Realizujeme část mezinárodního pilotního měření toků textilního odpadu. Chceme sledovat potenciál pro zachování hodnoty a cirkularity textilu pomocí indexování propojených parametrů na kvalitu a složení, aby bylo možné monitorovat opravitelnost, znovupoužitelnost nebo recyklovatelnost textilního materiálu.
Mapujeme současný stav a aktuální překážky v oblasti nakládání s vozidly s ukončenou životností a cirkulárních strategií pro celý životní cyklus vozidel, se zaměřením na emisně náročné materiály (ocel, hlínik a plasty). Snažíme se vybudovat síť stakeholderů a navrhnout opatření pro vybudování fungujícího trhu s druhotnými produkty v automotive. Projekt realizujeme v partnerství s Institutem pro evropskou politiku EUROPEUM, který se zabývá životním cyklem baterií pro elektrická vozidla.
Zkoumáme téma cirkulární ekonomiky v oblasti potravin a prohlubujeme znalosti českého potravinářského sektoru, mimo jiné díky navázání spolupráce s klíčovými aktéry z České republiky a Norska. Projekt je financován z Fondů EHP/Norska 2014 – 2021 a výstupem budou také doporučení pro další rozvoj cirkulárních strategií v oblasti tuzemského potravinového řetězce.
Více zde.
Víceletý projekt BUS-GoCircular programu EU Horizon 2020 se zabýval stimulací poptávky i nabídky cirkulárních dovedností ve stavebnictví. Partneři z 9 zemí vytvořili podklady, pomůcky a nástroje, které usnadní vzdělávání profesionálů jak z velkých firem, tak i z řad malých a středních podniků ze stavebního sektoru. V rámci ČR probíhala úzká spolupráce s Fakultou stavební ČVUT, konkrétně především s Katedrou technických zařízení budov. Kromě výstupů v podobě školících materiálů, bylo úspěšně proškoleno osm českých odborníků, aby mohli dále šířit získaný soubor znalostí a posilovat úroveň kvalifikace a expertizy v potřebných kruzích.
Stáhnout studii
V rámci spolupráce s NIBIO (Norským institutem pro výzkum bioekonomiky) a díky financovaní fondy EHP a Norska jsme zpracovali téma životního cyklu dřeva a příležitosti cirkulární bioekonomiky v Česku. Reflektovali jsme probíhající výzkumné projekty a dobrou praxi právě z Norska. Cílem výzkumu bylo definovat a zmapovat potenciální roli a příspěvek cirkulární ekonomiky k prosperujícímu a udržitelnému dřevozpracujícímu sektoru a navazujícím odvětvím (stavebnictví, nábytek, interiéry, buničina a papír atd.) v ČR, včetně kaskádového využití dřeva, ekodesignu produktů na bázi dřeva a opatření stimulujících poptávku ve veřejných zakázkách. Publikace byla představena v květnu 2023.
V rámci dalšího rozpracování tématu dekarbonizace jsme připravili návazné čtyři studie:
1. Snížení uhlíkové stopy cementu (a betonu) využitím alternativních surovin a nových cementů
2. Rizika, překážky a priority pro maximalizaci výroby a spotřeby recyklované oceli
3. Stavebnictví: Zpomalení materiálových toků díky cirkulárnímu designu a prodloužení životnosti budov
4. Automobilový průmysl: Zpomalení materiálových toků díky cirkulárnímu designu a prodloužení životnosti vozidel
Institut Cirkulární Ekonomiky, z.ú.,
Hybernská 998/4, 110 00 Nové Město
Institut Cirkulární Ekonomiky, z.ú.,
Purkyňova 648/125, 612 00 Brno – Medlánky
IČO 04065956, DIČ CZ04065956
Jednou měsíčně posíláme novinky ze světa cirkulární ekonomiky, pozvánky na akce nebo tipy na důležité zdroje. Odesláním souhlasíte se zpracováním osobních údajů podle těchto zásad.