📅 Pondělí 24. 3. 2025
📍 Ministerstvo zemědělství (MZe), Praha
⏰ 13:00 – 16:30
Akce je určena pro odbornou veřejnost, státní sféru, experty v tématu a další.
Registrace: Pro účast na akci prosím vyplňte tento formulář.
Na této akci se zaměříme na představení úspěšného holandského konceptu Zelené dohody, v Česku nově označované jako Bohémské dohody, které od svého vzniku v roce 2011 přispěly k implementaci více než 230 inovativních řešení v oblasti udržitelnosti v různých sektorech po Nizozemí. Joan Prummel poskytne detailní vhled do motivace a cílů různých takových dohod, klíčových faktorů úspěchu ale také překážek, a možnosti zavedení tohoto modelu v českém kontextu. Součástí programu bude prezentace dvou až tří konkrétních případových studií Zelených dohod v zahraničí – se zaměřením na oblast dřeva a dalších nízkoemisních materiálů.
V rámci pondělního semináře bude také diskuse na téma překážky v sektoru dřeva & nízkoemisních materiálů a možnosti jejich překonání prostřednictvím konceptu Bohémských dohod. Účastníci budou mít možnost sdílet své postřehy a výzvy ze sektoru stavebnictví, se kterými se setkávají. Tyto podněty budou součástí širšího průzkumu v rámci projektu financovaného nadací Built by Nature. Abychom Vám umožnili seznámit se s konceptem před samotnou akcí, přikládáme k této pozvánce doporučené zdroje, které Vám pomohou lépe porozumět principům a fungování Bohémských dohod:
V úterý proběhne ještě navazující akce určená pouze pro veřejné zadavatele, kde se zaměříme na praktickou aplikaci principů cirkulární ekonomiky ve veřejných zakázkách, s důrazem na stavebnictví a dřevozpracující průmysl.
Během těchto dvou dnů si představíme inspirativní příklady z Nizozemska a možnosti, jak tento model přenést do českého prostředí. Čekají nás odborné prezentace a prostor pro výměnu zkušeností mezi klíčovými aktéry v oblasti stavebnictví, nízkoemisních materiálů a cirkulární ekonomiky.
Joan Prummel je strategický poradce pro cirkulární ekonomiku s více než 10 lety zkušeností v oblasti podpory a urychlování mezinárodní cirkulární ekonomiky. Jako programový manažer se od roku 2010 podílel na zavádění principů cirkulární ekonomiky do každodenní praxe nizozemské vlády. Později se stal prvním kategoriálním manažerem pro smlouvy na odpadové hospodářství pro nizozemskou státní správu. Joan patřil mezi zakladatele evropských vzdělávacích sítí zaměřených na cirkulární ekonomiku, které pomáhají s lokální implementací a zároveň urychlují její mezinárodní rozvoj. Využívá při tom veřejné zakázky jako silný nástroj změny.
Mise: Joanovým cílem je urychlit přijetí cirkulární ekonomiky na mezinárodní úrovni, a to jak v Evropě, tak mimo ni.
Zaměřuje se na:
● Mezinárodní spolupráci
● Zvyšování povědomí o cirkulárních příležitostech
● Urychlování implementace cirkulárních principů
● Budování partnerství, programů a projektů na podporu cirkulární ekonomiky
● Podporu spolupráce v celém hodnotovém řetězci (designér → výrobce → uživatel → recyklátor)
● Mezinárodní sdílení znalostí a zkušeností
Zkušenosti:
✅ Více než 10 let praktických zkušeností v různých konceptech cirkulární ekonomiky
✅ Spoluautor konceptu „cirkulární zadávání“
✅ Spoluzakladatel Nizozemského zelené dohody pro cirkulární zadávání
✅ Iniciátor projektů a pilotních programů v oblasti cirkulární ekonomiky pro nizozemskou vládu
✅ Keynote speaker (hlavní řečník na konferencích)
✅ Lektor a školitel a mentor
✅ Člen poradní skupiny Green Public Procurement při Evropské komisi
✅ Předseda a tajemník SPP Next, evropské skupiny lídrů v oblasti udržitelného veřejného zadávání
✅ Programový manažer OSN (One Planet Network) pro udržitelné veřejné zakázky
✅ Mezinárodní poradce a řečník o cirkulárním rozvoji ve městech jako Nashville, Portland, Guangzhou,
Šanghaj, Melbourne, Sydney, Petrohrad, Singapur, Lima a v mnoha zemích Evropy
📌 LinkedIn profil:
🔗 https://www.linkedin.com/in/prummel