Jarní průvodce pro správné kompostování v obci

Biologicky rozložitelné odpady jsou pro mnohé obce strašákem. Od roku 2015, kdy jsou povinny zajistit jeho oddělený sběr mnohým obcím a městům vzrostly náklady na jeho svoz. A přitom by bioodpady měly v nejlepším případě zůstat v místě jejich vzniku a vrátit se tam, kam patří – tedy do půdy. Ale jak v obci kompostování zavést a pokud už jej máme zavedeno, tak na co se zasoustředit v jarních měsících?

Jsme obec, která o zavedení kompostování teprve uvažuje. 

Výborně. Zvolili jste správnou cestu a dokonce na nákup kompostérů můžete získat dotaci. Je ale třeba jednat.

  1. Zjistěte skutečný zájem obyvatel. Vytvořte anketu a tu sdílejte všemi dostupnými cestami. Nezapomeňte na zásady efektivní komunikace v obci  (a nebo shlédněte náš workshop a vše si připomeňte) abyste si mohli býti jisti, že informaci o kompostování dostane i paní Nováková z osamělé osady na druhé straně kopce, na které Vaší obec leží.
  2. Pokud skutečně lidé jeví zájem, nezapomeňte si do diáře poznamenat, že v měsíci dubnu vyběhne dotační výzva na předcházení vzniku odpadů, díky níž můžete získat až 85 % na jejich pořízení. Pokud Vás tato možnost zajímá, klidně se na nás obraťte. Společně zvládneme žádost o dotaci připravit.
  3. Pokud nechcete žádat o dotaci, klidně si pořiďte kompostér za vlastní finance. Stejně je to investice, která se vám vyplatí. Jak na pořízení správného kompostéru?
  4. Nezapomeňte na osvětu. Naplňte svoje zpravodaje články o správném kompostování, uspořádejte veřejnou diskuzi, vše lidem vysvětlete a ukažte. Nedělejte takový krok, že byste se pro kompostování rozhodli bez toho, aniž byste fakt, jestli kompostování obyvatele zajímá, opomněli.
  5. Vytvořte ideální podmínky i pro ty, kteří kompostovat nechtějí. Zkuste komunitní kompostování, o které se postarají obecní zaměstancni nebo zařiďte svoz bioodpadů na nejbližší kompostárnu. Vždy je třeba vytvořit podmínky pro všechny.
  6. Nezapomeňte i na základní školu. Mateřskou školu. Zahrádkáře. Parky. Veřejná prostranství. Klub důchodců. Oslovte jednoduše všechny zajímavé cílové skupiny a rozhlašte do světa informaci, že i oni s Vámi mohou kompostovat.

Jsme obec, kde se už kompostuje. 

Ano i pro vás platí – výborně. Jen nezapomeňte, že nákupem kompostérů nemáte vyhráno.

  1. Kompost prokopejte. A nezapomňte o tom říct všem sousedům. V zimě většina kompostu ležela ladem bez většího zájmu. Spousta lidí si myslí, že kompost stačí překopat jednou za sezonu. To je ale, bohužel, špatně. Kompostování je aerobní proces a vyžaduje si naši pozornost. V kompostárnách se překopává při přesažení teplot okolo 65 stupňů. Na zahradě mnoho z nás teplotu takto bedlivě nekontroluje, ale při překopávání je často možné sledovat, jak se z kompostéru kouří. A vevnitř je skutečně teplo. Překopáváním zajišťujeme nejen přístup vzduchu, který je při kompostování nezbytný, ale tatktéž promícháváme všechny složky a navíc sušší kompost od krajů můžeme promíchat s vlhkým a teplým kompostem z prostředku. Celý proces je mnohem rychlejší a již po pěti měsících je kompost hotový.
  2. Odeberte zkompostovaný substrát. Buď spodem nebo rovnou kompost celý překopejte a odebráním vrchních vrstev odhalíte spodní – zkompostované.
  3. Vybavte se na sezonu. Víte, že budete mít brzy spoustu trávy a kompostovací proces by měl být rychlejší? Pořiďte si urychlovače. Nejsou sice nezbytně nutné u klasického procesu kompostování, ale pokud jste náročnější kompostovači a bioodpadu máte hodně – budou se hodit. Některé internetové obchody dokonce nabízí zvýhodněné sety pro pohodlný sběr bioodpadů.
  4. Zjistěte, jestli skutečně všichni mají možnost třídit bioodpady. Ne všichni občané jsou do kompostování zapojeni, ale možná by rádi třídili. Posilte svoz bioodpadů, je-li to třeba. Dejte ale občanům vědět o výhodách kompostování a pokuste se jim vysvětlit, že to je ta nejlepší cesta.
  5. Zapojte i základní školu. Zapomněli jste na ni, že? A přitom děti jsou ti, do kterých bychom měli nejvíce investovat. A naučit je, jak s odpady správně zacházet.
  6. Rozšiřte rozhledy obyvatel i o informace o vermikompostování. I ti, kteří bydlí v bytě by se totiž dost možná rádi zapojili do něčeho tak úžasného jako je vytváření si vlastního kompostu pro zajištění soběstačného hospodaření. Třeba na balkoně!

„Nejlepší odpd je ten, který nevznikne. A nejlepší bioodpad je ten, který se vrací zpět do půdy.“

Přejeme Vám rok, ve kterém se ve Vaší obci investuje co nejméně financí do zbytečného svozu odpadů a naopak se co nejvíce bioodpadů zkompostuje. To je totiž ta nejefektivnější a k životnímu prostředí nejohleduplnější cesta, jak nakládat s bioodpadem.

Sdílejte tento článek na sociálních sítích