Financování projektů v oblasti cirkulární ekonomiky: Nové výzvy programu LIFE.

Avízo: Ministerstvo životního prostředí připravuje národní výzvu LIFE

Řešte environmentální problém a získejte až 150 000 Kč na přípravu svého projektu a až 10 000 000 Kč na jeho kofinancování ze zdrojů Ministerstva životního prostředí.

Jak a kdy?
Očekávané vyhlášení národní výzvy LIFE: 2. polovina března 2017
Ukončení národní výzvy LIFE: 2. polovina června 2017
Konečný termín předložení Vašeho projektu do evropské výzvy: září 2017

Nevíte, co je LIFE?

Máme všechno přehledně a v češtině, mrkněte sem: http://www.mzp.cz/cz/komunitarni_program_life
Jdete do toho?
Inspirujte se! Máme tam pro Vás manuál: Jak napsat úspěšný projekt LIFE.

Držíme Vám palce a jsme Vám k dispozici k odpovědi na jakékoliv dotazy a konzultace na life@mzp.cz.

Chcete nám navíc pomoci a zároveň se také něco dozvědět? Vyplňte prosím náš dotazník https://goo.gl/qfGyjs.

Děkujeme a čekáme na nápad, jako je ten Váš!

Tým národního kontaktního místa programu LIFE v ČR
Ministerstvo životního prostředí

Dlouhodobě přemýšlíte nad konceptem, který souvisí s tematikou cirkulární ekonomiky, ale nejste si jistí, jak začít? Rádi byste našli zahraničního partnera nebo svůj záměr prokonzultovali s někým, kdo Vám může pomoci? Ozvěte se nám. Rádi pomůžeme Vaše nápady přeměnit v realitu a pomoci Vám i s přípravou projektu. 

Kontaktní osoba: Soňa Jonášová, sona@incien.org

INCIEN je hlavním řešitelem a má na starosti řízení projektových aktivit s širokou odborností v oblasti cirkulární ekonomiky, včetně ekodesignu a cirkulárních obchodních modelů napříč odvětvími. Primárně odpovídá za Pracovní balíček 1 (PB1), který se zaměřuje na ekodesign v souladu s požadavky nařízení EPSR.


V posledních letech se intenzivně zaměřuje na výzkum politik a cirkulárních obchodních modelů v těžkém a zpracovatelském průmyslu, stejně jako v klíčových hodnotových řetězcích v kontextu dekarbonizace.

INCIEN je rovněž členem projektu CirkArena a od dubna 2025 působí jako expertní orgán Českého cirkulárního hotspotu, který nově zastřešuje iniciativa Změna k lepšímu.

Web partnera

CBCSD je primárně zodpovědný za pracovní balíček č. 3, který je zaměřený na digitální produktové pasy. Zároveň se podílí na sdílení nových formátů vzdělávání a na diseminaci výstupů projektu.


CBCSD rozvíjí národní a oborové specializace. Jeho klíčovým posláním je přinášet a zprostředkovávat mezinárodní podnikatelské a evropské trendy udržitelného rozvoje – jedná se například o globální standardy pro výpočet uhlíkové stopy firem (GHG Protocol) nebo uhlíkové stopy produktů (Pathfinder).

CBCSD se rovněž věnuje vlastní výzkumné činnosti a prostřednictvím pracovních skupin se zaměřuje na vzdělávání, osvětu a diseminaci výstupů projektů.

Pracovní skupina Oběhové hospodářství navazuje mimo jiné na řadu iniciativ WBCSD podporujících cirkulární obchodní modely (například: Circular Transition Indicators, Packaging Sustainability Assessment, SPHERE Packaging Sustainability Framework, Alliance to End Plastic Waste)

Web partnera

FCH VUT Brno je dalším zapojeným řešitelem projektu a primárně zodpovídá za pracovní balíček č. 2, který je zaměřen na design pro recyklaci obalů.


V rámci projektu je FCH VUT řešitelem témat Design for Recycling, pre-certifikačních procesů a dalších odborných metodik. Díky zaměření Ústavu chemie materiálů má pracoviště dlouholeté zkušenosti se zpracováním polymerů a polymerních kompozitů, a je vybaveno moderními technologiemi jak pro zpracování plastů, tak pro jejich fyzikálně-chemickou charakterizaci.

Pracovní skupina pod vedením R. Přikryla se již více než pět let věnuje výzkumu a vývoji v oblasti cirkulární ekonomiky, recyklačních technologií a udržitelnosti.

Pro účely projektu se plánuje využití následujícího vybavení:
TGA, DSC, DMA, FTIR, XRF a NIR (externě), SEM, EDX, hnětič Brabender, extruder, testovací zařízení na mechanické vlastnosti, GPC, reometrie, chromatografie.

Web partnera