Srpnové novinky z INCIEN

Srpnové novinky Vás, stejně jako ty červencové, jistě překvapí tím, že v INCIEN se nelení a pracuje i v čase prázdnin. Snažíme se však zachovávat letní atmosféru a práci v kanceláři kombinujeme s prácí v terénu, kdy díky analýzám a auditům odpadu či dotazníkovým šetřením pravidelně a aktivně chytáme bronz v městech a obcích po celé České republice. 

Srpen jsme odstartovali schůzkou ve firmě Tetra Pak, se kterou spolupracujeme na projektu zvýšení míry třídění nápojových kartonů ve třech městských částí Hlavního města Prahy. Součástí projektu je analytická část, osvětová a návrhová. Jednoduše řečeno, máme před sebou stovky sběrných míst, které si žádají naši pozornost, stovky lidí, které vyzpovídáme a za jejich upřímné odpovědi odměníme a také desítky škol a školek, kde děti a studenty proškolíme o tom, proč má význam nápojové kartony třídit a co se s nimi děje po tom, co je vyhodíme to toho správného koše. Na každý další krok projektu se moc těšíme a vy se v následujících měsících můžete těšit na pikantnosti z projektu.

Začátek měsíce byl ale velmi důležitý pro další směřování INCIEN. Po strategické poradě, kde jsme probírali zejména naše síly, které musíme velmi pečlivě rozložit mezi (doslova) desítky projektů, na kterých v současnosti pracujeme. Jedná se zejména o spolupráce s obcemi i firmami, které mají zájem cirkulární ekonomiku zavést do svých procesů. Jedná se ale i o pravidelnou dávku vzdělávání, které poskytujeme školám a také výstupy na různých seminářích a konferencích, kterých bude na podzim jako hub po dešti. Ve stejný den jsme také udělali další krok kupředu a to změnou naší stávající paní účetní Ivy Brychtové, která odchází na mateřskou dovolenou. Iva pro nás odváděla skvělou práci a vážíme si jí zejména za to, že s námi nastoupila do rozjetého vlaku, kdy bylo třeba vše rozběhnout v rekordním čase. Na její místo nastoupí pan Michal Crhonek, který za sebou má více než 20 let zkušeností z oboru účetnictví a ekonomického poradenství. Za našeho nového pana účetního jsme velmi vděční a věříme, že společně všechny finance budeme mít perfektně pod kontrolou.

DSCN1668Soňa na začátku srpna odjela do Itálie, aby zjistila, jak tam funguje „door to door“ svoz odpadů či systém PAYT (pay as you throw), a také fígly, které aplikovaly obce a města kolem Milána. Některé z nich totiž dosahují míry separace odpadu až ve výši 80 % a to nás skutečně nenechává chladnými. Máme zájem našim českým obcím ukazovat příklady té nejlepší praxe a proto musíme občas cestovat světakraj. Na report z Itálie jste již možná narazili na našem blogu.

Laura v mezičase věnovala všechny svoje síly projektům, které jsme rozběhli se samosprávami napříč republikou po naší konferenci ODPAD ZDROJEM  a v současnosti se věnujeme zejména problematice předcházení vzniku odpadu, které by mělo vždy startovat na dokonalé separaci biologicky rozložitelných odpadů. V současnosti máme v této oblasti zcela naplněné kapacity a tak se skutečně nenudíme. Tedy Laura určitě ne 🙂

Vojta mezitím pracoval na evaluaci projektu Praha 7 bez odpadu, kde půl roku běžel pilotní projekt svozu tříděných odpadů z vnitrobloků. Aktivně spolupracujeme se zástupci Pražských služeb a Magistrátu města Prahy a v září by spatří světlo světa závěrečná zpráva projektu.

Snímek obrazovky 2016-08-31 v 12.26.48

Taktéž jsme naplno rozjeli analytickou část projektu, který realizujeme ve spolupráci s firmou TetraPak. Jejím hlavním cílem je zjistit, jak funguje systém tříděného sběru nápojových kartonů ve třech městských částech – tedy v Praze 3, Praze 7 a Praze 13. Součástí analýzy je i dotazníkové šetření, které díky spolupráci s firmou SIMS Recycling Solutions realizujeme elektronicky na vypůjčených tabletech a vyhýbáme se tak nadměrnému tisku. Následnými kroky je doporučit doplnění tohoto systému tak, aby odpovídat požadavkům obyvatel jednotlivých městských částí a zvýšila se díky komfortu systému i míra separace. V následujcích měsících budeme pokračovat s osvětovými aktivitami na mateřských, základních a vysokých školách.

Společně s organizačním týmem BUZZ Talks také plánujeme další krok projektu, kdy tentokrát diskuzní večery přesuneme na dřívější hodinu a v plánu máme uspořádat konferenci o uplatnění v oblasti udržitelnosti a cirkulární ekonomiky pro studenty pražských vysokých škol.

V druhé půlce jsme si neodpustili další analýzu odpadu a to opět v Lhenicích, kde jsme byli již v červnu. Pro tuto obec však vykonáváme čtyři analýzy po třech měsících tak, abychom byli schopni navrhnout řešení na míru produkovaného odpadu ve všech čtyřech ročních obdobích.

Závěr měsíce byl ve znamení velkého radění a to díky našemu setkání s členy správní a dozorčí rady, které se tentokrát uskutečnilo v našem „rodném“ Brně. Společně jsme diskutovali nad rozpočtem, plány aktivit, rozložení sil a rozšíření našich řad o další pomocné ruce a mladé talentované jedince. Stejně tak jsme plánovali vizi INCIEN do roku 2020 a zvažovali, jaké kroky budou prioritou v roce 2017.

DSC_0577 DSC_0596 DSC_0644 DSC_0682 DSC_0608 DSC_0666 DSC_0598 DSC_0581

Na zářijovém „TO DO“ listu máme mimo jiné také: 

  • Prezentaci na konferenci Biologicky rozložitelné odpady v Náměsti nad Oslavou,
  • trade misi v Holandsku,
  • rezentaci na konferenci Regionservis v Praze
  • prezentaci na akci o cirkulární ekonomice na Velvyslanectví Nizozemského království v Praze,
  • v neposlední řadě přechod na nový CRM systém SalesForce, který implementujeme díky pomoci firmy ASSIST a…
  • …a to vůbec není všechno, těšte se na další novinky na konci měsíce září!

Autor textu: Soňa

 

Sdílejte tento článek na sociálních sítích