Nadace Tipsport a INCIEN spolu dohlédnou na odpad na stadionech

Data z odpadové analýzy během zápasu na jednom z pražských stadionů ukazují, že až 80 % vyprodukovaného odpadu je nedostatečně vytříděno. Právě to chce Nadace Tipsport změnit ve svém novém projektu Sport bez odpadu, jehož pilot bude realizovat náš tým konzultantů. 

„Tématu ekologie ve sportu se dosud věnuje příliš malá pozornost. Přitom je to obrovské téma s velkým potenciálem pro společenskou změnu. Jsme rádi, že spolu s experty z INCIEN můžeme klubům pomoci k tomu, v co věříme – dělat správné věci správně. V příštích letech rádi k projektu přizveme další fotbalové kluby, ale i nová sportovní odvětví,“ vysvětluje motivaci Nadace Tipsport  její ředitelka Lucie Štefánková.

Zbrojovka Brno, Sigma Olomouc a FK Teplice – právě těmto klubům máme šanci pomoci se zavedením takových opatření na míru, která sníží produkci odpadů a ušetří tak finanční i přírodní zdroje.

„Na stadionech se vystřídá během hlavních sportovních událostí tisíce lidí, kterým je nezbytné zajistit co nejlepší možnosti předcházení vzniku odpadu a následně také jeho třídění. Zároveň je potřeba nastavit takový systém, který bude návštěvníky, ale i personál a dodavatele motivovat k maximální spolupráci, což s sebou nese závazek správné komunikace. Celý projekt zahájíme odpadovou analýzou v Brně, přímo během ligového zápasu Zbrojovky, a pokračovat budeme až do jara 2024,” uvádí Petr Novotný, seniorní expert INCIEN. 

Kolem košů se válí zbytky jídla, v nádobách na plast je směsný odpad a opačně. Běžná realita po zápase.

Fotbalovým klubům v rámci projektu společně zajistíme:
– Odpadovou analýzu na místě
– Akční plán na míru s konkrétními kroky pro zefektivnění nakládání s odpady
– Podporu pro zavedení opatření do praxe
– Proškolení personálu

Na konci projektu vytvoříme manuál příkladů dobré praxe, který pomůže i dalším sportovištím lépe nastavit odpadové hospodaření. Držte nám palce! 

Sdílejte tento článek na sociálních sítích