Máme výsledky odpadových analýz ze stadionů, hlásí INCIEN a Nadace Tipsport 

Tuny nevytříděného odpadu, především plastu a gastroodpadu, které míří do kontejnerů a směsných popelnic, pochází od fanoušků z velkých sportovišť. Institut cirkulární ekonomiky (dále jen INCIEN) a Nadace Tipsport se v rámci projektu Sport bez odpadu pustili do analýz, které přináší unikátní data z fotbalových stadionů. Jak efektivní je zde odpadové hospodářství a jak situaci zlepšit a optimalizovat pro návštěvníky, stánkaře i samotné kluby? Společná práce vstupuje do druhé fáze. 

Odpady zatím pro kluby nejsou takové téma, jaké bychom si spolu s Nadací Tipsport přáli. Chybí množství třídících nádob, a to nejen v sektorech pro veřejnost, ale také v zázemí stadionů. Tímto směrem půjde jedno z našich doporučení. Další se bude týkat zálohovaných kelímků, a to i pro teplé nápoje. Tam, kde jsou nápoje nabízené v PET lahvích zdarma, navíc dochází k dvojnásobnému plýtvání, protože spousta nápojů zůstává nevypitých v lahvích po celém stadionu,“ potvrzuje Petr Novotný, senior konzultant INCIEN. 

Kritéria udržitelnosti a jejich realizace nabývá na významu napříč sportovním trhem. Český olympijský výbor koordinuje projekt „As Sustainable As Possible“, ve kterém si zkušenosti v oblasti udržitelnosti a informace od předních odborníků sdílí s dalšími pěti olympijskými výbory. Inciativa #bezodpadu hlásí přes 60 zapojených sportovních programů a akcí, které se během příprav a pořádání zavazují k upcyklaci, recyklaci, zálohovanému nádobí nebo digitalizaci. “A téma již usilovně řeší i fotbalový svět. K cíli snížit uhlíkovou stopu na nulu se zavázala i asociace UEFA. Aby mohly stadiony hostit akce pořádané UEFA, budou muset splňovat kritéria udržitelnosti v kategoriích nakládání s odpadem, uhlíková stopa nebo solární panely, uvádí Lucia Štefánková, ředitelka Nadace Tipsport. 

Video z odpadové analýzy na stadionu Teplice ve spolupráci s Nadací Tipsport

INCIEN na stadionech Zbrojovky Brno, FK Teplice, Sigmy Olomouc a FK Pardubice analyzoval vzorek 301 kg odpadu vyprodukovaných na čtyřech utkáních. Podle předpokladů měl být nejpalčivějším problémem nevytříděný plast, což se potvrdilo. Ve značné míře se ale v nádobách na směsný odpad nacházel také kompostovatelný a gastro odpad a fanouškovské předměty typu tleskátka, mávátka apod. „Voda a nápoje tvořili průměrně okolo 12 % vzorku, plast byl zastoupen průměrně okolo 19 %. Na stadionu, kde fanouškům neposkytují zálohované kelímky, představovaly kelímky skoro 26 % plastů ve vzorku odpadu z tribun, a to analýzy probíhaly na přelomu podzimu a zimy, takže v létě by bylo procento vzhledem ke zvýšené konzumaci piva či limonád jistě vyšší. Biologický odpad představoval průměrně 22 % vzorku, takže i zde vidíme potenciál pro zlepšení odpadového hospodářství u všech navštívených stadionů. Úhrnem se dá říci, že 75 % vzorku směsného komunálního odpadu mohlo být vytříděno, ” upřesňuje Eva Ryšavá, konzultantka INCIEN.

Právě ověřená data a možnost na jejich základě postavit sérii doporučení na míru, která budou užitečná sportovním klubům, jsou hlavním důvodem, proč jsme INCIEN povolali. Jen v rámci fotbalové první ligy se na stadionech objeví 1 500 000 fanoušků za rok. Jako nadace zabývající se ekologií ve sportu cítíme povinnost tyto fanoušky oslovit. Zodpovědné odpadové hospodářství na stadionech je pro nás jasnou volbou, nikoli pouze možností, a evropská legislativa, ale také tlak veřejnosti tomu dodává na urgenci. Podle průzkumu YouGov Global Profiles podopruje 68 % celosvětových sportovních fanoušků zelenou energii a více než polovina se považuje za environmentalisty,“ doplňuje kontext Lucia Štefánková z Nadace Tipsport.

Handbook bude zpracovaný a předaný sportovištím v distribuci Nadace Tipsport v online podobě během jara 2024 a dále zpřístupněn také zájemcům z širší veřejnosti. Nadace Tipsport plánuje  klubům pomoci i s realizací konkrétních ekologických opatření na stadionech.Projekt Sport bez odpadu nabídne tuto příležitost letos i dalším sportovním klubům. 

 

Sdílejte tento článek na sociálních sítích