Připojte se k cirkulárnímu online hackathonu!

Náš holandský partner, Circle Economy Amsterdam, pořádá online hackathon pro všechny, kteří se chtějí přiučit o tématu cirkulární ekonomiky, získat možnost prezentovat svoje nápady na mezinárodní úrovni a získat zkušenost s řešením reálné případové studie. Není to šance i pro Vás?

How can used mobile phones be collected via reverse logistics, throughout the city of Amsterdam, to facilitate replacement, repair, remanufacturing and recycling?

You know your old mobile phone? Yea, that’s right, the one you have lying around in a drawer somewhere. 

Well instead of forgetting about it, we could repair it or take it apart. We can make sure that battery that seems to always die at the worst time is replaced and that the old one is used to make new batteries. If your mobile phone just won’t even turn on we could take the valuable gold, copper, and silver inside of it and use it to make jewelry and automotive parts. If we could recycle just 1 ton of used mobile phones – a mere 6,000 – we can recover up to 340 grams of gold and prevent environmental damage caused by mining, that’s more than 56 times the amount of gold you would get if you mined 1 ton of gold ore (Source).

Now, not everyone is a tech-expert, but how could we get mobile phones back into the hands of the people that are? How can logistics suppliers, repair shop owners, and even cities play their part in making this happen?

Snímek obrazovky 2017-02-28 v 10.58.25

Join Us!

We’re calling all systems thinkers, urbanists, innovative minds and all-around creative geniuses to discover unique ways of retaining the value of mobile phones. 

Do you have a passion for engaging with difficult problems, like to think outside the box, and enjoy trying to connect the dots to unveil new opportunities? 

Then join us during this online hackathon, right from the comfort of your own home or with your own team, to create reverse logistics solutions for the circular economy!  

Register NOW! 

INCIEN je hlavním řešitelem a má na starosti řízení projektových aktivit s širokou odborností v oblasti cirkulární ekonomiky, včetně ekodesignu a cirkulárních obchodních modelů napříč odvětvími. Primárně odpovídá za Pracovní balíček 1 (PB1), který se zaměřuje na ekodesign v souladu s požadavky nařízení EPSR.


V posledních letech se intenzivně zaměřuje na výzkum politik a cirkulárních obchodních modelů v těžkém a zpracovatelském průmyslu, stejně jako v klíčových hodnotových řetězcích v kontextu dekarbonizace.

INCIEN je rovněž členem projektu CirkArena a od dubna 2025 působí jako expertní orgán Českého cirkulárního hotspotu, který nově zastřešuje iniciativa Změna k lepšímu.

Web partnera

CBCSD je primárně zodpovědný za pracovní balíček č. 3, který je zaměřený na digitální produktové pasy. Zároveň se podílí na sdílení nových formátů vzdělávání a na diseminaci výstupů projektu.


CBCSD rozvíjí národní a oborové specializace. Jeho klíčovým posláním je přinášet a zprostředkovávat mezinárodní podnikatelské a evropské trendy udržitelného rozvoje – jedná se například o globální standardy pro výpočet uhlíkové stopy firem (GHG Protocol) nebo uhlíkové stopy produktů (Pathfinder).

CBCSD se rovněž věnuje vlastní výzkumné činnosti a prostřednictvím pracovních skupin se zaměřuje na vzdělávání, osvětu a diseminaci výstupů projektů.

Pracovní skupina Oběhové hospodářství navazuje mimo jiné na řadu iniciativ WBCSD podporujících cirkulární obchodní modely (například: Circular Transition Indicators, Packaging Sustainability Assessment, SPHERE Packaging Sustainability Framework, Alliance to End Plastic Waste)

Web partnera

FCH VUT Brno je dalším zapojeným řešitelem projektu a primárně zodpovídá za pracovní balíček č. 2, který je zaměřen na design pro recyklaci obalů.


V rámci projektu je FCH VUT řešitelem témat Design for Recycling, pre-certifikačních procesů a dalších odborných metodik. Díky zaměření Ústavu chemie materiálů má pracoviště dlouholeté zkušenosti se zpracováním polymerů a polymerních kompozitů, a je vybaveno moderními technologiemi jak pro zpracování plastů, tak pro jejich fyzikálně-chemickou charakterizaci.

Pracovní skupina pod vedením R. Přikryla se již více než pět let věnuje výzkumu a vývoji v oblasti cirkulární ekonomiky, recyklačních technologií a udržitelnosti.

Pro účely projektu se plánuje využití následujícího vybavení:
TGA, DSC, DMA, FTIR, XRF a NIR (externě), SEM, EDX, hnětič Brabender, extruder, testovací zařízení na mechanické vlastnosti, GPC, reometrie, chromatografie.

Web partnera