Soňa Jonášová představila možnosti česko-indické spolupráce na webináři Konfederace indického průmyslu

V rámci virtuálního veletrhu Waste to Worth se 6. listopadu 2020 uskutečnil česko-indický webinář, který za úzké spolupráce se ZÚ Dillí organizovala Konfederace indického průmyslu. Na virtuálním stánku ČR prezentovalo své aktivity celkem 12 českých firem zaměřených především na recyklaci odpadů a na projekty z oblasti ekologie.

Webinář moderovaný Milanem Dostálem, vedoucím obchodního úseku ZÚ Dillí, sledovalo téměř 200 zaregistrovaných účastníků z Indie i z dalších zemí a zúčastnilo se ho 14 vystupujících.

Zástupce ředitele Odboru zahraničně ekonomických politik II Ministerstva průmyslu a ochodu (MPO) Petr Kulovaný seznámil posluchače s aktivitami ČR v oblasti oběhového hospodářství a nakládání s odpadem a s podpůrnými nástroji obchodu, které MPO pro vstup na indický trh nabízí. O příležitostech v Indii pohovořil Ulhas Parlikar, konzultant indické vlády pro otázky odpadového a oběhového hospodářství. Ředitelka Institutu Cirkulární Ekonomiky Soňa Jonášová pak představila aktivity Institutu a možnosti česko-indické spolupráce na poli oběhového hospodářství.

„Téma cirkulární ekonomiky se ukazuje jako oblast, která je doslova plná konkrétních příležitostí pro spolupráci i pro tak rozdílné země, jako je Česká republika a Indie. Téma odpadů je však oblastí s nutností inovací ve všech zemích a na semináři se ukázalo, že obě země mají co nabídnout. Tuším, že tento seminář byl jedním z prvních seminářů, na které je třeba navázat konkrétními match-makingovými aktivitami a tematickými setkáními, nicméně první krok je za námi. A to i díky velkorysosti pana velvyslance Hovorky, který tématu vyjádřil velkou podporu i do budoucnosti.“

Deset českých firem zároveň představilo, čím se konkrétně zabývají a jakou formou spolupracují nebo mají v úmyslu spolupracovat s indickými partnery. Dotazy v závěrečné diskusi, které přišly od indických účastníků, směřovaly na možnosti česko-indické spolupráce v oblasti vývoje nových technologií, či na aktivity ČR v dané oblasti.

Sdílejte tento článek na sociálních sítích