Environmentální osvěta: Klišé nebo trend podzimních seminářů ve firmách?

Říká se, že každý malý krok se počítá. Když se rozhodneme pořídit si vermikompostér a zpracovávat biologický odpad z kuchyně nebo dáme přednost vlastnímu termohrnečku před papírovým obalem z kavárny, není to jednorázová záležitost. Rozhodnutí jsme udělali jednou, ale jeho pozitivní efekt trvá dlouho po něm. Přestavte si, že takové rozhodnutí udělá několik set lidí. A to byla právě naše mise na Ekodnech společnosti Zentiva.

Dne 24.10. jsme byli jako Institut Cirkulární Ekonomiky a společnost JRK pozváni na Ekodny Zentivy. Společně s dalšími organizacemi jako Zachraň jídlo, Forewear, Respiro a EKO-KOM jsme měli jasné poslání: motivovat zaměstnance Zentivy k tomu, aby i ve své domácnosti a následně i v zaměstnání minimalizovali odpad. V příjemném prostředí vestibulu jednoho z pavilonů jsme se ráno zabydleli v útulném dřevěném stánku a pak začal pořádný „mumraj“.

Několik hodin okolo nás proudily davy zaměstnanců, kteří mířili na svačinu či oběd do místní jídelny. Nejvíce je lákaly produkty pro méně odpadu, na kterých jsme mohli myšlenku minimalizace odpadu krásně prezentovat. Proč neustále kupovat igelitovou tašku, když můžete nosit stylovou látkovou s kočkami a růžovým lemováním? (Poznámka: zmiňujeme ji, neboť měla překvapivě největší úspěch.) Domácí mazlíček pro alergiky? Jednoznačně vermikompostér s kalifornskými žižalami! Minimalizace odpadu prostě nemusí být nudná a zapáchající záležitost a zaměstnanci Zentivy to dnes už vědí. Alespoň ti, kteří se ten den šli občerstvit to místní jídelny, kde byl v konání Ekodnů kompostér umístěn.

Stejtě tak jsme měli to štěstí v rámci týdne ve znamení životního prostředí ve firmě CBRE přednášet zaměstnancům o minimalizaci odpadu. Pozvala nás retail marketing specialistka Katka Velfelová. Během hodinového workshopu jsme zmínili principy cirkulární ekonomiky, probrali myšlenkovou pyramidu “5Z” zero waste a povídali si o praktických tipech, jak na to. Vermikompostér vzbudil největší zájem, a tak jsme všechny vyzvali, aby do něj strčili své nosy a přesvědčili se o tom, že tento způsob zpracování biologického odpadu opravdy nezapáchá. Na závěr jsme rozdali slevy ne e-shop JRK a všechny ujistili, že rádi zůstaneme v kontaktu. CBRE už na svůj první vermikompostér čeká. Nezbývá než vyčkat, za jak dlouho si pořídí další – věříme totiž, že jeden v kanceláři o 200 lidech nebude dlouho stačit a vermikompostování si všichni zamilují.

A my se těšíme na další společné akce ve velkých i malých firmách, kterým můžeme nabídnout i workshopy na komplexní témata cirkulární ekonomiky se zaměřením na změnu byznys modelů celé společnosti nebo workshopy pro zaměstnance, jejichž cílem je osvěta směřujícíc k předcházení vzniku odpadů.

Autorka článku: Magdalena Hronová, lektorka workshopů pro firmy (na fotografii se zástupkyní projektu FOREWEAR).

Sdílejte tento článek na sociálních sítích