Od konopí po reuse stavebních materiálů. Známe vítěze grantové výzvy pro udržitelné bydlení

Jak může vypadat budoucnost udržitelného bydlení v Česku? Méně odpadu, více cirkularity, nové materiály
i chytré využívání těch stávajících. Právě takové projekty hledala grantová výzva „Inovační granty od Buřinky pro udržitelné bydlení“, na které jsme se v INCIEN podíleli jako odborní partneři.

Do prvního ročníku výzvy se přihlásilo celkem 28 projektů – od nových stavebních materiálů přes technologické inovace až po řešení zaměřená na efektivnější práci se zdroji. Už samotný počet a kvalita přihlášených projektů ukázaly, že české stavebnictví má obrovský inovační potenciál.

Výzva, která míří na praktická řešení

Cílem grantové výzvy nebylo hledat jen zajímavé nápady na papíře. Podpořené projekty musely nabídnout konkrétní a ověřitelný výstup – například prototyp, pilotní instalaci nebo testování v reálných podmínkách.
Vedle finanční podpory získávají vítězné týmy také mentoring, podporu projektového řízení nebo pomoc
s komunikací.

Výzva navazuje na platformu Inovace od Buřinky, ze které v minulosti vzešly známé projekty jako Prvok
nebo Samorost. Tentokrát se pozornost zaměřila především na materiálové a technologické inovace s potenciálem snížit environmentální dopady stavebnictví a zároveň reagovat na otázku dostupnosti bydlení.

Prvok - první český 3D tištěný dům

Workshop plný nápadů, diskuzí i sdílení zkušeností

Součástí výzvy byl také workshop pro přihlášené týmy, kde se potkali zástupci výzkumu, startupů, architektury
i dalších oblastí spojených s udržitelným stavebnictvím.

Diskuse se točily kolem nízkoemisních materiálů, reuse ve stavebnictví, pilotního testování inovací i toho,
jak dostat dobré nápady z fáze experimentu do reálné praxe. A právě propojení různých oborů bylo jednou
z nejsilnějších částí celé výzvy.

Potvrdilo se, že udržitelné stavebnictví dnes není okrajové téma. Naopak – stále více lidí hledá cesty, jak stavět
s menší materiálovou i emisní náročností a jak efektivněji pracovat s existujícími zdroji.

Hlavní vítěz: konopí jako stavební materiál budoucnosti

Hlavní grant ve výši 2 milionů korun získal tým z Univerzitního centra energeticky efektivních budov ČVUT (UCEEB), který rozvíjí využití technického konopí ve stavebnictví.

Projekt se zaměřuje na vývoj konstrukčních a deskových prvků z konopí, které by mohly v budoucnu doplnit nebo částečně nahradit konvenční stavební materiály. Vedle samotného vývoje vznikne také referenční stavba
v reálném měřítku, která pomůže ověřit možnosti využití konopí v praxi.

Technické konopí přitom nabízí řadu benefitů:

  • jde o rychle obnovitelnou surovinu,
  • má nízkou emisní náročnost,
  • lze jej pěstovat lokálně,
  • a nabízí potenciál lepší recyklovatelnosti materiálu.

Zatímco dnes se konopí využívá hlavně pro izolace nebo konopný beton, projekt posouvá jeho využití i směrem
ke konstrukčním prvkům staveb. Právě praktické ověření bylo jedním z důvodů,
proč projekt odbornou porotu zaujal.

Barbora Vlasatá a Jakub Diviš - vítězové výzvy

Reuse stavebních materiálů: méně odpadu, více využitých zdrojů

Podporu získal také projekt spolku FortArt, který se zaměřuje na reuse stavebních materiálů z demolic
a rekonstrukcí.

Pilotní projekt v Hradci Králové bude testovat systém třídění, evidence a přípravy stavebních materiálů pro jejich další využití. Materiály, které dnes často končí jako odpad, tak mohou najít nové využití v dalších stavebních projektech.

Projekt zároveň rozvíjí koncept materiálových bank a navazuje na principy demoličních auditů, které pomáhají identifikovat materiály vhodné pro opětovné použití.

Právě stavebnictví patří mezi sektory s vysokou produkcí odpadu i spotřebou primárních surovin. Reuse materiálů proto představuje důležitý krok směrem k cirkulárnímu stavebnictví a efektivnějšímu využívání zdrojů.

České stavebnictví má chuť inovovat

Přestože oceněny mohly být jen dva projekty, výzva ukázala mnohem víc – množství kvalitních nápadů,
které v Česku vznikají. Od výzkumných týmů po menší inovativní projekty bylo vidět, že zájem o udržitelné stavebnictví roste a že cirkulární principy postupně pronikají i do oblasti bydlení.

A právě propojování inovací, výzkumu a praktického testování bude v následujících letech klíčové. Protože pokud chceme stavět udržitelněji, nestačí o změně jen mluvit. Potřebujeme ji ověřovat v praxi.

Tomáš Mrkvica - Reuse centrum Hradec Králové
-
-

Líbil se vám článek? Sdílejte ho dál.

LinkedIn
Facebook
Email
WhatsApp

INCIEN je hlavním řešitelem a má na starosti řízení projektových aktivit s širokou odborností v oblasti cirkulární ekonomiky, včetně ekodesignu a cirkulárních obchodních modelů napříč odvětvími. Primárně odpovídá za Pracovní balíček 1 (PB1), který se zaměřuje na ekodesign v souladu s požadavky nařízení EPSR.


V posledních letech se intenzivně zaměřuje na výzkum politik a cirkulárních obchodních modelů v těžkém a zpracovatelském průmyslu, stejně jako v klíčových hodnotových řetězcích v kontextu dekarbonizace.

INCIEN je rovněž členem projektu CirkArena a od dubna 2025 působí jako expertní orgán Českého cirkulárního hotspotu, který nově zastřešuje iniciativa Změna k lepšímu.

Web partnera

CBCSD je primárně zodpovědný za pracovní balíček č. 3, který je zaměřený na digitální produktové pasy. Zároveň se podílí na sdílení nových formátů vzdělávání a na diseminaci výstupů projektu.


CBCSD rozvíjí národní a oborové specializace. Jeho klíčovým posláním je přinášet a zprostředkovávat mezinárodní podnikatelské a evropské trendy udržitelného rozvoje – jedná se například o globální standardy pro výpočet uhlíkové stopy firem (GHG Protocol) nebo uhlíkové stopy produktů (Pathfinder).

CBCSD se rovněž věnuje vlastní výzkumné činnosti a prostřednictvím pracovních skupin se zaměřuje na vzdělávání, osvětu a diseminaci výstupů projektů.

Pracovní skupina Oběhové hospodářství navazuje mimo jiné na řadu iniciativ WBCSD podporujících cirkulární obchodní modely (například: Circular Transition Indicators, Packaging Sustainability Assessment, SPHERE Packaging Sustainability Framework, Alliance to End Plastic Waste)

Web partnera

FCH VUT Brno je dalším zapojeným řešitelem projektu a primárně zodpovídá za pracovní balíček č. 2, který je zaměřen na design pro recyklaci obalů.


V rámci projektu je FCH VUT řešitelem témat Design for Recycling, pre-certifikačních procesů a dalších odborných metodik. Díky zaměření Ústavu chemie materiálů má pracoviště dlouholeté zkušenosti se zpracováním polymerů a polymerních kompozitů, a je vybaveno moderními technologiemi jak pro zpracování plastů, tak pro jejich fyzikálně-chemickou charakterizaci.

Pracovní skupina pod vedením R. Přikryla se již více než pět let věnuje výzkumu a vývoji v oblasti cirkulární ekonomiky, recyklačních technologií a udržitelnosti.

Pro účely projektu se plánuje využití následujícího vybavení:
TGA, DSC, DMA, FTIR, XRF a NIR (externě), SEM, EDX, hnětič Brabender, extruder, testovací zařízení na mechanické vlastnosti, GPC, reometrie, chromatografie.

Web partnera