Novinky z INCIEN: Diskuze, semináře, analýzy a všechno, co nás baví.

Už dlouho uvažujeme o tom, že bychom o našich aktivitách měli psát pravidelné příspěvky. Čas letí jako voda a když se nás čas zeptá – jak jste si mě vlastně užili? – tak často už ani nevíme, co jsme dělali včera. Je to hektické. Vzali jsme si velké sousto a i když je velmi chutné, práce nás baví a každý den se posouváme dopředu, musíme se občas zastavit. Třeba proto, abychom o svých činnostech napsali pár řádků.

Únorobraní

Začátek února byl ve znamení debat. Byli jsme pozvaní na promítací večer, organizovaný skupinou Zvedni Zadek, kde se promítal film Na sever od Slunce, který mimo jiné pojednává i o problému vyplavování odpadků na norské břehy. Po filmu pokračovala diskuze, na kterou jsme přijali pozvání my a Hana Hrstková, propagátorka bezobalového stylu života. Také jsme se účastnili diskuzního setkání v Evropském domě na téma oběhové ekonomiky. V mezičase jsme uspořádali ve spolupráci s BUZZ talks další diskuzní večer na téma Praha 7 bez odpadu, na kterém jsme diskutovali přímo s občany Prahy 7 o možnostech získání kompostérů od Městské části P7.

Snímek obrazovky 2016-02-27 v 17.19.53 Snímek obrazovky 2016-02-27 v 17.20.03 Snímek obrazovky 2016-02-27 v 17.20.12 Snímek obrazovky 2016-02-27 v 17.20.41 Snímek obrazovky 2016-02-27 v 17.25.22 Snímek obrazovky 2016-02-27 v 17.25.29

Půlka února byla ve znamení vody. Cirkulární ekonomika je často spojována s odpady, ale málokdy je pozornost věnována uzavírání cyklů vody. Tomuto tématu se již roky věnuje brněnská firma ASIO, spol. s r.o., která je jedničkou na českém trhu. INCIEN byl pozván na seminář, na kterém se sešlo přes 40 specialistů z řad firem a univerzit z České republiky a Slovenska. Prezentovány byly inovace a trenda v oblasti vodního hospodářství, aktuální témata a řeč přišla i na cirkulární ekonomiku. Zajímavé bylo vidět, jak se i ve vodárenství začíná diskutovat o horkém tématu často vyjadřovaném zkratkou: IoT (Internet of Things). Na málokterém semináři se pracuje na plno od 9:00 do 23:00 tak, aby byla práce efektivní a účastníky bavila. Organizátorům akce se to však povedlo. Příjemný den byl zakončen hrou „Den D“, kdy čtyři týmy prezentovaly svoje podnikatelské plány a žádaly „investory“ o investice. Večer byl doplněn degustací vín vinařství Nosreti, při níž se stále diskutovaly možnosti vzájemné spolupráce. Odjížděli jsme nadšení a s vědomím, že recyklaci vody a podpoře tohoto segmentu je nutno věnovat mnohem více pozornosti. Voda úzce souvisí s problematikou sucha, které postihlo ČR v roce 2014 a právě díky spolupráci mezi univerzitami a firmami mohou na trh velmi brzy přijít systémy a inovace, které budou šetřit jak životní prostředí, tak finance.

Snímek obrazovky 2016-02-26 v 12.46.17 Snímek obrazovky 2016-02-26 v 12.46.24 Snímek obrazovky 2016-02-26 v 12.46.31

Hned den po semináři jsme měli velmi zajímavou schůzku ve firmě  RENARDS s.r.o., se kterými pracujeme na několika pilotních projektech. Mezi jeden z nejzajímavějších rozhodně patří Smart City Brno, kdy jsme společně navrhli systém, kde by bioodpady ve městě Brně mohly být kompostovány a tam, kde tato možnost není reálná, budou sváženy a využívány pro produkci bioplynu, který bude sloužit jako pohon městské dopravy. Projekt představí pan Ing. Petr Novotný, vedoucí sekce životního prostředí, na konferenci ODPAD ZDROJEM.

Snímek obrazovky 2016-02-25 v 22.21.09 IMG_0469

Máme rádi kontrasty a tak si od práce v kanceláři často odbíháme odpočitnou prací manuální. A mezi tu se rozhodně může zařadit i analýza neboli vzorkování komunálního odpadu. Tentorkát jsme ji prováděli na ZŠ Blučina, která se rozhodla, že během roku 2016 bude bez odpadu! Základním krokem pro nás je ale vždy, před navržením jakéholikov řešení, skutečně prozkoumat současný stav. A jelikož se komunální odpad základní školy zcela liší od odpadu domovního, je nutné jej prozkoumat. Projekt bude pokračovat v březnu a dubnu, kdy proběhne i osvětová akce pro děti a o dalších krocích Vás budeme informovat.

DSCN0001DSCN9999 DSCN0003

A jaké byly výsledky ukáže video:

https://www.youtube.com/watch?v=bWCkI4iWrh4

V úterý dne 23. února jsme také dostali příležitost vyzkoušet si, jaké to je prezentovat to, co děláme v rámci naší organizace a zároveň i příležitosti, které přináší cirkulární ekonomika, dětem na Gymnáziu Elišky Krásnohorské v Praze. Prezentovali jsme dvakrát a to dětem ve věku 13 – 14 let. Zkušenost je to nenahraditelná. Překvapily nás dotazy, které byly občas skutečně zajímavé a zároveň znalosti některých žáků například v oblasti produkce metanu na skládkách. Třeba jsme měli možnos potkat naše budoucí pomocné síly!

DSCN9992 DSCN9993 DSCN9995

Středa 24. února byla velmi speciální. Měli jsme tu čest přijmout pozvání na oběd od pana velvyslance nizozemského království, pana Eduarda Hoekse. Oběda se zúčastnili i zástupci české vlády i reprezentanti firemní sféry a hlavním tématem byla cirkulární ekonomika. Oběd se konal při příležitosti oficiální návštěvy pana C. Kuijperse, generálního ředitele oddělení pro životní prostředí a mezinárodní záležitosti Ministerstva životního prostředí a dopravy Nizozemského království. Velvyslanectví Nizozemského království taktéž podpořilo Konference ODPAD ZDROJEM a díky této spolupráci můžeme hostit Isabelle Diks, radní hlavního města provincie Frísko, Leeuwarden. Spolupráce si velmi vážíme a věříme, že ji budeme i nadále rozvíjet.

IMG_0423 Ambasáda

Závěr měsíce byl ve znamení cesty na Slovensko. Se společností JRK Waste Management, s.r.o., naším partnerem, se celkem pravidelně setkáváme a diskutujeme, jak zavádět principy cirkulární ekonomiky nejen v jejich firemních procesech, ale i na Slovensku. Je skvělé vidět, že firmy vidí v cirkulární ekonomice obrovské přínosy a těší nás, že firem, se kterými na těchto konkrétních krocích implementace můžeme spolupracovat, stále přibývá. Při návštěvě jsme měli možnost vidět elektrický kompostér GreenGood 10, který je instalován v ZŠ Komenského v Bratislavě a denně se v něm kompostuje 30 l gatroodpadu z vývařovny. Zajímalo nás totiž, jak celý proces funguje v praxi.

Údaje o projektu:

  • Školu navštěvuje téměř 700 dětí a děnní produkce jídla je cca 650 porcí/den.
  • Vyprodukovaný odpad je na úrovni cca 30 l/den. Tedy téměř 600 litrů za měsíc.
  • Výsledné množství substrátu se pohybuje okolo 60 kg/měsíc.
  • Za celý rok by škola vyprodukovala přibližně 6000 litrů odpadu, za který by zaplatila 1300 € (navíc práce administrativních pracovnic, zřízeno by muselo být i speciální místo s chladícím zařízením aj.)
  • Z tohoto důvodu byl zvolen kompostér GG-10.

Webové stránky školy: http://zskomenskehoba.edupage.org/. V současnosti škola zvažuje zakoupení i většího zařízení GG-30, ale to až v případě, že na ně bude možno čerpat finance z operačního programu životního prostředí.

DSCN0006 DSCN0015 DSCN0024 DSCN0026 DSCN0030

V mezičase se, samozřejmě, věnujeme všem projektům, které jsou rozběhnuté a to ať už to je konference ODPAD ZDROJEM, která se bude konat již za 10 (!!!) dní a nebo projekt Praha 7 bez odpadu. Na další report se můžete těšit zase za měsíc!