Tři výrobní provozy Elektrárny Mělník si 8. září během dne otevřených dveří prohlédlo 847 občanů. K vidění byla veškerá technologie vyrábějící tepelnou či elektrickou energii, lidé se také mohli seznámit s plánovaným zařízením na energetické využívání odpadů (ZEVO Mělník). Přiblížit tuto zásadní strategickou investici pro Středočeský kraj široké veřejnosti měl za cíl den otevřených dveří. Ve spolupráci s Institutem cirkulární ekonomiky (INCIEN) byl připraven soubor odborných a názorných panelů, workshopy a semináře.
Elektrárenskou lokalitu Mělník čekají v blízké budoucnosti velké změny. V souvislosti s přeměnou na čistě teplárenský provoz dojde po roce 2020 k odstavení technologických celků EMĚ II a EMĚ III, které nahradí moderní fluidní a plynové kotle. Mělnická jednička již nyní prochází náročnou modernizací a ekologizací, které sníží emise o desítky procent. V lokalitě se rovněž počítá s výstavbou doplňkového zařízení na energetické využití odpadů.
Lidé ocenili názornost a odborníky
Organizátory mile překvapili pozitivní reakce účastníků na budoucí problematiku využívání odpadů, která odpady odkloní ze skládek aby se staly zdrojem pro výrobu elektrické energie a tepla. K dispozici byly podrobné instruktážní panely, odborníci z oboru a ze skupiny ČEZ. „Den byl pro nás velmi užitečný a názorný. Dozvěděl jsem se všechno, co jsem potřeboval vědět. Určitě bylo skvělé, že na místě byli skuteční odborníci. Dostávám z médií jen neúplné informace, takto jsem si mohl vše pečlivě prostudovat i prodiskutovat,“ uvedl spokojený návštěvník Oldřich po prohlídce odborných a názorných panelů k ZEVO Mělník a po diskuzi s odborníky.
Důležitým krokem pro nakládání s odpady je i výchova a to nejlépe už od raného věku. Pro účastníky a jejich děti byla připravena celá řady naučných aktivit. „Bylo strašně fajn, že pro děti byla připravena spousta výukových worshopů a mohly se tak seznámit s celou problematikou třídění odpadů. Přiznávám, že v mnoha případech jsem si sám nevěděl rady a teď už vím, jak na to, aby odpady zbytečně nekončily v černé popelnici ale v té správné barevné nebo na kompostu,“ dodal návštěvník Oldřich.
ZEVO jako ekologická katastrofa? Naopak.
Projekt sofistikovaného a moderního zařízení na využívání odpadů s vysokou účinností čištění spalin vzbudil díky neúplným informacím u široké veřejnosti obavy z budoucího emisního zatížení okolí. Po diskuzích s občany jednoznačně vyplývá, že jen malá část z nich považuje budoucí potřebné ZEVO Mělník jako významný zdroj znečištění. „Já jsem v elektrárně pracoval dvacet let. Tolik pozornosti, kolik se dneska věnuje ekologii, nepamatuju,“ komentoval celkový přístup společnosti ČEZ k ekologizaci po prohlídce osvětových panelů jeden z bývalých zaměstnanců.
Celky EMĚ II a EMĚ III ukončí výrobu. Pro teplárenský provoz je nahradí nové, mnohem menší a ekologičtější zdroje: fluidní kotel, plynová kotelna a doplňkový zdroj ZEVO pro energetické využití nerecyklovatelných odpadů. Celkový tepelný výkon elektrárny se tak do roku 2024 sníží o 42 %. Odstavení dvou technologických celků a jejich náhrada modernějšími a ekologičtějšími zdroji přinese další významné snížení emisí. Oproti dnešnímu stavu dojde k celkovému poklesu emisí o 80 %. Navíc je potřeba si uvědomit, že výstavba jakéhokoliv ZEVO podléhá mnohem přísnějším emisním limitům.
Kritickým bodem není využívání odpadů, ale doprava. Té může ZEVO paradoxně významně ulehčit.
Doprava byla skloňována při diskuzích po přednáškách i v rámci projednávání procesu posuzování vlivů na životní prostředí. Ne vždy ale v negativním smyslu. Někteří z účastníků diskuze komentovali lokalitu elektrárny, která je napojená jak na železniční vlečku, tak na vodní dopravu, jako nejvhodnější nejen pro středočeský, ale klidně i Ústecký kraj.
„Řešení dopravní infrastruktury v okolí naší elektrárny považujeme za zásadní podmínku zahájení provozu ZEVO. Přípravou vhodných obchvatů okolních obcí jsme proto podmínili zahájení příprav projektu ZEVO poté, co jsme byli osloveni Středočeským krajem. I přes to, že doprava spojená s provozem ZEVO zatíží okolní komunikace v řádech desetin, maximálně jednotek procent, jsme rádi, že podmínka vybudování vhodné infrastruktury je rovněž zanesena v souhlasném stanovisku EIA, které jsme od MŽP před měsícem obdrželi. V současné době již kraj zpracovává dokumentaci EIA pro obchvaty, a to je myslím výborným signálem pro občany, kteří na toto řešení čekají již řadu let,” dodává k situaci Dalibor Roik, manažer projektu ZEVO Mělník. „ZEVO může zahájit přípravu a realizaci celé řady nutných dopravních investic v dotčeném regionu,” komentoval později ZEVO Mělník jako dopravní příležitost pro časopis Odpadové fórum starosta města Mělník Ctirad Mikeš.
Odpad nahradí uhlí
Elektrárna teplem zásobuje čtvrt milionu domácností. Toto teplo se nyní vyrábí z uhlí, u nějž je kritickým bodem náročné prolamování limitů těžby. Přitom v České republice skládkujeme polovinu komunálních odpadů, které mají téměř stejnou výhřevnost. „Díky ZEVO tak navíc uspoříme až 3000 vagonů s uhlím. Jedna tuna tuhého komunálního odpadu totiž dokáže nahradit přes 600 kg hnědého uhlí,“ uvádí ředitelka Institutu cirkulární ekonomiky Soňa Jonášová a dodává: „značným způsobem snížíme využívání fosilního paliva, neobnovitelného zdroje. Navíc o čem se málo mluví je fakt, že moderní ZEVO rovněž eliminují kontaminaci podzemních zdrojů vody, k níž může docházet při prostém skládkování komunálního odpadu. Pro zajímavost jsme si nechali od Hasičského záchranného sboru České republiky dodat informace o požárech skládek ve Středočeském kraji. V roce 2017 jich v Česku evidujeme 840 a jen v tomto kraji jich bylo 127. O stovkách požárů skládek se nemluví a přitom při nich vznikne 7000x (1) více dioxinů než v kontrolovaných procesech spalování v zařízeních k tomu určených.“
Dobré zprávy! ZEVO recyklaci neohrozí
Kolem energetického využívání odpadů panuje řada mýtů. Jedním z mýtů je, že energetické využívání odpadů omezí recyklaci. „Dne otevřených dveří jsem se účastnil také proto, abych zjistil, zda si občané uvědomují rozdíl mezi pojmy třídění odpadů a recyklací. Bohužel se potvrdilo, že tyto pojmy občané stále považují za totožné a proto se mnohdy domnívají (nebo je jim podsouváno), že ZEVO zamezí recyklaci,“ komentuje své postřehy šéfredaktor časopisu Odpadové fórum Jiří Študent a dodává: „Třídění je záležitost barevných kontejnerů do kterých občané již třídí svůj domovní odpad a do spalovny by putoval stejný odpad, jako dnes na skládky, tedy odpad z popelnic černých. To že například plasty dnes končí na skládkách nebo v lepším případě jako tuhé alternativní palivo v cementárnách je díky tomu, že nemáme technologie na jejich recyklaci, nebo to prostě nejde. Česko patří mezi třídící špičku v Evropě, ale věřím, že tu máme ještě určitý potenciál na zlepšení. Nicméně dokud stát razantně nezvýší skládkovací poplatek, tak si o recyklaci můžeme jenom nechat zdát. “
Kreativní přístup k dětem
V místě nechyběly kreativní dílničky pro děti, vystoupení hudebních skupin a také Oranžové kolo Nadace ČEZ. Během 105 minutových jízd se podařilo 420 šlapajícím „vyjet“ celkem 104 946 korun. Občané tak šlapáním pomohli mělnickému Gymnáziu Jana Palacha a Základní a mateřské škole v Horních Počaplech. První škola tak získala 53 607 a druhá 51 339 korun.
„Naším cílem nebylo dětem ukázat, jak se správně odpad třídí, ale především demonstrovat, že mnohdy odpady zbytečně končí v komunálním odpadu a tedy na skládkách, což je velká škoda. Česká republika je z 80 % závislá na dovozu surovin a proto musíme nejenom odpadům předcházet, ale také se k odpadům chovat jako ke zdroji, což je podstata tzv. cirkulární ekonomiky, kterou se denně zabýváme,“ uzavírá hodnocení skvělého dne ředitelka INCIEN Jonášová.
Návštěvníci si také mohli prohlédnout a vyzkoušet budoucnost automobilové dopravy v podobě elektromobilu ČEZ. I když akce pro veřejnost byla plánována jen do 15 hodin, byla ve finále pro obrovský zájem o hodinu prodloužena.
(1) Zdroj: https://www.sciencedirect.com/science/article/pii/S0956053X15300775