Cirkulární novinky ze stavebnictví: pokračování kulatých stolů, projekt FISSAC i možnost zapojení.

Pro jednoho odpad, pro druhého výrobní surovina. Přesně taková je myšlenka Evropského projektu FISSAC, který, díky industriální symbióze, spojuje zainteresované strany ze všech úrovní stavebního a demoličního hodnotového řetězce. Členem projektového týmu je i česká firma Fenix TNT s.r.o., se kterou, stejně jako s dlouhodobým partnerem, kterým je organizace BIC Brno, bude v září INCIEN pořádat volné pokračování kulatých stolů, které se konaly v roce 2017 a jejichž hlavní tematikou byly Ekoinovace ve stavebnictví. V letošním semináři, jehož program i datum představíme v průběhu léta, nebude chybět ani představení nové platformy „Living Lab“, která je součástí projektu FISSAC. České firmy tak získají příležitost zapojit se do unikáního systému průmyslové symbiozy, která přínáší nové cirkulární byznys modely založené na principu „uzavření cyklu“.

A jak bude platforma fungovat prakticky? 

Představte si například situaci, kdy během demolice stavby musí být stavební suť správně zlikvidována. Zatímco pro majitele stavby představuje tato likvidace stavební suti určité komplikace a nemalé náklady, najdou se na trhu výrobci, kteří jsou schopni tento „odpad“ využít pro výrobu nového stavebního materiálu. Platforma, vyvinutá a testovaná v rámci projektu, má za úkol propojit jednotlivé subjekty v rámci stavebního a demoličního průmyslu, a tím snížit spotřebu surovin a optimalizovat nakládání s odpady.

Líbí se vám tato myšlenka, zaujalo vás téma projektu, nebo máte zájem se na testování platformy podílet? Dejte nám vědět v přiloženém dotazníku. Jeho cílem je zmapování situace a názorů na průmyslovou symbiózu v České Republice.

Odkaz na dotazník. 

Zájemci o více informací o chystaném semináři se mohou předběžně hlásit na email sona@incien.org.

Sdílejte tento článek na sociálních sítích