Radostné listopadové INCIENOVINKY

Listopad profoukl kanceláří INCIEN jako pěkně silné cirkulární tornádo. Zůstaly po něm ale neuvěřitelně skvělé zprávy, o které bychom se s Vámi rádi podělili.

První novinky pro Vás připravil Vojta, který intenzivně pracuje na koordinaci projektu Zálohujme? a Cirkulární městský sken Praha. 

„Listopad se pro mě nesl ve znamení Cirkulárního skenu Praha. Vše bylo završeno 28. 11., kde jsme spoleně se čtyřiceti zástupci důležitých firem a městských organizací rozhodli o pokračování pilotních projektů na téma čistírenských kalů a jejich využití pro tvorbu bioCNG a zároveň o rozpracování konceptu digitální materiálové platformy v oblasti stavebnictví.

Super akce byla Konec doby plastové v Brně v půlce měsíce, kde jsme se podíleli na přípravě i na prezentaci tématu, jak problematiku vnímáme a jaké řešení jsou v tuto chvíli třeba. V listopadu jsme zaznamenali velký zájem různých subjektů o řešení jednorázových plastů – ať už se jednalo o letiště, nemocnici, kavárny, či veřejná prostranství ale i diskuze na filmových festivalech – byli jsme u toho! A v neposlední řadě jsme věnovali spoustu energie na finalizaci výzkumných aktivit v rámci projektu Zálohujme? Výsledky už máme, nyní se pouštíme do příprav na konferenci v lednu, kde všechno představíme.“

Lenka maximální úsilí věnovala přípravě projektů pro obce, kde jsme zahájili spolupráci na konkrétních projektech s firmou AQUATEST, která má v oblasti řešení pro průmyslové subjekty i samosprávy mnohaleté zkušenosti. Věříme totiž, že ve spolupráci s velkými partnery můžeme rozvíjet vlastní projekty mnohem rychleji a také naše vidění světa „cirkulárními brýlemi“ dostávat do poradenských a jiných činností partnerských firem mnohem rychleji. Společně tak začínáme pracovat na Zpracování studie nakládání s odpady ve městě Jičíně. Máme za sebou úvodní setkání a projekt se rozjel na plné obrátky.

V dalších obcích, kde jsme vypracovávali cirkulární studie v rámci projektu Obce na cestě k minimálnímu odpadu, jsme realizovali průběžná setkání a začínáme (s různou rychlostí reflektující aktuální dění na obcích po volbách) realizovat doporučené kroky. V rámci projetku Obce na cestě k méně odpadu s naším partnerem JRK Česká republika diskutujeme rozvoj pilotní fáze a o dalším směřování Vás budeme již brzy informovat! Lenka se také zůčastnila konference Kreativní město a Sociální podnikání – podnikání s přesahem v Českých Budějovicích a sama k akcím dodává: „Připravovala jsem se svědomitě a měla jsem dobré, co dobré, vynikající ohlasy, protože na akci, bez toho aniž bychom to plánovali, vystupovali i někteří naši partneři a místy to muselo vypadat, že jsem je podplatila, když zaznívala slova chvály!“ Nutno dodat, že celý tým se ze slov Lenky raduje, protože ještě před rokem se naše milá kolegyňka dušovala, že veřejné přednášky nejsou její silná stránka a vida – letos sklízí ovace! 🙂

Listopad ve znamení práce se studenty

Zahájení přednášky na ČZU pro zahraniční studenty bylo neuvěřitelným osvěžením. Aktivní reakce a zpětná vazba na nepřesná data, protože jsou k dispozici ještě novější vědecké poznatky? Může se to zdát jako potupa pro člověka, který vyučuje, ale opak je pravdou. Fakt, že studenti poslouchají a přicházejí s vlastním názorem dokáže jediné: udělat obrovskou radost. A tak i s Vámi můžeme sdílet, že podle nejnovějších poznatků je k dispozici na světě fosforu dostatek. To nám může zklidnit spaní, protože mezi největší diskuze patří jeho současná recyklace, ale nemůže nás nechat v klidu. Problémem číslo dvě je totiž jeho nekontrolovaný únik do vod a způsobování eutrofizací systémů, které v Mexickém zálivu vytváří mrtvé zóny.

Se studenty jsme měli tu čest spolupracovat i v rámci EEYP Prague 2018, kdy se do Prahy sjeli studenti z celé Evropy a s „BOSSY“ z různých segmentů diskutovali návrhy legislativních změn na úrovni EU s cílem jejího vylepšení. Pro mě osobně bylo obrovským překvapením, jak dokonale byla skupina FOOD and AGRICULTURE připravena na diskuzi, i když měli za sebou jen dva dny intenzivní práce a pro některé bylo toto téma zcela novým a neprozkoumaným.

Aktivity v Cirkulárním Hubu

První listopadový den jsem se sešli v Kampusu Hybernská a ve spolupráci s Library of Things Prague uspořádali další podzimní vydání BUZZ talks. Účast a zájem účastníků o diskuzi se speciálními hosty nás velmi upřímně překvapila a potěšila stejně tak, jak účast na Prvním SWAPu oblečení v Kampusu Hybernská, který se konal ve stejnou dobu. Velmi nás těší, že společně díky nám všem kampus dostává různé podoby a můžeme nejen mluvit, ale hlavně ukazovat, co cirkulární ekonomika znamená. Mezi účastníky nemohla chybět zakladatelka SWAP – výměnných akcí v Praze, Lucie Poubová, diskuzi doplnil o neuvěřitelný příběh prvního SWAPu na ostrově Lombok slovenský host Majo Lemo a jeho speciální host, který přiletěl až z Londýna, Indonésan Trigo, který předal poselství prezidenta Indonesie, který se zavázal k environmentálně šetrnému směřování Indonesie, kde bude například od prvního ledna zakázáno používání plastových sáčků v supermarketech.  Trojici doplnili zástupci Knihovny věcí (Library of things), která sídlí přímo v kampusu a kde si mohou účastníci zapůjčit všechno vybavení, které člověk používá příležitostně a tak jej není třeba vlastnit.

  • Celá akce byla vysílána živě a vy se na výsledek můžete podívat zde
  • Fotky z akce jsou zde

Nejzajímavější listopadové akce

V pardubickém inovačním a podnikatelském centru jsme se zúčastnili odstartování dvou velmi zajímavých cirkulárních projektů, které se budou věnovat cirkulární ekonomice ve stavebnictví a ve vodním hospodářství. Zahájení jsme doplnili úvodem do problematiky a témat, kolem kterých se nyní rozšiřuje diskuze v Česku a těšíme se na další společné kroky. Těší nás, že se téma cirkulární ekonomiky dostává do jednotlivých regionů, neboť to je klíčový aspekt úspěchu aplikace těchto myšlenek v praxi. Regionální rozvojové agentuře Pardubického kraje držíme palce!

Díky patří také Lukáš Sedláček za to, že si vybral téma cirkulární ekonomiky jako osu diskuze v rámci hlavní události Týdne podnikání. Už není moc pochyb o tom, že se cirkulární ekonomika ne jako téma, ale principy, které přináší, stávají nezbytností a je jen otázka času, kdy každý podnik najde vlastní cestu, která bude směřovat k jejich naplňování. Výstupy z akce si našly svoje čtenáře například díky článku v časopise E15: Zájem firem o hospodaření bez odpadu pomalu roste.

Zapomenout nemůžeme ani na Veletrh Uplatni.se, který se letos konal tradičně ve Studiu Alta. Obrovskou radost máme z úžasných a inspirativních řečníků, kteří dokonale odstartovali celou akci a stejně tak z výborné atmosféry, která akci doprovázela.

Krásnou akcí, kterou jsme dostali možnost moderovat a podílet se na přípravách, byl kulatý stůl na téma Cirkulární Ekonomiky, který pořádala Francouzskočeská obchodní komora v rámci Týdne Francie, který byl zakončen slavnostní recepcí na Francouzské ambasádě. Diskuze tak navázala na speciální vydání časpisu CONTACT, který komora vydává a které se v létě věnovalo právě tomuto tématu. Této spolupráce si velmi vážíme a věříme, že se nám v dalším roce podaří navázat na aktivity odstartované kulatým stolem například dalšími akcemi, které společně zorganizujeme na Mezinárodním strojírenském veletrhu, kde má komora tradičně francouzský pavilon plný francouzsko-českých firem. O naše téma je čím dál větší zájem a tak akce nebyla prvním ani posledním dílkem pomyslného velkého cirkulárního českého puzzle.

TOP OZNÁMENÍ MĚSÍCE

H&M od 19. listopadu ukončuje prodej plastových tašek, nahrazuje je papírovými a nabádá zákazníky, aby si nosili tašky vlastní, protože nejlepší taška není papírová, ani plastová, ale žádná. A výtěžek z těch, které se prodají půjde na cirkulární osvětu v ČR! Co dodat? Kola cirkulární ekonomiky začínají roztáčet i firmy, od kterých byste to možná nečekali. Změna je tady.

Chytrá města pro budoucnost. Český institut informatiky, robotiky a kybernetiky, CIIRC. Zdroj: SCII.

Třešničkou na dortu je ocenění ze soutěže Chytrá města pro budoucnost, kde vyhrál v kategorii IDEA náš nápad vyrábět z odpadního bioplynu z čistírenských kalů energii, která pohání městské autobusy v Brně. Dnes testovací autobus najezdil více než 5000 kilometrů a z Dopravního podniku města Brna máme úžasné zprávy – technologie předčila očekávání a plyn je stejně kvalitní jako ten, který autobusy pohání dnes a který je, bohužel, z fosilních zdrojů. Společně tak přecházíme na skutečně ekologickou cestu rozvoje české hromadné dopravy (a nejen té) a máme z tohoto ocenění i aktuálních výsledků obrovskou radost!

Nejzajímavější výstupy

Doporučené cirkulární počtení na chladný prosinec:

Sdílejte tento článek na sociálních sítích