Tam, kde se v bývalé hokejové hale dříve fandilo kvalitním výkonům, kde hráli talenti, týmy se přetahovaly o vítězství a místo vibrovalo energií, příběh CirkAreny navazuje a znovu začíná. Nové vědecké a výzkumně-vývojové centrum pro cirkulární ekonomiku evropské úrovně strhne do Třince, Ostravy a kraje pozornost, přiláká talenty i excelenci, bude se znovu chvět energií.

Myšlenka vzniku CirkAreny vychází z průmyslové historie kraje a aktuální transformace regionální ekonomiky. Přímo navazuje také na evropské klimatické cíle a příklon k nízkouhlíkové ekonomice.

36
měsíců
práce

12
koncorsiálních
partnerů

2028
zahájení
provozu

3+
výzkumné
oblasti

Pozadí projektu

CirkArena je plánovaným moderním centrem podporujícím cirkulární ekonomiku v Moravskoslezském kraji. Jejím hlavním cílem je proměnit region na model udržitelného rozvoje, zaměřený na výzkum a efektivní využívání průmyslových
odpadů, jako jsou strusky, odprašky, bioodpady a stavební materiály.

Projekt přispěje k transformaci regionu díky maximálnímu využití druhotných surovin, podpoře udržitelnosti a modernizace podniků a propojení průmyslových odvětví, což
povede ke snížení množství odpadu a podpoří oběhové hospodářství.

CirkArena je součástí širší iniciativy SMARt And Green District (SMARAGD), která integruje oblasti materiálů, energetiky, životního prostředí a IT s cílem zajistit udržitelnou
budoucnost pro region. Další informace o iniciativě najdete zde. Tento projekt je spolufinancován z Evropské unie.

Název projektu: CirkArena
Registrační číslo projektu: CZ.10.03.01/00/22_003/0000045
Poskytovatel dotace: Ministerstvo životního prostředí ČR
Operační program: Operační program Spravedlivá transformace (OPST)

Složení projektového konsorcia

Nositel projektu

  • Materiálový a metalurgický výzkum s.r.o.

 

Partneři projektu

Výzkum a vývoj:

  • Vysoká škola báňská – Technická univerzita Ostrava
  • Univerzita Tomáše Bati ve Zlíně
  • České vysoké učení technické v Praze
  • Ústav chemických procesů AV ČR, v. v. i.
  • Vysoké učení technické v Brně

Vzdělání a osvěta:

  • Institut Cirkulární Ekonomiky, z.ú.
  • Smart & Open Base for Innovations in European Cities and Regions, z.ú.
  • Česká technologická platforma pro udržitelnou chemii

Veřejný sektor:

  • Statutární město Třinec
  • Regionální rada rozvoje a spolupráce se sídlem v Třinci
  • Moravskoslezské inovační centrum Ostrava, a.s.

Kdo za projektem stojí

Napište si o více

Eva Ryšavá

Kdo za tím stojí

INCIEN je hlavním řešitelem a má na starosti řízení projektových aktivit s širokou odborností v oblasti cirkulární ekonomiky, včetně ekodesignu a cirkulárních obchodních modelů napříč odvětvími. Primárně odpovídá za Pracovní balíček 1 (PB1), který se zaměřuje na ekodesign v souladu s požadavky nařízení EPSR.


V posledních letech se intenzivně zaměřuje na výzkum politik a cirkulárních obchodních modelů v těžkém a zpracovatelském průmyslu, stejně jako v klíčových hodnotových řetězcích v kontextu dekarbonizace.

INCIEN je rovněž členem projektu CirkArena a od dubna 2025 působí jako expertní orgán Českého cirkulárního hotspotu, který nově zastřešuje iniciativa Změna k lepšímu.

Web partnera

CBCSD je primárně zodpovědný za pracovní balíček č. 3, který je zaměřený na digitální produktové pasy. Zároveň se podílí na sdílení nových formátů vzdělávání a na diseminaci výstupů projektu.


CBCSD rozvíjí národní a oborové specializace. Jeho klíčovým posláním je přinášet a zprostředkovávat mezinárodní podnikatelské a evropské trendy udržitelného rozvoje – jedná se například o globální standardy pro výpočet uhlíkové stopy firem (GHG Protocol) nebo uhlíkové stopy produktů (Pathfinder).

CBCSD se rovněž věnuje vlastní výzkumné činnosti a prostřednictvím pracovních skupin se zaměřuje na vzdělávání, osvětu a diseminaci výstupů projektů.

Pracovní skupina Oběhové hospodářství navazuje mimo jiné na řadu iniciativ WBCSD podporujících cirkulární obchodní modely (například: Circular Transition Indicators, Packaging Sustainability Assessment, SPHERE Packaging Sustainability Framework, Alliance to End Plastic Waste)

Web partnera

FCH VUT Brno je dalším zapojeným řešitelem projektu a primárně zodpovídá za pracovní balíček č. 2, který je zaměřen na design pro recyklaci obalů.


V rámci projektu je FCH VUT řešitelem témat Design for Recycling, pre-certifikačních procesů a dalších odborných metodik. Díky zaměření Ústavu chemie materiálů má pracoviště dlouholeté zkušenosti se zpracováním polymerů a polymerních kompozitů, a je vybaveno moderními technologiemi jak pro zpracování plastů, tak pro jejich fyzikálně-chemickou charakterizaci.

Pracovní skupina pod vedením R. Přikryla se již více než pět let věnuje výzkumu a vývoji v oblasti cirkulární ekonomiky, recyklačních technologií a udržitelnosti.

Pro účely projektu se plánuje využití následujícího vybavení:
TGA, DSC, DMA, FTIR, XRF a NIR (externě), SEM, EDX, hnětič Brabender, extruder, testovací zařízení na mechanické vlastnosti, GPC, reometrie, chromatografie.

Web partnera