Smart City Expo World Congress (SCEWC) v Barceloně je jedním z nejprestižnějších světových veletrhů chytrých měst a udržitelných inovací. Letos se Česká republika zapsala do historie svou největší oficiální účastí za posledních deset let. A nebyla to jen pasivní prezentace – český pavilon exceloval v oblasti udržitelnosti a odnesl si i cenné ocenění.
Na akci a na přípravě českého pavilonu INCIEN reprezentoval Tadeáš Rulík. Níže si můžete přečíst, co ho během veletrhu zaujalo.
Český pavilon: Spolupráce a inovace v praxi
Pod záštitou Ministerstva průmyslu a obchodu a agentury CzechTrade spojily síly čtyři rezorty, tři klíčová města (Praha, Brno, Plzeň) a třicítka firem, startupů a univerzit. Výsledkem byla unikátní expozice, která ukázala, jak vypadá efektivní propojení veřejného a soukromého sektoru při rozvoji chytrých měst.
Cirkulární pavilon, který bodoval
Institut cirkulární ekonomiky (INCIEN) hrál klíčovou roli při přípravě pavilonu, který se zaměřil na maximální udržitelnost. Pavilon využil materiály jako:
- PackWall panely z lisovaných tetrapakových obalů,
- Desky z recyklovaného plastu od Plastic Guys,
- Cirkulární nábytek jako pohovka Foamy od studia Balance is Motion,
- Dárky z kávové sedliny od reKávy a mycelia z dílny Myco..
Kromě samotného zpracování materiálů bylo myšleno i na jejich opětovné využití po skončení veletrhu. Příkladem bylo zapůjčení panelů výrobní firmou a jejich zpětný odběr po akci tak, aby mohly být použity pro další účely.
Výsledek? Český pavilon zvítězil v prestižní soutěži Green Exhibitor Awards! Díky propojení designu, udržitelnosti a digitalizace, například skrze „digitální pasy výrobků“ s informacemi o použitých materiálech, se Česko zařadilo mezi inspirativní lídry veletrhu.
Cirkulární ekonomika jako téma budoucnosti
Cirkulární ekonomika byla na veletrhu jedním z klíčových témat. Zajímavý panel Five Circular Economy Deep Dives into System Challenges přinesl několik zásadních závěrů z oblasti stavebnictví:
- V cirkulární ekonomice se zatím hodně řeší „cirkulární stránka”, například materiálová účinnost a snižování emisí materiálů, ale je třeba se zaměřit více i na ekonomickou stránku a funkční obchodní modely.
- Při aplikaci cirkulárních strategií a obchodních modelů je třeba se zaměřit na rozdělení rizika a nákladů rovnoměrně mezi všechny stakeholdery napříč hodnotovým řetězcem
- Při přechodu na cirkulární obchodní modely (např. produkt jako služba) se nám zatím nedaří měřit celkové náklady vlastnictví (TCO) a uplatňovat dlouhodobé perspektivy místo krátkodobého pohledu.
V oblasti stavebnictví i zeleného veřejného zadávání proběhla zajímavá diskuse se zástupci nizozemského Metabolic a Circular Value Institute (kteří se zaměřují na poskytování metodiky pro hodnocení ekonomické životaschopnosti cirkulárních řešení ve stavebnictví). Účastníci debaty se shodli na tom, že klíčové oblasti jsou posilování partnerství napříč hodnotovým řetězcem a vytváření funkčního ekosystému. Debata se točila ohledně ekonomické stránky cirkulárních řešení a jedním ze závěrů bylo, že strategie typu produkt jako služba a dlouhodobá partnerství mezi stakeholdery pomáhají snižovat podnikatelská rizika, přizpůsobovat se novým technologiím a vytvářet nová pracovní místa.
Celý veletrh byl ukázkou šetrného přístupu a inovací v praxi – od rozebíratelných dřevěných a papírových konstrukcí až po cirkulární mobiliář a efektivní systémy sběru odpadu. Maximální důraz byl kladen na modularitu, recyklovatelnost a minimalizaci jednorázových materiálů.
Inspirace ze světa
Zajímavé cirkulární inovace představily i další země – například:
- Smart zemědělství: Technologie jako chytré senzory od italské firmy Eliot monitorují vlhkost a pH půdy a optimalizují využívání zdrojů.
- Bioo panely: Systém podzemních panelů, který zadržuje vlhkost v půdě a zvyšuje její produktivitu.
- Sdílená mobilita: Španělské startupy přinesly inovace v podobě digitálních platforem pro sdílenou dopravu se zaměřením i na oblasti mimo velká města s méně rozvinutou dopravní infrastrukturou, které by mohly najít uplatnění i v českém prostředí.
Co dál?
Úspěch českého pavilonu ukazuje, že cirkulární ekonomika, chytrá města a udržitelnost nejsou jen „buzzwordy“, ale funkční řešení s obrovským potenciálem. Získané inspirace a know-how mohou posloužit jako odrazový můstek k dalším krokům nejen na mezinárodní scéně, ale i v českém prostředí.