Rady a tipy na podzimní kompostování

Podzim je tady a s ním přichází na řadu i příprava zahraday na zimní odpočinek. Jestli jsme do teď do kompostéru sypali zejména posekanou trávu, je na čase mu udělat radost i uhlíkatými složkami, kterých je právě v tomto období požehnaně. Zároveň si je můžeme předpřipravit i na příští rok, aby nás nadbytek biomasy z anglických trávníků nepřekvapil a my jej měli s čím míchat. 

Podzimní listí radost jistí

Přidávat barevné listy do kompostéru je radost. Nejenže celý kompostér ožije, ale zároveň máme konečně dostatek uhlíkaté složky, které je většinou v průběhu léta nedostatek. Mnozí ze zahrádkářů, kteří kompostují již delší dobu ví, že takové pytle se štěpkou či listím z předchozího podzimu předpřipravené na další sezonu ušetří polovinu práce s překopáváním kompostu. Proto je teď vhodný čas využít prodyšné pytle (od cibule či brambor) a pokud je nevyužijeme právě na uskladnění ovoce, můžeme jej naplnit listím a zavěšené na půdě vydrží do dalšího roku bez toho, aby začaly plesnivět. V létě jej přidáváme k trávě a nestane se nám, že by začala tlít.

DSCN0551 DSCN0560 DSCN0554

Štěpkovač jako ideální pomocník 

Spousta z nás na podzim stříhá maliníky a další ovocné keře, jejichž větve pak často končí na ohništi. V některých obcích je však pálení větví zakázáno a v tu chvíli se ukazuje štěpkovač jako ideální pomocník. Nejde jen o zbavení se velké masy větví, ale zejména o přípravu kvalitní štěpky, která je ideální přísadou do kompostování. Štěpkovačů je velká řada, my jsme však spokojeni se štěpkovačem Shark, který je vyroben v Česku a po dlouhém výběru se ukázal jako jediný celokovový a proto jsme se rozhodli právě pro něj. Slouží nám již celou sezonu, zvládne i měkké větve a posklizňové zbytky, pokud je však kombinujeme s větvemi třeba právě z maliníku.

DSCN0577 DSCN0579 DSCN0564

Kdo neprokopává, nekompostuje. 

Spousta lidí si myslí, že kompost stačí překopat jednou za sezonu. To je ale, bohužel, špatně. Kompostování je aerobní proces a vyžaduje si naši pozornost. V kompostárnách se překopává při přesažení teplot okolo 65 stupňů. Na zahradě mnoho z nás teplotu takto bedlivě nekontroluje, ale při překopávání je často možné sledovat, jak se z kompostéru kouří. A vevnitř je skutečně teplo. Překopáváním zajišťujeme nejen přístup vzduchu, který je při kompostování nezbytný, ale tatktéž promícháváme všechny složky a navíc sušší kompost od krajů můžeme promíchat s vlhkým a teplým kompostem z prostředku. Celý proces je mnohem rychlejší a již po pěti měsících je kompost hotový.

DSCN0588 DSCN0591 DSCN0592

 

Věříme, že i pro Vás je kompostování radost a pokud máte nějaké fotografie nebo tipy, se kterými byste se rádi pochlubili či se o ně podělili s ostatními, tak nám je i s příběhem zašlete na email sona@incien.org.

Sdílejte tento článek na sociálních sítích