Registrace na workshop Cirkulární ekonomika a textilní průmysl spuštěny!

Zveme Vás na unikátní workshop s tématem Cirkulární ekonomika a textilní průmysl.

Workshop se bude konat pod vedením  zkušených lektorek a seznámí Vás s nejnovějšími daty, informacemi a trendy. V rámci jednodenního workshopu nabitého informacemi budete mít příležitost seznámit se jak se samotným konceptem cirkulární ekonomiky, tak s úzkou provázaností na konkrétní oblast textilního průmyslu.

Dílčí obsahová témata workshopu: 

  1. Úvod: Textil a móda v historii, definice a rozdíl mezi textilním a oděvním průmyslem, ekonomické ukazatele, technologické změny v produkci textilních vláken, složení textilních výrobků, slow a fast fashion, životní cyklus textilního výrobku, promítání dokumentu s diskuzí.
  2. Environmentální dopady textilního a oděvního průmyslu: Produkce textilních vláken, dopady produkce na životní prostředí, etické konsekvence, zdravotní rizika, souvislost mezi sociálně demografickými problémy a environmentálními dopady textilního průmyslu, dosud neznámá rizika související s využitím textilu v rámci celého jeho životního cyklu.
  3. Textilní odpad: Odpovědná výroba a spotřeba, textil na konci životního cyklu, související legislativa, kvíz, pyramida nakládání s odpadem vs. slow fashion, benefity související se správnými způsoby nakládání s textilem, fakta z ČR.
  4. Odpovědnost na každém z nás: Odpovědný přístup výrobce:  technologické zpracování, certifikace, příklady dobré praxe ve všech životních fázích, ekodesign. Odpovědný přístup obchodníka: dodavatelské řetězce, zpětný odběr, cirkulární byznys modely. Odpovědný přístup spotřebitele: slow fashion, odpovědný výběr a využití textilních výrobků, nakládání s dále nepotřebným textilem.
  5. Environmentálně šetrné textilní výrobky a blízká budoucnost: Vztah spotřebitelů k environmentálně šetrným výrobkům, marketingové strategie a byznys modely, příklady úspěšných firem. Státní správa: budoucnost podpory udržitelných modelů.
  6. Praktická část: Cirkulární byznys plán

Lektorky:

Lucie Nencková Ph.D., MBAAutorka studie „Současný stav a nakládání s textilním odpadem z domácností v ČR“, která se svým rozsahem a důsledností zpracování stala pilířem pro data o textilu v ČR. Lucie účastníky workshpu provede nejaktuálnějšími výstupy své práce a podělí se o nespočet praktických postřehů, které mohou účastníci velmi dobře využít při tvorbě udržitelné strategie svého podnikání.

„Celý svůj profesní i osobní život stojím mezi dvěma světy – mezi přírodními vědami a těmi společenskými, mezi byznysem a čistými ideály, mezi odpovědností jednotlivce a rolí celé společnosti. S většími či menšími obtížemi – a někdy i úspěchy – se mi daří tyto oddělené množiny propojovat a postupně jimi procházet. Vždy mě fascinovaly komunální odpady, bez nadsázky se totiž dá říct, že 20. i 21. století – přinejmenším jeho první polovina – nevstoupí do historie jako století pokročilých technologií a internetu, ale jako století odpadu. Zatímco člověk minulých století prakticky neprodukoval žádný odpad, s nástupem konzumerismu jako životního stylu a průmyslové výrobě syntetických materiálů a plastických hmot jsme zavaleni odpadky, a je zvláště znepokojivé, že čím bohatší jsou společnosti světa, tím více produkují komunálního odpadu, a tento nepříznivý trend je očekáván i v budoucnu.
Součástí komunálního odpadu je i textilní složka, která tvoří asi 4 až 5 hmotnostních %. Dalo by se říct, že je to málo na to, aby se tímto typem materiálu stálo za to zabývat, ale přesto mě odpadní textil zaujal, a to z mnoha důvodů. Textil je totiž naprosto výjimečný materiál, se kterým jsme v kontaktu po celý svůj život prakticky 24 hodin denně. Znáte jiný podobný materiál? Textilní výrobky navíc prošly v posledních letech výraznou proměnou, ať už se jedná o jejich složení, subjektivní hodnotu, životnost i celý životní cyklus. S produkcí textilních vláken a průmyslovou výrobou textilních výrobků se pojí řada negativních aspektů, ať už s ohledem na životní prostředí, tak na etické konsekvence, které jsou o to závažnější ve chvíli, kdy se bavíme o módě ve smyslu „fashion“. Nahlížet na problematiku textilu jako na budoucí odpad má tu výhodu, že ji lze zasadit do legislativního rámce. To už je jenom krok ke zkoumání celé problematiky jako interdisciplinárního environmentálního tématu, kde hraje roli jak ochrana životního prostředí, surovinová politika, socioekonomické a politické aspekty, a kde má zvláště významnou roli spotřebitel. Zabývat se textilem v těchto úrovních a propojování jednotlivých témat mi umožnila Vysoká škola ekonomická v Praze během mého doktorského studia. Nejen o výsledky výzkumu, ale i o hlubší vhled do problematiky spojené s textilním a oděvním průmyslem, otázkami spojenými s principy cirkulární ekonomiky a udržitelné výroby a spotřeby, bych se chtěla podělit v tomto kurzu.
Není překvapením, že mezi moje koníčky patří móda, zvláště pak ta „pomalá“, dobré jídlo, ideálně lokální, sledování environmentální politiky, krásná literatura a našich pět koček.“

Ing. Soňa Jonášová: Soňa vede INCIEN od samého počátku a ve spolupráci s firmami i obcemi hledá cesty, jak zavádět principy cirkulární ekonomiky do praxe. Na workshopu Vám pomůže formulovat takovou podobou byznys plánu, která bude reflektovat aktuální trendy, legislativní rámce i poptávku zákazníků. Společně najdete zajímavé cesty komunikace Vašich aktivit a pracovat budete na příběhu produktu nebo služby, která si vybuduje silné místo na trhu.

Více informací získáte u Soni Jonášové (sona@incien.org, 721 041 450) a registraci můžete provést emailem na adrese recepce@incien.org s předmětem: REGISTRACE WS TEXTIL. 

Kurz - banner dlouhý (2)

Sdílejte tento článek na sociálních sítích