Cesta Prahy k cirkulární ekonomice začíná díky zahájení Cirkulárního Skenu

Praha, 18. července, 2018

INCIEN a Circle Economy spojili síly při tvorbě strategie pro cirkulární ekonomiku v Praze.

Stejně tak, jak se šíří povědomí o cirkulární ekonomice v České republice, se INCIEN zapojuje do více projektů na všech úrovních naší společnosti. Tentokrát INCIEN díky dlouholetému partnerství s holandskou expertní organizací Circle Economy zahájil projekt Cirkulární Sken Praha, který si klade za cíl identifikovat, vytvořit a zrealizovat cirkulární strategii pro oblasti, v nichž může město těžit z nových forem spolupráce, vytvořit profitabilní tržní příležitosti a zároveň snížit dopad na místní životní prostředí.

Důležitost projektu potvrzují tvrdá fakta: Do roku 2050 bude na Zemi žít 9 – 10 miliard obyvatel a z toho celých 75 % v městském prostředí. Města jsou také hybatelem světové ekonomiky – 85 % světového HDP je dnes generováno v městských oblastech. Města jsou ale zároveň zodpovědná za produkci až 80 % světových emisí skleníkových plynů a podle studie Světové banky města produkovala v roce 2012 1,3 miliardy tun odpadu za rok, což v přepočtu na osobu znamenalo 1,2 kilogramů odpadu za den. Už v roce 2025 se ale očekává, že globální roční produkce odpadů ve městech naroste na 2,2 miliardy tun. To vše probíhá za situace kdy polovina všech odpadů v EU končí na skládkách nebo ve spalovnách.

Cirkulární sken Praha se zaměřuje na úvodní analýzu současného stavu, až po realizaci řešení, která budou zaměřena na vytvoření praktického plánu přechodu na cirkulární město, ve kterém budou odpady vnímány jako zdroj. Praha nebude prvním městem. Stejný sken si nechal zpracovat Amsterdam, Brusel či město Glasgow. Právě v Glasgow byl na základě Cirkulárního skenu nedávno založen lokální pivovar, který vyrábí pivo z pečiva, které by jinak skončilo na skládce.

Díky tomuto partnerství můžeme spojit jedinečné know-how a zkušenosti se znalostí místního prostředí a pustit se tak naplno do vývoje řešení s pozitivním dopadem na místní ekonomiku a životní prostředí. Doufáme, že Praha je jen začátek a že z naší spolupráce budou brzy těžit i další města  v Česku a na Slovensku„ dodává Vojtěch Vosecký, manažer projektu a člen správní rady INCIEN.  Na projektu se zároveň podílí i expertní pracovní skupina složená ze zástupců Hlavního města Prahy, Institutu plánování a rozvoje, Pražských služeb a.s., a Direct People.

Sken byl odstartován v Informačním centru Organizace spojených národů a první workshop se zaměřil na určení priorit, základních problémů a prezentaci důležitých sektorů z ekonomického a environmentálnhío hlediska. Spolupráce s OSN na projektu nabízí perspektivní cestu jak uplatnit Cíle udržitelného rozvoje do praxe v chodu pražského velkoměsta. 

Bohatá historie Prahy a její nedávný dynamický růst představují obrovskou příležitost k tomu, aby se Praha vyvíjela směrem k oběhovému hospodářství. V kombinaci s její strategickou polohou v srdci Evropy se tak Praha může stát cirkulárním lídrem v regionu. Vědomosti a zkušenosti INCIEN jsou neocenitelné! Jsme nadšeni, že společně pracujeme na rozvoji cirkulární ekonomiky v Praze a těšíme se na další budoucí spolupráci.” – Ilektra Kouloumpi, Senior Project Manager, Circular Cities program, Circle Economy.

Na základě zahajovacího workshopu bude Sken pokračovat detailním mapováním materiálových toků města za účelem identifikace sektorů s největším prostorem pro zlepšení. Ve třetí a poslední fázi projektu budou identifikovány pilotní projekty, které budou sloužit jako výchozí bod pro přechod na cirkulární ekonomiku. Součástí této fáze bude vytvoření akčního plánu, jenž doporučí kroky k realizaci pro jednotlivé zainteresované skupiny a to jak z krátkodobého, tak i dlouhodobého hlediska.