Načítám Akce

« Všechny Akce

  • akce již proběhla.

Cirkularita v českém automobilovém průmyslu: příležitosti a překážky

17.10.2024, 13:00 - 17:30

Automobilový průmysl je dlouhodobě hnacím motorem české ekonomiky, ale v současnosti čelí tvrdé zahraniční konkurenci a výzvám v oblasti dekarbonizace a udržitelnosti. Snižování uhlíkové stopy konstrukčních materiálů (ocel, hliník, plasty) a zajištění kritických minerálů pro výrobu baterií jsou zásadní pro zachování konkurenceschopnosti. Cirkulárních principy, jako je sekundární využití dílů a materiálů, představují rychle se rozvíjející odvětví s vysokou přidanou hodnotou, perspektivní cestu ke snížení závislosti na externích surovinách a ke snížení negativních dopadů na životní prostředí.

Přestože má Česká republika strategickou pozici v automobilovém průmyslu, v oblasti cirkularity stále zaostává za svými sousedy a chybí jí dlouhodobá strategie pro rozvoj tohoto odvětví. Jak můžeme zlepšit podmínky pro rozvoj cirkulárních řešení v automotive a přilákat do Česka klíčové investice budoucnosti? Přijďte se zapojit do diskuze a hledat odpovědi na tyto otázky.

Závěrečná konference výzkumného projektu Nakládání s výrobky po skončení životnosti v automobilovém průmyslu se zaměří na klíčové výzvy a příležitosti cirkularity v českém automobilovém průmyslu. Výzkumný projekt je financován nadací European Climate Foundation.

Konference vznikla ve spolupráci Institutu pro evropskou politiku EUROPEUM a Institutu pro cirkulární ekonomiku INCIEN, jejím partnerem je Český bateriový klastr.

Akce proběhne v úterý 17. října 2024 od 13:00h do 17:30h v prostorách Cirkulárního hubu v Kampusu Hybernská, Hybernská 998/4, Praha 1.

Těšíme se na viděnou.

Tým EUROPEUM a INCIEN

Podrobnosti

Datum:
17.10.2024
Čas:
13:00 - 17:30

Místo konání

Kampus Hybernska
Hybernská 4
Praha, 11000 Česká republika
+ Google Mapa

INCIEN je hlavním řešitelem a má na starosti řízení projektových aktivit s širokou odborností v oblasti cirkulární ekonomiky, včetně ekodesignu a cirkulárních obchodních modelů napříč odvětvími. Primárně odpovídá za Pracovní balíček 1 (PB1), který se zaměřuje na ekodesign v souladu s požadavky nařízení EPSR.


V posledních letech se intenzivně zaměřuje na výzkum politik a cirkulárních obchodních modelů v těžkém a zpracovatelském průmyslu, stejně jako v klíčových hodnotových řetězcích v kontextu dekarbonizace.

INCIEN je rovněž členem projektu CirkArena a od dubna 2025 působí jako expertní orgán Českého cirkulárního hotspotu, který nově zastřešuje iniciativa Změna k lepšímu.

Web partnera

CBCSD je primárně zodpovědný za pracovní balíček č. 3, který je zaměřený na digitální produktové pasy. Zároveň se podílí na sdílení nových formátů vzdělávání a na diseminaci výstupů projektu.


CBCSD rozvíjí národní a oborové specializace. Jeho klíčovým posláním je přinášet a zprostředkovávat mezinárodní podnikatelské a evropské trendy udržitelného rozvoje – jedná se například o globální standardy pro výpočet uhlíkové stopy firem (GHG Protocol) nebo uhlíkové stopy produktů (Pathfinder).

CBCSD se rovněž věnuje vlastní výzkumné činnosti a prostřednictvím pracovních skupin se zaměřuje na vzdělávání, osvětu a diseminaci výstupů projektů.

Pracovní skupina Oběhové hospodářství navazuje mimo jiné na řadu iniciativ WBCSD podporujících cirkulární obchodní modely (například: Circular Transition Indicators, Packaging Sustainability Assessment, SPHERE Packaging Sustainability Framework, Alliance to End Plastic Waste)

Web partnera

FCH VUT Brno je dalším zapojeným řešitelem projektu a primárně zodpovídá za pracovní balíček č. 2, který je zaměřen na design pro recyklaci obalů.


V rámci projektu je FCH VUT řešitelem témat Design for Recycling, pre-certifikačních procesů a dalších odborných metodik. Díky zaměření Ústavu chemie materiálů má pracoviště dlouholeté zkušenosti se zpracováním polymerů a polymerních kompozitů, a je vybaveno moderními technologiemi jak pro zpracování plastů, tak pro jejich fyzikálně-chemickou charakterizaci.

Pracovní skupina pod vedením R. Přikryla se již více než pět let věnuje výzkumu a vývoji v oblasti cirkulární ekonomiky, recyklačních technologií a udržitelnosti.

Pro účely projektu se plánuje využití následujícího vybavení:
TGA, DSC, DMA, FTIR, XRF a NIR (externě), SEM, EDX, hnětič Brabender, extruder, testovací zařízení na mechanické vlastnosti, GPC, reometrie, chromatografie.

Web partnera