Nesnesitelná nezisková lehkost spolupráce

Unavená a plná energie zároveň, spokojená a nespokojená ve stejný čas. Sedím u krbu a ohřívám se. Mám za sebou docela těžký týden a to neříkám moc často. Mám za sebou ale i skvělý týden plný nových informací, vibrací, které ve mě vyvolávají témata, která mě zajímají a mám za sebou i jeden rok od návratu z Holandska. Jeden rok od doby, kdy jsem si vzala do hlavy, že nutně musím začít víc pracovat. Spolupracovat. 

Teď ale není ten správný čas se ohlížet a rekapitulovat. To přijde až napadne sníh. To se všechno ještě mnohem víc zpomalí. Alespoň můj tep. Teď tomu tak totiž není. Spíš to ve mě všechno vře a je toho tolik… tolik na čem je potřeba pracovat, s kým se sejít, co se naučit, na co myslet. Ale také toho je hodně, co je součástí mě a to při každém mém kroku. Je to trochu tíživé a zároveň mě to každé ráno zvedá z postele. Je to spolupráce s lidmi, kteří věří, že podnikání, které přináší profit, šetří životní prostředí a mění svět kolem nás a pro nás tak, aby byl lepším místem k žití. 

Partnerství. To je pro mě velmi silné slovo. To není jen podání rukou, sepsání smluv, vytvoření projektu za účelem zisku, vyplacení odměn a rozloučení. Pro mě je to jsou tři PRO. Proces, propojení, prospěšnost. A takové silné trio nám nepřichází do života každý den. Naštěstí. Když už totiž přijdou, je potřeba je kultivovat, pracovat na nich a to velmi intenzivně.

To je všechno hezké ale… Chcete slyšet fakta, že?

Znáte ten pocit, když Vám někdo povídá o tom, co dělá a Vám to… REZONUJE? Vibruje ve Vás nadšení a radost. Máte radost, že někdo vnímá věci tak moc stejně jako Vy. A máte pocit, že s ním chcete pracovat. Spolupracovat. Znáte? Přesně takový pocit jsem měla, když jsem před více než rokem poslouchala, čemu se firma JRK Waste management, s.r.o. věnuje. Jenže v tu samou chvíli jsem si byla jistá, že moje místo je trošku někde jinde. A že ačkoliv nabízejí uplatnění mladým lidem, kteří hledají práci „na míru“, tak já mám trochu jinou cestu. Měla jsem plnou hlavu cirkulární ekonomiky a věděla jsem, že v Čechách je přede mnou spousta práce… A že to chce organizaci, která tomu pomůže.

Nebudu psát o tom, jaké to je zakládat neziskovku… V tom procesu ještě jsem a je to se mnou 24 hodin denně, 7 dní v týdnu. Ale napíšu sem jednu věc, která je neuvěřitelně důležitá. A to je partnerství a spolupráce. A myslím, že po pěti měsících oficiálního života INCIENU (a po roce reálné práce) mohu říct, že jsem pyšná, že jedním z našich partnerů je právě firma JRK Waste management, s.r.o. Spousta firem si do popisu píše, že jsou „mladý a dynamický tým“ a další superlativy. Ano, někdo o tom musí psát. JRK takové je. Rozhodli se dělat věci jinak. Nevytvářejí v zákaznících potřeby a neprodávají jim výrobky, jejichž primárním účelem je přinést firmě zisk. Dělají to přesně naopak. Uspokoují aktuální potřeby zejména obcí a měst v oblasti nakládání s odpadem, hledají cesty, jak vytvořit svět s méně odpadem a hledí na to, aby všichni jejich zaměstnanci dělali práci, která jim dává smysl. People, planet, profit. Řízení firmy s ohledem na tuto svatou trojici, pro mě tak důležitý parametr, který je pro mě kritériem pro zahájení spolupráce, byl v jejich případě splněn.

V „příštím díle“ se můžete těšit na povídání o našich dalších partnerech. Nejsou jich desítky, dost pečlivě si je totiž vybíráme a oni si vybírají nás. Je to symbióza, která není založena na penězích, ale na důvěře a společném růstu. A na takovému partnerství je třeba úpěnlivě a pečlivě pracovat. Spolupracovat. Pracovat spolu.

Spolupráce JRK

 

Sdílejte tento článek na sociálních sítích