Ohlédnutí za konferencí ODPAD ZDROJEM 2017

Konference ODPAD ZDROJEM, která se letos odehrávala v hotelu fabrika v Humpolci překvapila účastníky i organizátory. Téma cirkulární ekonomiky se totiž rozvíjí mnohem rychleji a napříč obory, které jdou daleko za hranice klasických odpadářských témat. 

Nosným tématem akce byly čtyři sekce – ODPADY, STAVBY, ENERGIE A VODA. Organizátoři tak v letošním roce rozšířili téma odpadů, které je v sovislosti s tématem cirkulární ekonomiky nejskloňovanějším pojmem. „Naším cílem je poskytnout zastupitelům obcí i firem komplexní přehled a naučit je vnímat rozvoj obcí a měst jako komplexní systém, který si vyžaduje strategii a vlatsně i hojnou dávku selského rozumu. Víme, že pokud se projekty neplánují už od začátku na pevných a udržitelných základech, tak je těžké prvky udržitelnosti implementovat v průběhu. Účastníci mohli prožít na vlasní kůži, jaké to je, když se projekt dotáhne do zdárného konce i přesto, že je netradiční a inovativní. Takovýto přístup zažili praktickou exkurzí s majitelem hotelu fabrika, který se podělil s účastníky o svůj přístup ke stavbě, která získala titul Stavba roku 2012 a další řadu prestižních ocenění. Věřím, že příklady dobré praxe dodají účastníkům chuť dělat věci, které mají smysl. A nemusí jít o stavbu hotelu. Stejně tak mohou být realizovány projekty v obcích. Jde o to pochopit základní principy, “ říká Soňa Jonášová, ředitelka INCIEN.

Konference byla zahájena projevem ředitele oboru odpadů Ministerstva životního prostředí, Jaromírem Manhartem. Ten uvedl důvody, proč Zákon o odpadech neprošel legislativní radou vlády a jako základní kámen neúspěchu uvedl silné lobby ze strany skládkařských společností. Zároveň ale uvedl, že MŽP ve snahách zavádět základní principy oběhové hospodářství do odpadové legislativy nepoleví. Naopak. Ve spolupráci s INCIEN od dubna startuje sérii třinácti seminářů ve všech krajských městech na téma PAYT, tedy „zaplať, kolik vyhodíš“. V sekci odpady byly prezentovány i nové dotační možnosti pro obce i přístupy firem, které myšlenky cirkulární ekonomiky podporují.

Blok stavby překvapil rozmanitostí. Architekt Ondřej Chybík představil projekt nového sběrného dvora v Hranicích na Moravě, které je inspirací nejen z estetického hlediska, ale zejména díky využití recyklovaných materiálů a druhotných surovin. Ukázal tak, že moderní architektura s prvky ekologie umí pracovat. Prezentace praktických ukázek nakládání se stavebními odpady firmy SKANSKA zase starostům ukázala, jaké požadavky by se mohly objevit již při zadávání veřejných výběrových řízeních, ve kterých se využití druhotných surovin zatím objevuje zřídka. Příklad aktivit spolku obcí Horažďovicko účastíky přesvědčily o tom, že se stavebními odpady se dá nakládat velmi efektivně i lokálně a představeny byly dokonce i výrobky, které jsou z recyklátů vyrobeny. Nechybělo seznámení s možnostmi financování projektů cizími zdroji v prezentaci ERSTE Corporate Banking, kteří se stali i hlavním partnerem konference a to již druhým rokem.

Odpolední sekce byly bohaté na workshopy a exkurze. Účastníci měli jedinečnou možnost s majitelem hotelu prozkoumat všechny ekologické aspekty stavby samotné a to včetně sběrného dvora firmy MHA, která je s hotelem propojena. Další exkurze směřovala na kompostárnu a sběrný dvůr v Humpolci. Workshopy byly zaměřeny na problematiku nakládání s odpady v obcích, jejich předcházení či praktiktické ukázky nastavení ekonomické stability a dlouhodobé udržitelnosti. Po workshopech a exkurzích následoval již tradiční technologický trh, kde se partneři i vystavující v rámci krátkých pětiminutových prezentací představili účastníkům.

Den náročný na množství aktivit a informací zakončil společenský večer, který se však ani tentokrát neobešel bez networkingových a soutěžních aktivit. Letošní ročník překvapil cirkulárním kvízem, který účastníci hodnotili velmi kladně. Mohli tak zábavnou formou shrnout poznatky z konference i běžného života a zároveň navázali kontakt s dalšími lidmi z praxe, se kterými sdíleli nejen zábavu, ale i znalosti.

Druhý den konference se věnoval tématu vody a energie.  

Úvodního slova se tentokrát ujal vrchni ministerský rada pan Pavel Punčochář, který poukázal na příležitosti i hrozby recyklace vod a jejího využívání na zemědělských i jiných půdách. Jeho prezentaci však výborně doplnili zástupci firmy ASIO, která se recyklaci, znovuvyužívání a dalším tématům spjatým s vodním hospodářstvím dlouhodobě věnují. Představili nové výzkumné projekty zaměřené na obce i příklady z praxe.

V energetické sekci se účastníci seznámili s metodou EPC, jejíž potenciál tkví zejména v zaručeném dosažení úspor díky soutěžení nejvhodnějších řešení a zárukou ze strany dodavatele. Jedná se o ověřený přístup, díky kterému mohou obce skutečně dlouhodobě snižovat energetickou náročnost budov a to bez rozsáhlých investic s nejasnou návratností. V sekci byla tenorkát pozornost věnována i energetickému využívání bioodpadů v bioplynových stanicích, které představil jednatel firmy provozující BPS Karlov a starosta obce Kněžice, která se stala první energeticky soběstačnou obcí v České republice.

Vrcholem dne byla účast zahraničního řečníka, Matthieu Bardouxe z organizace Circle Economy Amsterdam, který představil koncept Circle City Scan, který městům jako Amsterdam či Glasgow pomohl vytvořit dlouhodobou a udržitelnou strategii v oblasti nakládání se zdroji na lokální úrovni. INCIEN v roce 2018 plánuje zrealizovat první pilotní projekt ve vybraném městě České republiky a představit tak tento ověřený koncept i v praxi naší země.

Konference ODPAD ZDROJEM tak splnila svoje předsevzení aktivně seznamovat účastníky s novými trendy i přístupy a v návaznosti na tuto akci jsou již nyní v plánu návazné aktivity v podobě odborných kulatých stolů, setkání stakeholderů či semináře pro města a obce. Tyto aktivity jsou již nyní zveřejněny v kalendáři akcí na webových stránkách INCIEN.

Výstupy konference: 

Kompletní fotoreport z akce je k dispozici na Facebookových stránkách INCIEN zde.

Celý sborník konference je dočasně ke stažení ZDE. Videonahrávky jsou k dispozici na webu www.MotivP.com ZDE. MotivP taktéž děkujeme za spolupráci a zaznamenání celé konference!

 

Pro více informací či fotografie z akce pro využití pro vaše potřeby kontaktujte koordinátorku PR aktivit INCIEN, Ing. Ivanu Jenerálovou na emailu ivana@incien.org.