INCIEN se dělí na dvě poloviny. A měli byste o tom vědět

V květnu letošního roku INCIEN oslaví páté narozeniny. V mé hlavě se už ale narodil v červnu 2014. To si pamatuji zcela přesně. Zlomová pro mě totiž byla konference o cirkulární ekonomice v Bruselu, kde se na jedno místo sjeli zástupci byznysu, nezisku, vlád, dokumentaristů i zvědavých jedinců, mezi které jsem tenkrát patřila i já. Tam jsem si uvědomila, že tohle téma, které prakticky vychází z principů, které jsem vždycky považovala za správné, musíme přinést do České republiky co nejrychleji. A tak se taky stalo. INCIEN ale svoji práci v přednesení tématu české široké a odborné veřejnosti naplnil. Díky desítkám demonstračních a následně zcela běžně fungujících projektů dost možná i přeplnil. A tak se kromě kanceláře naplnily naše lidské kapacity. A jak to bývá běžné pro buňky, když nazraje čas, nastane dělení. A to se děje právě teď. Pět let po první etapě fungování naší organizace.

Proto mi dovolte, abych Vám představila CIRA Advisory. CIRA byla v našich hlavách už nějakou dobu. Už při prvním setkání naší dozorčí a správní rady nám náš právník Rosťa při závěrečném setkání nad plánováním vize do roku 2020 tak trochu předurčil, že INCIEN by se měl rozdělit z neziskové i na podnikatelskou sekci. A byl v tom celkem nekompromisní. S úsměvem na tváři jen dodal, že „teď si to možná nedovedete představit, ale INCIEN se rozroste a neziskovka na to nebude stačit!“ Tenkrát, rok po založení, jsme byli rádi, že se nám tempo rozjíždí tak nějak rozumně a na další dělení nebylo pomyšlení. Teď, jako by došlo k jakési pomyslné expirační době našeho fungování na plné obrátky a my jsme se rozhodli pro změnu.

V INCIEN jsme totiž už delší dobu naráželi na projekty a aktivity, které nám tak jaksi neladily. Fungujeme částečně v souladu s principy svobodného podnikání, a tak se mají lidé v týmu možnost celkem svobodně rozhodovat, na jakých projektech chtějí pracovat. A velká část aktivit byla najednou takovými „otloukánky“. Dělali jsme je, ale nikomu se do nich nikdy moc nechtělo. Jednalo se zejména o celou sérii konferencí a seminářů, které nás z pohledu organizační stránky celkem dost vytěžovaly, a tak často nebylo tolik času na to podstatné – na perfektní přípravu jejich náplně. Často nás také oslovovaly konkrétní firmy s prosbou o rady a najednou z pár žádostí byly desítky a my pořád s touhou uspokojit všechny otázky dobrými odpověďmi, jsme začali přetahovat svoje limity. A tak i spolupráce s firmami šla stranou. Přitom mezi nimi byly často takové, které měly namířeno naprosto správným směrem a naše pomoc by pro ně byl velkým skokem kupředu.

A tak dlouho nás celá situace tížila, až jsme se s Laurou shodly na tom, že je čas na dělení. Já v INCIEN řídím vizi a ona procesy. A obě, ačkoliv se nevídáme zdaleka tak, jak by bylo potřeba, cítíme v jeden moment to samé – chce to změnu, protože takhle nemůžeme dál. A to jak množstvím činností, tak směřováním. Nicméně všichni v INCIEN cítíme, že všechny aktivity, které od nás posíláme do světa žít vlastním životem, se k nám stejně po čase vracejí. A tak je dobré tu pomyslnou „pupeční“ šňůru neodstřihovat úplně. A tak vznikla CIRAA. Pojďme tedy rovnou k věci. Co se mění a co zůstává?

Jak bude fungovat INCIEN? Na první pohled ti, kteří s námi pracují delší dobu, možná nezaznamenají změnu. Cílem INCIEN je však opustit jistou část osvět v terénu a nahradit je online formou, která bude ohleduplnější k našemu času a replikovatelná v regionech. Nemusíte se obávat významných změn. V mezičase budujeme významná partnerství s regionálními organizacemi, a i díky nově zakládanému Českému Cirkulárnímu Hotstpotu bude v každém krajském městě pobočka, která se bude moci regionálním firmám věnovat v celkem zajímavém a intenzivním rozsahu. Snižujeme kvantitu a zvyšujeme kvalitu. Budeme pracovat malinko jinak a digitalizovat naše činnosti, k tomu nám pomáhá i doba koronavirová. Cíle INCIEN jsme však na dalších pět let nastavili jasně:

  • Být expertním centrem pro cirkulární ekonomiku v České republice
  • Pracovat na zdvojnásobení míry využívání druhotných surovin.
  • Zajistit širokou osvětu tématu cirkulární ekonomiky, které do roku 2025 bude znát 80 % široké veřejnosti.
  • Pracovat na tom, aby se z České republiky stal cirkulární hotspot nabízející znalostní i technologická řešení na globální úrovni.

INCIEN se tak bude věnovat zejména výzkumné činnosti na národní a regionální úrovni, zaměříme se na měření skutečného proudění jednotlivých materiálových toků a budeme tyto informace sdílet klíčovým aktérům, které s nimi mohou intenzivně a inovativně pracovat a budovat tak pestrou sít navazujících subjektů, díky kterým naplníme naše motto, které jsme si při založení věnovali do vínku: „Pro svět, kde odpad je zdrojem“. Poskytovat však budeme i expertní poradenství a vzdělávání, zaměřovat se však budeme na projekty s měřitelným a hlubokým dopadem. Pracovat budeme na tom, aby změna k cirkulární ekonomice přinášela nejen úlevu životnímu prostředí, ale vytvářela nová pracovní místa a příležitosti pro podnikání.

Kompletní přehled aktivit, jsme pro Vás připravili v ucelené formě ZDE. Bát se tak nemusíte – po prvním pohledu dospějete k názoru, že naše činnost se netlumí. 

CIRA Advisory (zkráceně CIRAA) naše aktivity bude doplňovat přesně tam, kde je potřeba. Postará se o veškeré produkční činností od organizace konferencí po semináře nebo webináře. Vytvoříme díky ní však nové kapacity, které bude moci nový tým využít pro naplňování zvyšující se poptávky po strategických konzultacích a radách v oblasti cirkulární ekonomiky. CIRAA je partnerem pro jednotlivé firmy i obce a bude pomáhat na individuální úrovni těm, kteří chtějí téma cirkulární ekonomiky prohlubovat v rámci prospěchu svého a svých zákazníků. Obrátit se můžete na CIRAA ať už jste ředitel, který potřebuje strategického poradce pro svoje klíčová rozhodnutí nebo jste marketingovým ředitelem a chcete si být jistí, že Vaše tvrzení není „natíráním nazeleno“. Mezi hlavní aktivity CIRAA patří tyto činnosti:

  • Strategické poradenství v oblasti cirkulární ekonomiky na všech stupních výrobního procesu i poskytování služeb.
  • Zajištění kvalitního PR dané organizace a pomoc s navázáním strategických kontaktů ve vytipovaných oblastech.
  • Realizace cirkulárních skenů na úrovni firem i samospráv.
  • Konkrétní projekty typu Cirkulární kanceláře či Cirkulární kavárny (jedná se o projekty, které v rámci demonstračních, testovacích a metodických fázích realizuje INCIEN, nicméně v oblastech multiplikace si jejich výkon přebírá CIRAA).

Věříme, že se časem vše ustálí a vy hravě pochopíte, že dělení tímto směrem přinese více prostoru pro kvalitní a promyšlená řešení. Určitě se nedělíme a naše téma zůstává společné. Jen děláme v rámci každého týmu to, co nám ladí a v čem jsme nejlepší. Protože jen tak můžeme pomáhat i Vám a společně tak můžeme pracovat na změně, kterou považujeme za nezbytnou. CIRAA si pro své fungování vybrala misi a zároveň motto: ,,Vytvářet synergie mezi byznysem a přírodou„. A tak doufáme, že velmi brzy budeme mít příležitost diskutovat i s Vámi, jak můžete být součástí budování odolné společnosti s vysokou mírou soběstačnosti, ohleduplnosti k přírodě a úctě k budování zisku etickou cestou.

Děkujeme Vám za důvěru a těšíme se na budoucí projekty.

Vše dobré a hodně zdraví.

Za oba týmy Soňa

Sdílejte tento článek na sociálních sítích