V zemích, které zálohy zavedly, se míra recyklace pohybuje mezi 90 a 100 %. Proto nějakou formu zálohování zavedla již většina evropských zemí, včetně všech sousedů Česka, a další se k tomu v brzké době chystají, než bude v EU zálohování podle již schváleného nařízení zavedeno plošně. Výjimku z evropského systému mohou mít jen státy, které dokáží vytřídit přes 80 % PET lahví a plechovek v příštím roce a 90 % v roce 2029. Společnost EKO-KOM, která je zodpovědná za sběr a recyklaci odpadu, opakovaně deklaruje, že není jiný způsob, jak tento cíl v Česku splnit, a požaduje zavedení zálohového systému předloženým zákonem.Podpora zálohování je v Česku velmi silná. Zálohování podporuje podle nedávného průzkumu Ipsos 76 % lidí, obchodní řetězce, kde se mají nápojové obaly vracet, průmysl používající PET lahve a plechovky i část starostů. Proti je jen Česká asociace odpadového hospodářství, která spojuje skládkaře a svozové firmy. Paradoxní je pak odpor Svazu měst a obcí, jelikož podle dostupných analýz navýší zálohový systém obecní rozpočty o 120 milionů korun ročně. Zároveň jsou proti i někteří politici s prokazatelnými vazbami na odpadové firmy.
Jan Freidinger z Greenpeace Česká republika říká: 
„Zavedení zálohového systému na PET lahve a hliníkové obaly je klíčovým krokem k čistšímu životnímu prostředí a efektivnějšímu využívání surovin. Tento systém nejenže zvýší míru recyklace, ale také pomůže snížit množství odpadu v přírodě. V zemích, kde zálohování funguje, se vrací přes 90 % obalů zpět do oběhu. Věcné argumenty ale samy o sobě nevyhrávají a veřejnou debatu v Česku ovlivňuje byznys firem, které provozují skládky. Je na čase, abychom jejich argumenty odmítli a osvědčený model zálohování zavedli i u nás, a udělali tak další krok směrem k cirkulární ekonomice.”  

Soňa Klepek Jonášová z INCIEN říká:
“Nestává se často, že by se nevládní neziskové organizace jednohlasně shodly i se zástupci byznysu tak, jak je tomu při zálohování. O to větší kontrast přináší seznam zástupců protistrany. Jsou to prakticky ti, kteří ze systému mají velmi dobrý byznys dneska. Bohužel zapomínají dodat, že jejich výsledky v recyklaci jsou absolutně nedostatečné.”

Sarah Ožanová z Arniky říká:
“Pozitivní zkušenosti z ostatních evropských zemí jasně dokazují, že zálohování výrazně zvyšuje míru recyklace, a snižuje tak plýtvání surovinami. Prokazatelně také pomáhá tomu, aby plechovky a PET lahve nekončily v přírodě a ve veřejném prostoru, jak se to často děje dnes. Proto je nezbytné, aby zákon prošel, a to bez kompromisů a ústupků směrem k odpadové lobby, které by oslabily jeho pozitivní dopady a jeho zavedení v budoucnu jedině prodražily.”

Ivo Kropáček z Hnutí DUHA říká:
“Bez ekonomické motivace – zálohování – nedokážeme příští rok vytřídit 80 % PET lahví a plechovek ani 90 % v roce 2029. Odpůrci zálohování měli dvacet let na to, aby těchto cílů dosáhli. Nedokázali to. Stačilo, neplýtvejme časem ani surovinami.”

 

Pokud by vás zajímaly další informace k zálohování, neváhejte si projít další články a publikace INCIEN: