Projekt Obce na cestě k minimálnímu odpadu odstartoval na půdě Ministerstva životního prostředí.

Myšlenkou pilotního projektu Obce na cestě k minimálnímu odpadu je v rámci celoročního projektu pomoci obcím nastartovat účinné kroky vedoucí k dlouhodobému snižování množství směsných komunálních odpadů a naopak do maximální možné míry podpořit prevenci a třídění.

Soňa Jonášová představila základní myšlenky projektu a důvody, proč vznikl tento soubor intenzivních ročních vzdělávacích, analytických a technologicko-implementačních aktivit. Mezi jedny z cílů patří mimo jiné naučit zastupitele efektivně využívat finanční prostředky obce i bez dotačních podpor. „Někdy je totiž jednodušší pořídit systém na snížení množství odpadu z vlastních zdrojů, bez dotací například v obci Prostřední Bečva, kde byl pořízen systém na pečlivou evidenci odpadů a zvýšení míry separace a snížení množství SKO z vlastních financí, se náklady vrátily do jednoho roku. Pro efektivitu jsme se dohodli s JRK za podpory MŽP vytvořit tento projekt Obce na cestě k minimálnímu odpad, kde efektivně spojíme své síly a umožníme více obcím, aby získaly co největší podporu od našich týmů.“ 


Základní stavební kameny projektu: 

  • Řešení šité na míru. Každá obec má svoji kontaktní osobu, která s ní projde celým rokem a pomůže nastavit individuální harmonogram desítek aktivit. 
  • Osvěta jako motivační nástroj pro občany. Starostové v tom nemusí být sami, INCIEN jim pomůže s osvětou, aby systém dobře fungoval.
  • Vzdělání pro vedoucího odpadového hospodáře formou prezenčního i distančního vzdělávání. 
  • Evidence a analýza dat. 
  • Chytré technologie pro pečlivou evidenci odpadů.

Kam projekt směřuje? 

  • Na konci cesty dojde ke snížení množství odpadu v obcích a ke komplexnímu přehledu o odpadech na úrovni celé obce, ale i domácností. Obce budou mít plán dalších kroků k zavedení maximálního možného třídění. Všichni obyvatelé budou informovaní a motivovaní k dodržování nově nastaveného systému.

S nejaktuálnějšími informacemi týkajícími se legislativních změn v odpadovém a oběhovém hospodářství vystoupil i Jan Maršák z odboru odpadů MŽP, který velmi jasně, stručně a zejména prakticky představil přítomným zastupitelům, s jakými cíli je třeba počítat. K dispozici byl účastníkům i během přestávek a po skončení semináře. Ministerstvo je odborným partnerem i dalších aktivit INCIEN, mezi které patří například konference ODPAD ZDROJEM, která se bude konat na začátku března v Choťovicích u Kolína. I na tu účastníci projektu zavítají a jedná se tak o jednu z dalších osvětových aktivit, na kterých se mohou osobně setkat a předat si informace o průběhu odpadových změn v jejich obcích. Právě sdílení dobré praxe a zkušeností plynoucích ze zavádění změn je důležitým aspektem celoročního projektu.

Sumář informací z vystoupení pana Jana Maršáka: 

  • Aktuální data o odpadech v ČR, strategie ČR pro OH, změny legislativy, nový zákon o odpadech, změny legislativy v EU.
  • Aktivity MŽP pro obce a města.
  • Produkce komunálního odpadu na osobu je 531 kg. Problém z pohledu MŽP je, že se více jak polovina komunálního odpadu v ČR stále ukládá na skládky.
  • MŽP cílí na změnu proporcí nakládání s odpady, výhled pro rok 2020 a 2024 je snižovat množství skládkovaného odpadu a posilovat energetické využití odpadů.
  • Je předložena novela zákona o odpadech, který vyplývá z nutnosti se přiblížit novým evropským předpisům, v současné době je v novém meziresortním řízení.
  • V tuto chvíli platí nová vyhláška č. 321/2014 o rozsahu a způsobu zajištění odděleného soustřeďování složek komunálních odpadů, a to ve sběru bioodpadů – zavedení celoročního sběru a dále sběru olejů a tuků z domácností. Zavedení separovaného sběru – účinnost vyhlášky je předpokládaná k roku 2019 nebo 2020.
  • MŽP má aktivity pro obce jako bylo například PAYT tour 2017 – semináře pro obce k chytrým způsobům nakládání s odpady, dále Prevence vzniku odpadu – metodiky, letáky a podklady k prevenci vzniku odpadů volně k dispozici na webu MŽP. Příklady dobré praxe v obcích při nakládání s KO – jedná se o připravovanou publikaci od MŽP.

Prezentace pana Maršáka i dalších přednášejících obdrží účastníci v elektronické verzi.

Na semináři byly představeny i týmy JRK a INCIEN. Každá samospráva má k dispozici svoji konkrétní osobu, na kterou se může v průběhu celého projektu obrátit. Tým INCIEN zajišťuje besedy, osvětové akce, vzdělávací akce, analýzu současného stavu či předání metodiky pro vzorkování odpadů, které v obci bude probíhat. Tým JRK dbá na dodržování harmonogramu a implementaci technologických řešení. 

 

Od Soni Jonášové byl představen harmonogram celého projektu, bylo vysvětleno, co který bod znamená, kdo je zodpovědný za jeho plnění. Starostové byli ujištěni, že jakékoliv výjimky jsou možné. Laura Mitroliosová navázala na představení harmonogramu projektu a představila analytickou část projektu, co bude potřeba od obcí sledovat v průběhu celého projektu a jakým způsobem budou data sledována. Výsledkem by měl být kompletní přehled o odpadovém hospodářsví jednotlivých obcí a zejména důležitost toho, že se v tomto přehledu budou zastupitelé velmi dobře orientovat a budou datům dobře rozumět. 

Robin Dufek, zástupce společnosti JRK, blíže představil celé fungování systému ECONIT. Demonstrativně bylo předvedeno fungování načítání QR kódů na svozových nádobách a pytlích.

Účastníci obdrželi i malé dárky od Ministerstva životního prostředí, mezi které patřily kalendáře s prezentací podpořených projektů z Operačního programu životního prostředí nebo tašky na třídění odpadů, které pomohou s tříděním třeba rovnou na obecním úřadě.

Občerstvení na akci bylo taktéž tematicky laděno do udržitelné noty. Připravila nám je Marta Musilová z firmy Svačit sotva stačim, která zajišťuje udržitelný catering včetně nádobí, které tak omezuje nutnost použití jednorázových produktů.

Sdílejte tento článek na sociálních sítích