Načítám Akce

« Všechny Akce

  • akce již proběhla.

Potenciál cirkulární ekonomiky v českém lesnictví (seminář)

16.1.2020 @ 9:00 - 12:00

Vážené dámy, vážení pánové,

rádi bychom Vás pozvali na seminář navazující na semináře pořádané ČAZV a Platformu pro bioekonomiku v ČR o recyklaci dřeva. Našim cílem je propojit zainteresované aktéry v oblasti lesnictví, zmapovat stav českého lesnictví a navrhnout fungující principy cirkulární ekonomiky v lesnickém sektoru pro strategii cirkulárního Česka.

Abstrakt: Dřevo, jako všestrannou surovinu, lze uplatnit v široké škále nejrůznějších sektorů. Zároveň je hlavním zdrojem rostoucí obnovitelné energie na bázi biomasy. Poptávka po dřevu neustále roste, v roce 2030 však poptávka po dřevě převýší nabídku. Přitom v České republice téměř vůbec nedochází k recyklaci dřeva. Odpadní dřevo často končí na skládkách, nebo je využito energeticky, v obou případech však dochází k uvolňování skleníkových plynů. Na dřevo je nutné pohlížet jako na dostupnou surovinu pro pokročilé technologie cirkulární ekonomiky. Cílem cirkulární ekonomiky je hledání způsobu, jak udržovat materiály v oběhu co nejdelší dobu a v co nejlepší kvalitě. Uzavíraní materiálových toků ve funkčních a nekončících cyklech udržuje hodnotu vstupních materiálů, což s sebou přináší především pozitivní environmentální aspekty. Cirkulární model opětovného využívání zdrojů vytváří také opětovnou ekonomickou hodnotu, nevyčerpává natolik primární zdroje a je v naprostém souladu s udržitelným růstem.

V rámci lesnického sektoru v ČR jsme vytipovali tyto hlavní překážky:

  • kůrovcová kalamita a nedostatek pracovní síly
  • minimální třídění dřevěného odpadu a minimální recyklace dřeva v ČR
  • nedostatek účinných dřevozpracujících kapacit a skladovacích prostor
  • legislativní překážky
  • minimální mezirezortní spolupráce

 

Podrobný program rozešleme během prosince.

Akce je určená pro veřejnost, svou účast prosím potvrďte do 9.ledna 2020 na email D. Milerové Práškové: dagmar@incien.org

Podrobnosti

Datum:
16.1.2020
Čas:
9:00 - 12:00
Rubrika Akce:
Webová stránka:
file:///C:/Users/uzivatel/Desktop/ETA_pozvankaaa.pdf

Pořadatelé

Institut Cirkulární Ekonomiky
Platforma pro bioekonomiku České republiky
BIC Brno, podnikatelské a inovační centrum

Místo konání

Kampus Hybernska
Hybernská 4
Praha, 11000 Česká republika
+ Google Mapa