Čtení na 3 minuty + videa pro cirkularit chtivé čtenáře.
Do Prahy přišlo léto se vším všudy a ulice se tak pomalu rozpalují do běla. I tak se s Vámi ale chceme podělit o červnové zážitky a vy si třeba u dobré ledové kávy můžete pročíst, co je v INCIEN nového a osvěžit se tak novými informacemi. Kromě pokračování projektu Zálohujme?, v rámci kterého jsme vzbudili velký mediální poprask, se totiž věnujeme i spoustě dalších zajímavých aktivit a nechybí mezi nimi ani nastartování ambiciozního projektu Cirkulárního Skenu města Prahy!
Měsíc jsme zahájili velmi povedenou akcí Inovační jednohubky pod taktovkou inovační agentury Direct People a to jak jinak, než na téma cirkulární ekonomiky. Na akci vystoupil generální ředitel firmy SUEZ, Zdeněk Horsák, za INCIEN Soňa Jonášová a po síti se připojil i europoslanec Pavel Telička, který dlouhodobě téma formuje na evropské úrovni. Video z akce na Vás čeká na konci novinek.
Kromě velkých projektů máme ale také milé novinky interního charakteru, protože se nám do týmu také postupně zapojuje kolegyně Romana, která bude vést vzdělávací aktivity na školkách a školách, po nichž neustále roste poptávka a my ji jen horko těžko zvládáme uspokojovat. Pro děti jsme tak zrevidovali osvětové programy a od září startujeme na plno!
Vojtěch vyrazil do Brna na konferenci milého seskupení mladých vodařů, kteří v rámci projektu Mladá voda břehy mele zorganizovali sérii seminářů a červnová konference byla vyvrcholením celého projektu. Za INCIEN jsme představili naši vizi udržitelnosti a cirkulární ekonomiky ve vodním hospodářství a podělili jsme se o zkušenosti, ve kterých se vodní hospodářství doplňuje s hospodářstvím odpadovým. Právě o tom totiž cirkulární ekonomika je – o mezioborové spolupráci a hledání synergií.
Lenka se rozjela po České republice, neboť jsme finišovali několik studií pro obce. Společně hledáme, kde je největší potenciál ušetřit finance a vylepšit míru třídění a často se podobné projekty neobejdou bez pořádné dávky osvěty. Výjezdy tak doplnily přednášky o kompostováni, do kterých se v červnu zapojila i Laura. Série seminářů o kompostování, které od roku 2015 nazýváme KOMPOST TOUR je vlastně taková nekonečná jízda. Kde kompostéry mají obce již více let, tak zase zjišťujeme, že míra osvěty mírně opadla, a tak je třeba opakovat, opakovat, opakovat. Ale výsledky rozhodně stojí za to! A my jsme se tak podívaly do krásných obcí jako je Stará Červená Voda, Černá voda, Vidnava nebo Žulová.
Závěr června se u nás v INCIEN nesl i v pracovně-odpočinkovém režimu, kdy jsme poradu v Chocni, překvapivě opepřili o zážitky na vodě. Odpoledne v srdci města jsme tak místo v horku kanceláře strávili na lodích a na chvilku tak kvůli zapojení všech svalů i mozkových závitů při hledání synergie při pádlování, zapomněli na práci!
Díky skvělé spolupráci s Infocentrem OSN v Praze jsme v červnu zorganizovali i úžasnou tiskovou konfernci, která byla nabitá pozitivní energií a úsměvy na rtech. Byl k tomu také výborný důvod! Firma Nafigate Corporation, která stojí za projektem a technologií Hydal, která umí proměnit odpadní olej na biopolymer, totiž oznámila, že první továrna nebude stát nikde v Malajsii ani Číně, jak to na začátku vypadalo, ale v České republice! Můžeme se tak těšit na to, že máme nakročeno na to být cirkulárním vzorem v oblasti biopolymerů pro celý svět. Technologie Hydal totiž sklízí globální ocenění za inovace a úspěch se jí začíná lepit na paty i na domácí půdě. Patří mezi finalisty Cen SDGs i soutěže Ministerstva průmyslu a obchodu, Přeměna odpadů na zdroje. Celá akce měla výborný mediální dopad a tak jste jistě i vy již o Hydalu slyšeli.
„Díky tomuto partnerství můžeme spojit jedinečné know-how a zkušenosti se znalostí místního prostředí a pustit se tak naplno do vývoje řešení s pozitivním dopadem na místní ekonomiku a životní prostředí. Doufáme, že Praha je jen začátek a že z naší spolupráce budou tak brzy těžit i další města v Česku a na Slovensku„, dodává Vojtěch Vosecký, manažer projektu a člen správní rady INCIEN. Na projektu se zároveň podílí i expertní pracovní skupina složená ze zástupců Hl. města Prahy, Institutu plánování a rozvoje, Pražských služeb a.s a Direct People.
Další akce a aktivity, kterých jsme se v červnu účastnili:
- Seminář odpadové hospodářství obcí s následnou exkurzí kompostárny a sběrného dvora v Písku, které pořádala nezisková organizace Arnika.
- Představení výsledků pilotního projektu analýz odpadů oblastí, kde Pražské služby a Magistrát Hlavního města Prahy zahájili pilotní sběr bioodpadů.
- Školení a implementace GDPR (už i my víme jak na to!)
- Na konferenci Národní sítě Zdravých měst jsme se podělili o zkušenosti z projektu Obce na cestě k méně odpadům.
Zajímavé mediální výstupy v měsíci červnu
- iProsperita: Je úžasné vytvářet trendy. Článek o tiskové konferenci o nejnadějnější české cirkulární technologii Hydal, která mění odpadní oleje na biopolymery.
- Francouzská obchodní komora vydala pravidelné číslo svého časopisu Contact, které se věnuje kompletně tématu cirkulární ekonomiky. INCIEN se postaral o úvodní článek k tématu a představení celékoncepce. Časopis si můžete také prohlédntou v PDF verzi ZDE.
- Deník: Ani PET láhev nazmar. Více recyklovat chtějí firmy i stát
- Ekolist: Česko 2050: od skládkovácí velmoci k bezodpadovému státu?
- Vodní hospodářství: Cirkulární ekonomika ve vodním hospodářství.
Videovzdělávání na závěr: Inovační jednohubky pořádané inovační Agenturou Direct People na téma cirkulární ekonomiky.