Lednové cirkulární novinky INCIEN

Leden byl pro INCIEN měsícem milých překvapení a to hned z několika důvodů.

Musíme pochválit všechny mladé a zodpovědné lidi, kteří s námi i v dalším roce navazují spolupráci. Jedná se z velké části o pilné studenty vysokých škol, kteří se chtějí kromě studia na zkoušky a psaní diplomových prací věnovat i užitečným věcem, které jim prostě a jednoduše dávají smysl. A je to k nevíře, ale obracejí se na nás! Tímto děkujeme všem stážistům, za jejich přízeň a za dosavadní odvedenou práci v INCIEN. Tím, že poskytujeme studentům uplatnění také prakticky plníme principy projektu Uplatni.se. 

Po dlouhém přemýšlení a odhodlávání se, jsme se rozhodli na stálo ukotvit v matičce Praze. Díky podpoře našeho dlouhodobého partnera JRK Waste Management máme vlastní kancelář v Bolzanově ulici u Hlavního nádraží. Mnozí z vás jistě ví, že nás tu již nějakou dobu můžete najít, neboť ve sdílených prostorech jsme již od loňska. Od nynějška jsme ale úplně sami. Naše řady rostou a my musíme našim novým kolegům udělat místo.

Od společnosti IKEA jsme byly se Soňou pozvané na Workshop a diskuzi na téma IKEA a její strategie udržitelného rozvoje. Workshop se konal v našich oblíbených prostorách Studia Alta. Na wokshopu nám byly představeny konkrétní kroky IKEA v oblasti udržitelnosti, kromě jiného byla představena obchodní myšlenka vytváření lepšího každodenního života pro co nejvíce lidí nabízením širokého sortimentu produktů s dobrými funkcemi, designem a nízkými cenami. Kladení důrazu na úspornější a šetrnější domácnost, aplikace cirkulární ekonomiky (oběhová IKEA) do oblasti energií a zdrojů. V neposlední řadě důraz na lidské zdroje a komunity. Nakonec jsme všichni byli vyzváni k prezentaci našich podnětů a námětů ke zlepšení postavení IKEA jako lídra oběhového hospodářství v oblasti udržitelného podnikání. Více udržitlených námětů od IKEA, které můžete aplikovat ve svých domovech naleznete ZDE.

Těší nás, že i velké firmy mají zájem na ochraně přírody a zdrojů, kterými bývá často plýtváno. Dalším příkladem je společnost Hewlett-Packard, která se nejprve zapojila do naší Cirkulární výzvy (více informací o výzvě naleznete ZDE), která podporovala myšlenku sběru a recyklace vysloužilých elektrospotřebičů.  V lednu jsme pak pro HP pořádali naprosto unikátní přednášku pro zaměstnance, v které se dozvěděli jaké výhody přináší cirkulární ekonomika nejen firmám, ale i celé společnosti. Každý z účastníků už ví, že jedna tuna mobilních telefonů obsahuje více zlata než zlatonosná hornina a že není vše zlato, co se třpytí… Na téměř 16 % mobilních telefonů je často i zlatý stafylokok 🙂  Firma HP je jinak v oblasti cirkularit velmi aktivní a dokonce vydala report, ve kterém uvádí, ve kterých oblastech tyto principy zavádí.

V lednu jsme ještě stihli navštívit Plzeň, kde probíhala diskuze pod taktovkou Euractiv a za účasti nově zvoleného místopředsedy Evropského parlamentu, pana Pavla Teličky. Diskuze se, celkem klasicky, zvrhla mezi výměnu různých úhlů pohledu točících se kolem skládkování a spalování i když jejím cílem bylo objevit příležitosti, které přináší do Plzeňského kraje. To bychom ale nebyla Soňa, abych z akce odjížděla negativně naladěná. Místo toho navštívila úspěšnou plzeňskou firmu RePlast, jejíž produkty, vyrobeny ze 100 % recyklovaného PVC se vyváží do celého světa. Pan majitel, Zdeněk Blažek, si dokonce ve svém nabitém programu udělat prostor i na exkurzi výrobny a podělil se o zkušenosti, které považuje pro podnikání za důležité. Jsou to zejména spokojení zaměstnanci (při procházce areálem jsme potkávali usměvavé lidi, kteří i v mínus osmi stupních nezapomínali na úsměv na rtech a komentář, že už jsou na změny počasí za těch skoro 25 let, co ve firmě dělají, zvyklí). Důkazem je i asistentka pana Blažka, která prý podle jeho slov prozpívá 70 % celé pracovní doby. Firma vyrábí podlahové desky a komponenty pro dopravní značení a na jejich deskách probíhaly i koncerty Rolling Stones nebo jsou součástí ustájení pro hospodářská zvířata. Používají se i do obrovských výrobních hal či pro podklad mobilních domů… To je jen velmi ve zkratce, celé dvě hodiny si žádají samostatný příspěvek! Závěrem lze ale říci, že to je přesně ten případ skutečné recyklace, o kterém tak často mluvíme a kterou, věříme, v České republice pomůžeme rozvíjet.

 

Na závěr si jen dovolím říct, překvapujte nás MILÝMI ČINY i nadále, ať už je to pozitivní změna u sebe sama, drobné kroky ke změnám v korporátu, či velké plány v udržitelném podnikání. Dává to smysl, nebojte se toho 🙂

 

Za redakci INCIEN Laura Mitroliosová. 

Sdílejte tento článek na sociálních sítích