Říjnové inspirativní INCIENOVINKY

Říjen byl plný inspirace, která plula k nám i od nás všemi směry. Letošní podzim přinesl tolik zajímavých událostí a aktivit, že je opravu těžké vše dostatečně kvalitně absorbovat a obratem, snad i rychlostí blesku, zpracovávat a pouštět v dostatečné kvalitě do tvorby a stavění Cirkulární Česka. Při situaci, kdy náš základní tým čítá čtyři členy, je množství akcí, kterých se snažíme účastnit a nebo je organizujeme, pro mě samotnou vlastně takový každodenní zázrak. A tak si uvařte dobrou kávu a pojďte nasát pozitivní vlnu inspirace i Vy. Ono je totiž někdy fajn nemuset být všude osobně a přesto mít přehled, no ne?

Za cestou skla a neuvěřitelným příběhem firmy LASVIT. 

Na jarní cirkulární jednohubky, které jsme se zúčastnili na pozvání našich milých přátel z inovační agentury Direct People, navázalo setkání v neuvěřitelně krásných prostorech české firmy LASVIT. Přednáška s prohlídkou nádherných výrobků a projektů LASVITu ve mě nechala pocit, že když člověk opravdu chce, tak dokáže dokonce obnovit tak silnou českou tradici, jakou je v posledních dekádách neustále upadající sklářství. Díky za to, Leone! Video z akce má moje osobní doporučení.

Boj s větrnými mlýny je na dobré cestě – legislativní jaro českého odpadářství je nablízku. 

Po účasti na seminářích v poslanecké sněmovně, Ministerstvu průmyslu a obchodu či v Senátu, musím uznat, že diskuze o směřování české cirkulární ekonomiky jsou neuvěřitelně dlouhé a náročné, ale že se blýská na lepší časy. Brzy z pod pokličky Ministerstva životního prostředí vykoukne nová podoba Zákona o odpadech a všichni experti z praxe (kterým dochází, že největší bariérou je v Česku silné skládkařské lobby snažící se prosadit nesmyslně nízké navýšení skládkovacích poplatků, které by ani v nejmenším nereflektovalo evropskou úroveň a zejména v praxi nepřineslo žádnou změnu) se prakticky shodli na tom, že bez skládek se těžce někam pohneme. To zaznělo na všech frontách, paní Senátorka Seitlová oznámila tuto diskuzi za snad již uzavřenou a tak se můžeme těšit na konečně pozitivní změny, které Cirkulární Česko nastartují správným směrem. Na senátorském semináři o plastech vystoupil náš Vojtěch s představením našich aktivit souvisejících s plasty a tak jsme se podělili i o to, na čem pracujeme. Kolegyně Ilektra z holandské partnerské organizace Circular Economy doplnila prezentaci o projekt Cirkulárního skenu a tak musím říci, že jsme snad propagaci udělali zadost.

Sdílená radost dvojí radost! Bioplastová revoluce započata. 

Osobně největší radost mám z tiskové konference, kde naše partnerská firma Nafigate Corporation ve spolupráci s dceřinou firmou Nafigate Cosmetics představila první aplikaci biopolymeru Hydal v praxi. Tou je první peelingový gel s bioplasty, které nahrazují mikroplasty, které se v kosmetice vyskytují dnes. Po jejich použití tak dále končí v odpadních vodách, na čistírnách odpadních vod a v neposlední řadě  s použitím kalů na hospodářské půdě právě v zemi. Jedná se o jeden z nejpovedenějších cirkulárních projektů, se kterými jsem se za dobu svého zápalu do tématu cirkulární ekonomiky dostala a musím říci, že mě upřímně těší, že je z Česka. Díky podobným projektům můžeme ukázat světu, jaké skvělé nápady u nás vznikají. Více informací najdete v tiskové zprávě: Pozor, přichází mikroplastová revoluce v kosmetice. Jde z Česka!

V Cirkulárním Hubu je živo a diskutuje se o stošest! 

Po podzimním vydání BUZZ talks jsme se rozhodli pokračovat na vlně sdílení radosti z toho, když má člověk méně a méně věcí a vyplynula z toho organizace diskuze na téma MÍŇ MÍT = VÍC BÝT. Mezi hosty byl Majo Lemo z Enjoy club Žilina, který s přáteli na ostrově Lombok uspořádal první SWAP oblečení, kde si místní lidé mohli vybrat kousek dle svého gusta po tom, co přinesli pytel odpadků sesbíraný z pláže. Nechyběla ani Lucie Poubová, zakladatelka pražských swapů a Rebeka a Tom z Knihovny věcí, která sídlí v hubu. Řeč byla hlavně o tom, jak krásné je nenakupovat, ale naopak sdílet. Diskuze byla nekončící a pokračující i po oficiálním ukončení. Děkujeme za úžasné zapojení všech zúčastněných!

Inovačně – cirkulární workshopové tour po českých městech pokračuje. 

Na pozvání Moravskoslezského inovačního centra v Ostravě jsme se vydali do severomoravské metropole, abychom s místními podnikateli diskutovali na téma inovací v cirkulární ekonomice. Akce se nadmíru povedla a já mám pocit, že jestli se někam posunou aktivity cirkulárního skenu a vytváření funkční spolupráce mezi samosprávou a firmami, tak to bude právě v Ostravě. S firmou Technology Hunters již připravujeme první kroky a ve vzduchu je cirkulární revoluce. S Cyrilem Klepkem jsme se shodli, že se jednalo o jeden z nejpovedenějších workshopů a to také díky tomu, že na akci zavítal i technologický skaut Jirka Novotný a Ondřej Mynář z firmy Nafigate Cosmetics, kteří celý příběh biotechnologie Hydal vlastně vytáhli (samozřejmě pod taktovkou Lenky Mynářové, ředitelky projektu) před deseti lety z šuplíku vědců na VUT a tak celé povídání bylo mnohem autentičtější. Další workshopy budou pokračovat až na jaře a tak se nebojte přihlásit o termíny.

Cirkulární ekonomika v naprosto neodolatelném designovém kabátku: Ikonická Rybička ožila díky kávovým kapslím! 

Nečekaně krásnou akcí byla tisková konference Nespresso, kam jsem dostala pozvání k prezentaci cirkulární ekonomiky v souvislosti s naprosto unikátním projektem oživené Rybičky. Díky speciálnímu programu zpětného odběru kávových kapslí totiž Nespresso ve spolupráci s firmou MIKOV a designovým studiem Olgoj Chorchoj v čele s Michalem Froňkem představili limitovanou edici nožíků Rybička, vyrobených z recyklovaných kapslí.

A aby toho nebylo málo… 

… tak jsem si ještě střihla dvoudenní seminář pro české a německé starosty na téma cirkulární ekonomika a prevence vzniku odpadů v nádherném ekocentru Střevlík, Science Café v DEPO 2015 v Plzni. Laura zazářila na konferenci Chytrá řešení pro odpadové hospodářství a Vojta se postaral o organizaci kulatého stolu na téma využívání organické hmoty v českém zemědělství, na které zavítali i experti z Holandska, kteří mají zájem zjistit možnosti spolupráce s českými farmáři. To co nám tady totiž chybí, to v Holandsku ve velké míře přebývá. A tak je diskuze o spolupráci více než na místě. No a jako absolutní TOP zprávu měsíce si dovolím označit úspěch, kdy se nám po třech letech podařilo rozjet pilotní projekt a v Brně tak od letošního října do konce roku jezdí první autobus poháněný biometanem z odpadních vod. Mediální pozornost rozdýcháváme ještě dnes a kolega Petr Novotný nedělá prakticky nic jiného, než že odpovídá na zvídavé dotazy novinářů.

Tak Vám všem přeji alespoň trošku klidný podzim s krásnými chvílemi s něčím dobrým ke čtení, pití a jídlu v teple domova nebo naopak v přírodě. Za měsíc zase napočtenou!

Nejzajímavější výstupy

Doporučujeme:

Sdílejte tento článek na sociálních sítích