Institut cirkulární ekonomiky… A cože to vlastně znamená?

Velmi často se při představování naší organizace setkáváme s nechápavými výrazy ve tvářích. Pro některé lidi může být pojem cirkulární ekonomika celkem zavádějící a nebo si pod ním vůbec nic nedovedou představit. Konec konců, pojem je to poměrně nový a v České Republice prakticky neznámý. Na druhou stranu ve světě už se těší velké oblibě a jak firmy, tak státy ho začínají hojně přebírat do svých plánů a strategií. Co se pod ním tedy skrývá?

Koncept cirkulární ekonomiky vznikl jako odpověď na touhu po změně běžného systému produkce směrem k udržitelnému rozvoji. Odráží tlak, který současný způsob produkce a konzumace vytváří na přírodní zdroje. Ty jsou čerpány takovým způsobem, který nedává prostor pro jejich obnovu a udržování jejich kvality. A to jak v případě zdrojů organických, tak neorganických. Čerpání zdrojů v dnešní době je typické svým modelem „vzít – vyrobit – použít – vyhodit“, přičemž významným nedostatkem je skutečnost, že v poslední části životního cyklu se předměty stávají odpadem a běžně končí na skládkách nebo spalovnách, kde automaticky ztrácí svoji hodnotu.

Přestože zatím neexistuje učebnicová definice, cirkulární ekonomika je často definována jako koncept, ve kterém neexistuje odpad. S inspirací v přírodních ekosystémech, které jsou založeny na dokonalých a funkčních cyklech organických živin, cirkulární ekonomika tuto představu aplikuje ve světě lidí. V dnešní době už se recyklují například plasty, papír nebo sklo, ale podstatná část jiných materiálů je nenávratně ztracena U některých výrobků je recyklace velmi náročná, avšak stále možná. Velká část předmětů denní potřeby prošla tak komplexním procesem zpracování, že přímý návrat do přírody je v mnoha případech nemožný. Proto je nutný dokonalý recyklační systém, který se postará o to, abychom ze systému, kdy jsme zvyklí věc koupit, použít a vyhodit, přešli na systém uzavřeného kruhu.

Sdílejte tento článek na sociálních sítích