Srpnovo-zářijové INCIENOVINKY

Vám by se to určitě stát nemohlo. Organizujete si čas podle příruček správného Time-managementu, tedy práce s časem, pracujete efektivně a nezapomínáte na odpočinek a relax. A tak by se vám tedy ani nemohlo stát, že byste si na konci září vzpomněli, že jste zapomněli napsat shrnutí měsíce srpna. Že ne? A nebo… jste taky lidi a občas vám něco vypadne? I takové zcela samozřejmé věci? Uf… tak to nás uklidňuje. Určitě jste totiž taky jenom lidi. A tak vás zveme k nahlédnutí pod pokličku našeho INICEN dobrodružství. Tentokrát to bude stát za to! 

 • HRRRR Novinky: Rosteme! Od léta s námi v týmu pracuje Terka, která do INCIEN nastoupila na čtyřměsíční pracovní stáž, ve které se věnuje analýze českého trhu pro navázání znalostní a technologické spolupráce s Nizozemím v tématu cirkulární ekonomiky  a clean tech, dále Lenka, starající se o radostné odpadové cirkulování na obcích a Lucie, jež díky svým zkušenostem z Bristolu, rozšiřuje naše řady zejména v oblasti projektů s firmami a jejich odpady. Lucie také pracuje na mezinárodních projektech a přeshraniční spolupráci s našimi Nizozemskými partnery. A to nemluvíme o dobrovolnících, díky kterým doslova bobtná skupina Dobrovolníci INCIEN, kam jste zváni i vy. Zveřejňujeme tam pravidelně témata, akce a projekty, do kterých se můžete dobrovolně nebo pracovně zapojit. Velké díky za práci s lidmi v našem týmu patří zejména Lauře. Díky, Lálo!
 • ZAMĚŘENO NA VODU: V srpnu jsme také zahájili přípravu na podzimní semináře ODPAD ZDROJEM, kde hraje VODA hlavní roli a ve spolupráci s firmou SWECO navíc připravili i prezentaci na konferenci Městské vody 2017, kde představíme naši společnou vizi cirkulární ekonomiky ve vodním hospodářství.
 • CIRKULÁRNÍ TEXTIL: Máme za sebou první vlnu Workshopů o cirkulární ekonomice a textilu a spolu s ním i pravní absolventky. Společně budeme téma dále rozvíjet a věříme, že přeměníme naše vize v udržitelný byznys. Na téma textil jsme naladili struny i při akci Slou Fashion Day, který jsme tentokrát jen testovali a přijali pozvání na večeři se zakladatelkou Fashion Revolution Carry Sommers. Díky za něj! Na další akci připravujeme přednášku nebo workshop.
 • ODPADY V OBCÍCH: a tady si na štít připisujeme další analýzy, studie, konzultace a přednášky na obcích a městech s tématem odpadového hospodářství. Laura v této oblasti rozšiřuje nejen tým, ale i portfolio a tak se brzy můžete těšit na cirkulování třeba i u vás. Kapacity již konečně máme – stačí se nám ozvat.
 • CHYTRÁ MĚSTA PRO BUDOUCNOST: Ve spolupráci se Smart City Innovation Institutem jsme šířili informace o konání soutěže pro chytrá města a v srpnu a září se věnovali hodnocení. Sami jsme zvědaví na vítěze! Tak či tak návštěva například firmy LIKO-S byla zážitkem bez ohledu na to, jestli soutěž vyhrají nebo ne. Píle všech zaměstnanců a otevřené hlavy i srdce jsou obdivuhodné!
 • O CO SE POKOUŠÍME: O úspěch v žádostech o podporu dvou našich projektů v rámci prestižní výzvy Horizont 2020 a také o úspěch při realizaci myšlenky Cirkulárníhu Hubu v městě Praze, o jehož podporu jsme žádali v rámci projektu TAČR Éta. Velké díky patří zejména Úřadu Vlády, díky němuž jsme se odhodlali projekt poslat. Parťáky v tomto českém projektu jsou pro nás BIC Brno a ALIES. Děkujeme a vy můžete držet palce.
 • KURZY OBĚHOVÉHO HOSPODÁŘSTVÍ ZAHÁJENY! Je to tak, v září s námi do lavic usedli první studenti našeho dlouho očekávaného kurzu. Máme velkou radost a těšíme se, jak společně nasadíme cirkulární brýle a dokážeme, če podobné podnikání dává smysl!
 • ZAOSTŘENO NA POTRAVINOVÝ ODPAD: tento problém se u nás stal opět aktuálním tématem koncem léta a začátku podzimu. Ve spolupráci s IKEA jsme zrealizovali první krok ke snižování množství potravinového odpadu v restauracích a na konferenci TESCO jsme se dozvěděli o nových plánech, které se týkaly zveřejnění dat o plýtvání a intenzifikace spolupráce s potravinovými bankami. Interně jsme vyhlásili výzvu na měření vlastního potravinového odpadu a již brzy o výsledcích napíšeme.  O tom, kde bioodpady končí, jsme se byli osobně přesvědčit na bioplynové stanici u Benešova, kde končí odpady (nejen) z Prahy. Na bioplynové stanice a jejich funkčnost a roli se blíže zaměříme v roce 2018.
 • ZAOSTŘENO NA PLAST: Už podruhé jsme diskutovali na téma plastového odpadu nejen v oceánech. Tentokrát díky Greenpeace, kteří organizovali super promítání v Karlínských kasárnách. Tímto naše spolupráce nekončí a ke konci roku se společně domluvíme na společných akčních krocích na rok 2018.
 • TEDx Plzeň: Určitě významnou událostí pro nás byla i účast na úžasné akci TEDx Plzeň. Na video se těšit můžete dle rychlosti střihu skvělých organizátorů, ale dojmy zachycené do písmenek najdete i v článku na Zajímej.se.

Uuuuf… bylo toho ještě mnohem více! Laura, Lenka i Lucie poslušně navštěvovaly všemožné semináře, konference a školení a postupně nově nabité informace zahrnujeme do našeho plánování. Vojtěch finalizuje studii o cirkulárním byznysu ve Švédsku a Terka pečlivě pracuje na studii pro česko-nizozemskou spolupráci. Já obíhám (občas doslova!) naše partnery a snažím se na nikoho nezapomenout a pečlivě připravit témata a konkrétní projekty pro spolupráci na příští rok. Čas totiž utíká a je toho tolik co dělat! Ostatní naši kolegové pracují na svých projektech jako jsou konference ODPAD ZDROJEM, Veletrh Uplatni.se, rozvoj Zajímej.se a oživení Uplatni.se a do toho pracujeme na skriptech a odborných materiálech o cirkulární ekonomice. Tento půlrok je nabitý k prasknutí a my se už teď velmi pečlivě připravujeme na naprosto granidózní rok 2018.

A když už jsem u toho – zajímá Vás co děláme a rádi byste naše aktivity podpořili, protože je považujete za správné? Rozjíždíme projekty pro dárce, které ale zatím nejsou online. Tak či tak si partnerství (nejen) s firmami vážíme a pokud byste rádi při konci roku trošku ulehčili daním a věnovali část peněz na aktivity, kterým věříte – ozvěte se mi. U dobrého kafíčka všechno probereme! 

A na závěr sumář počtení pro skalní fanoušky. 

O NÁS V MÉDIÍCH: 

 • V říjnovém časopise Marianne bydlení jsme přispěli do speciálního vydání „Žijeme EKO – 100 tipů pro domácnost v souladu s přírodou“. A jak zněl? „INFORMUJTE SE Zajímejte se o původ výrobků, možnosti jejich recyklace, materiál, obsah, životnost a možnosti opravy. Upřednostnit kvalitu před kvantitou hned zpočátku je nejlepší investice ze všech.“ A vybojoval to hned k číslu jedna! (Malý krok pro lidstvo, ale velká radost pro nás!)
 • V září jsme také byli osloveni serverem @Obnovitelně.cz, abychom se vyjádřili k plánu Hnutí ANO o sloučení ministerstev. A jak to dopadlo? Experti se shodnou: Babišův návrh na společné ministerstvo životního prostředí a zemědělství nedává smysl.

NAŠE PUBLIKACE: 

 

PŘIJMĚTE POZVÁNÍ: 

Autorka INCIENovinek měsíce srpna a září je Soňa.

Sdílejte tento článek na sociálních sítích