Říjnové novinky z INCIEN

Říjen jsme odstartovali účastí na Mezinárodním strojírenském veletrhu v Brně, kde jsme vystavovali a prezentovali naše aktivity společně s naším hlavním partnerem, ERSTE corporate banking. V rámci večera pro partnery jsme představili myšlenku cirkulární ekonomiky asi 80 zástupcům z firemní sféry v oblasti strojírenství. Vzhledem k umístění expozice v pavilonu VIDA! jsme měli příležitost diskutovat osvětové aktivity pro děti na základních školách s jejich učiteli. Nadace České spořitelny, Depositum Bonum, totiž v rámci veletrhu pozvalo tisíce dětí z celé republiky i s jejich učiteli, aby zažili den plný poznání v tomto nově vybudovaném centru VIDA!.

7. října jsme se zúčastnili a aktivně zapojili do diskuze na téma „Co přinese konec skládkování v roce 2024“ v rámci setkání pořádaného Institutem pro veřejnou diskuzi v Praze. Na akci vystoupil Jaromír Manhart, ředitel odboru odpadů, Ministerstvo životního prostředí; Dan Jiránek, výkonný ředitel Svazu měst a obcí ČR; Aleš Rodem, ředitel pro výzkum Centra ekonomických a tržních analýz; Dalibor Roik, manažer programu WtE, Strategie ČEZ, a.s.; Lukáš Grolmus, ředitel oddělení komunikace ve společnosti EKO-KOM a.s.; Pet Havelka, ředitel České asociace odpadového hospodářství ČR a Jan Mraček, předseda výboru pro životní prostředí Hospodářské komory ČR. Videozáznam z akce je k dispozici ZDE. 

V půlce měsíce jsme také oficiálně uzavřeli odborné a mediální partnerství v rámci konání soutěže „Přeměna odpadů na zdroje“, kterou vyhlásilo Ministerstvo průmyslu a obchodu. Velmi vítáme podobnou aktivitu a v následujících měsících se zaměříme jak na propagaci soutěže, tak na aktivní oslovování potenciálních soutěžících z řad našich dlouhodobých partnerů. Více o soutěži najdete na našem blogu.

13. 10. jsme představili principy cirkulární ekonomiky zaměstnancům ZENTIVA v rámci týdne zdraví, které společnost každoročně pořádá pro svoje zaměstnance. Podpora environmentálních témat je realizována v rámci jednoho ze základních CSR pilířů firmy – PLANETA. Mluvili jsme zejména o třídění odpadů a jejich přeměně na zdroje a o tom, jak každý z nás může k uzavření cyklu materiálů přispět sám. Přednáška byla zaměřena na vnitřní administrativní prostory firmy, výrobní procesy a nakládání s odpadem při nich vzniklém i o tom, jak a proč třídit odpady v domácnosti. Velký zájem vzbudilo vermikompostování a výrobky z recyklovaných či upcyklovaných materiálů firmy RESPIRO.

Ve stejných dnech se v Bruselu konala konference pro mladé lídry v oboru cirkulární ekonomiky, kam vyrazily dámy z INCIEN SK a setkaly se i s Vojtěchem, který nyní aktivně působí v Evropském parlamentu. Evropa je nám malá!

vojtech-a-damy-z-incien-sk-v-bruselu

V mezičase aktivně pracujeme na projektech předcházení vzniku odpadu na obcích, kampani o třídění nápojových kartonů či spolupráci se studenty vysokých škol.

KOMPOST TOUR je projekt, který pokračuje i po jeho intenzivní fázi, která probíhala v roce 2015 a i nyní často pořádáme přednášky o kompostování v obcích a městech, které využívají dotačních možností z programu OPŽP a mají zájem lidem pořídit domácí kompostéry. O jejich využití a o základních pravidlech, které je třeba ctít při každém procesu kompostování, jsme si tentokrát povídali ve městě Lázně Bělohrad.

V závěru měsíce Soňa a Markéta vyrazily na evropské eko-inovační forum do estonského hlavního města Tallinnu, neboť tématem letošního ročníku byla cirkulární ekonomika a financování udržitelných startupů a nových projektů malých a středních podnikatelů. Aktivní participace na konferencích podobného zaměření je součástí našeho třetího pilíře – platforma pro sdílení know how a technologií mezi všemi zainteresovanými stranami. Konference byla bohatá jak na nové informace zejména o možnostech financování ekoinovací, tak na síť kontaktů, které jsou klíčové pro sdílení znalostí v oblasti cirkulární ekonomiky. Se zájemci se o nové informace o možnostech financování rozvoje cirkulární ekonomiky rádi podělíme.

Tři základní pilíře aktivit INCIEN.
Tři základní pilíře aktivit INCIEN.

Na závěr měsíce jsme natočili další díl pořadu Nedej.se, tentokrát na téma recyklace mobilních telefonů a naší podzimní cirkulární výzvy pro firmy a vy se již brzy můžete těšit že tento díl uvidíte v České televizi dne 27. 11. 2016, tedy poslední listopadovou neděli před poledním obědem.

INCIEN je hlavním řešitelem a má na starosti řízení projektových aktivit s širokou odborností v oblasti cirkulární ekonomiky, včetně ekodesignu a cirkulárních obchodních modelů napříč odvětvími. Primárně odpovídá za Pracovní balíček 1 (PB1), který se zaměřuje na ekodesign v souladu s požadavky nařízení EPSR.


V posledních letech se intenzivně zaměřuje na výzkum politik a cirkulárních obchodních modelů v těžkém a zpracovatelském průmyslu, stejně jako v klíčových hodnotových řetězcích v kontextu dekarbonizace.

INCIEN je rovněž členem projektu CirkArena a od dubna 2025 působí jako expertní orgán Českého cirkulárního hotspotu, který nově zastřešuje iniciativa Změna k lepšímu.

Web partnera

CBCSD je primárně zodpovědný za pracovní balíček č. 3, který je zaměřený na digitální produktové pasy. Zároveň se podílí na sdílení nových formátů vzdělávání a na diseminaci výstupů projektu.


CBCSD rozvíjí národní a oborové specializace. Jeho klíčovým posláním je přinášet a zprostředkovávat mezinárodní podnikatelské a evropské trendy udržitelného rozvoje – jedná se například o globální standardy pro výpočet uhlíkové stopy firem (GHG Protocol) nebo uhlíkové stopy produktů (Pathfinder).

CBCSD se rovněž věnuje vlastní výzkumné činnosti a prostřednictvím pracovních skupin se zaměřuje na vzdělávání, osvětu a diseminaci výstupů projektů.

Pracovní skupina Oběhové hospodářství navazuje mimo jiné na řadu iniciativ WBCSD podporujících cirkulární obchodní modely (například: Circular Transition Indicators, Packaging Sustainability Assessment, SPHERE Packaging Sustainability Framework, Alliance to End Plastic Waste)

Web partnera

FCH VUT Brno je dalším zapojeným řešitelem projektu a primárně zodpovídá za pracovní balíček č. 2, který je zaměřen na design pro recyklaci obalů.


V rámci projektu je FCH VUT řešitelem témat Design for Recycling, pre-certifikačních procesů a dalších odborných metodik. Díky zaměření Ústavu chemie materiálů má pracoviště dlouholeté zkušenosti se zpracováním polymerů a polymerních kompozitů, a je vybaveno moderními technologiemi jak pro zpracování plastů, tak pro jejich fyzikálně-chemickou charakterizaci.

Pracovní skupina pod vedením R. Přikryla se již více než pět let věnuje výzkumu a vývoji v oblasti cirkulární ekonomiky, recyklačních technologií a udržitelnosti.

Pro účely projektu se plánuje využití následujícího vybavení:
TGA, DSC, DMA, FTIR, XRF a NIR (externě), SEM, EDX, hnětič Brabender, extruder, testovací zařízení na mechanické vlastnosti, GPC, reometrie, chromatografie.

Web partnera