Osvěta Straškov Vodochody: Pokračujeme v projektu obce na cestě k méně odpadu a začátkem měsíce pokračovaly i osvětové aktivity v obcích. Ve Straškově Vodochodech jsme si s obyvateli povídali jak o novém systému a jeho fungování, tak i obecně o situaci nakládání s odpadem. Dalšími kroky je implementace systému ECONIT a na pozdim osvětové aktivity na školách.
Restart BUZZ talks týmu: Po poradě našeho týmu, kterému do teď vládla Anežka, jsme se usnesli, že jej oživíme a pozici koordinátora nabídneme novým duším, které mají zájem dostat se do víru organizování diskuzních večerů a potažmo i podzimního veletrhu Uplatni.se, jehož organizaci tým BUZZ talks má na starosti. Odkaz na pozici
Trochu Inak s Adélou Vinczeovou: Začátkem května nám bylo ctí přijmout pozvání od Adély Vinczeové (Banášové) na natáčení dalšího dílu jejího pořadu Trochu Inak ve Slovenském národním divadle. Tématem byla cirkulární ekonomika a my věříme, že i díky tomuto pořadu, který sleduje asi sto tisíc diváků, se podaří naše téma dostat i mezi širokou veřejnost na Slovensku.
Economia partnerství: S mediálním domem ECONOMIA jsme se dohodli na velmi zajímavých projektech a dlouhodobějším partnerství, v rámci kterého se můžete těšit i na podzimní díl časopisu Podnikání zaměřeného na cirkulární ekonomiku. Chtěli byste Vaši firmu či projekt v časopise prezentovat? Ozvěte se na email Soni.
IFAT Německo: V půlce května se také konal tradiční veletrh IFAT, největší akce zaměřená na odpadové hospodářství a technologie v Evropě. V Mnichově jsme navštívili jak přednáškové doprovodné akce, tak načerpali informace o nových technologiích a navštívili naše zahraniční partnery.
Závěr Kurzu ObH: Osmnáctého května proběhl finální kurz Oběhového hospodářství. Účastníci odprezentovali svoje vlastní projekty a měli možnost diskutovat svoje výstupy s komisí, ve které nechyběl ani pan generální ředitel firmy SUEZ, pan Zdeněk Horsák nebo ředitelka projektu Hydal, Lenka Mynářová, která účastníkům připravila i úvodní prezentaci o české technologii, která nyní dobývá svět. Upřímně jsme překvapeni z řady zajímavých nápadů a projektů, které se během kurzu zrodily a navíc se některé z nich mají čile k světu a jsou přihlášeny do takových soutěží, jako je například Social Impact Award. Věříme, že jsme do světa vypustili pětadvacet cirkulárně naladěných odborníků, kteří nám pomohou v naší misi – dostat téma cirkulární ekonomiky do praxe. Přihlášky na další ročník jsou již spuštěny.
Cirkulární Roadmap: Ministerstvo životního prostředí se podělilo o dobré zprávy a oznámilo zahájení prací na cirkulární strategii pro Českou republiku, která ponese název Cirkulární Česko.
Konference Zálohujme: 22. května jsme společně s KMV zorganizovali první odborná konference určená pro odbornou i laickou veřejnost Zálohujme? s podtitulem Inspirace a zkušenosti se zálohovými systémy ze zahraničí. Jejím hlavním cílem bylo načerpat co nejvíce zkušeností se zálohovými systémy, které již teď úspěšně fungují v zahraničí.
Konference se zúčastnili experti na zavádění zálohových systémů na nápojové obaly v EU a zakladatelka organizace Reloop Platform Clarissa Morawski, ředitel společnosti řídící zálohový systém v Estonsku Rauno Raal, zástupkyně Evropské komise pro ČR Magdalena Frouzová, ředitelka INCIEN Soňa Jonášová a generální ředitel Karlovarských minerálních vod, a.s. Alessandro Pasquale. Na konferenci také zazněly první výsledky analýzy materiálového toku PET lahví a byl také představen nový ekodesign lahve Mattoni, která je vyrobená z 50 % z recyklovaného plastu.
Mladá voda břehy mele je projekt, za nímž stojí skupina šikovných mladých vodohospodářů, kteří díky podpoře Nadace O2 realizují přednášky a konference na témata vodního hospodářství pro mladé profesionály a studenty. My jsme měli tu čest představit koncept cirkulární ekonomiky, činnosti INCIEN a právě i portál Uplatni.se, jehož cílem je propojit studenty s firmami nabízejícími praxi v oboru. Akce byla výborně zorganizovaná, zajímavá a my se těšíme na pokračování, kterým je červnová konference o vodě v Brně, pod taktovkou stejné skupiny.
Další akce, kterých jsme se v dubnu zúčastnili:
- TESSEA – konference o sdílené ekonomice
- Exkurze do firmy Transform Lázně Bohdaneč
- Vodohospodářstký seminář ČOV v horských oblastech, kde jsme představili naše téma a koncpet Green deals, o jehož uplatnění se pokoušíme v podmínkách České republiky.
Zajímavé mediální výstupy v měsíci květnu
- Česká televize natočila příspěvek do Občanských novin o SWAP akcích, na kterých spolupracujeme s jejich zakladatelkou, Lucií Poubovou.
- Deník: Ani PET láhev nazmar. Více recyklovat chtějí firmy i stát
- Business info: Marná snaha. Pětina vytříděných PET lahví skončí na skládce
- Metro: Česko zatím neví, co s PET lahvemi
- E15: Pětina vytříděných PET lahví skončí na skládce
- Česká televize: Češi vytřídí méně než sedm PET lahví z deseti. Začíná se mluvit o zálohování
- Blesk: Analýza ukáže, zda se v Česku vyplatí zálohování PET lahví
- Týden: Zálohovat, nebo nezálohovat PET lahve? Napoví analýza
- Rozhlas: Čeští podnikatelé mají šanci nasbírat zkušenosti v zahraničí. EU jim nabízí placené stáže
- Ecofuture: Městská část Praha 7 se chce jako první na dobro vypořádat s veškerým odpadem
- Czech design: V oceánu plave 5 miliónů kusů plastu. Může design pomoci? Jak čeští designéři navrhují PET lahve?
- Průmyslová ekologie: Za odpady je třeba zaplatit, stejně jako za vodu či elektřinu | Průmyslová ekologie
- Material Times: Udržitelnost není něco navíc, v Česku si to uvědomují některé obce i firmy. Vláda téma odsunula
- Ekolist: Institut cirkulární ekonomiky: Názor INCIEN: Nevnímejme rok 2024 jako jediný důvod pro změny v odpadovém hospodářství obcí.
- Třetí ruka: V Praze vzniká Cirkulární hub, který představí nejlepší český cirkulární byznys
- Czech Industry: Cirkulární ekonomika – nový pojem nebo selský rozum?