Tisková zpráva k policy paperu: Cirkularita baterií a konstrukčních materiálů v automobilovém průmyslu jako příležitost pro Česko

Český automobilový průmysl a cirkulární ekonomika: Policy paper od EUROPEUM a INCIEN doporučuje klíčové kroky v oblasti baterií a materiálů

Institut pro evropskou politiku EUROPEUM ve spolupráci s Institutem cirkulární ekonomiky (INCIEN) zveřejnily nový policy paper s názvem „Cirkularita baterií a konstrukčních materiálů v automobilovém průmyslu jako příležitost pro Česko“. Český automobilový průmysl tvoří přibližně 9 % HDP a 26 % zpracovatelského průmyslu v ČR, zaměstnává přes 180 000 lidí a v roce 2023 výrobil téměř 1,4 milionu vozidel, což dokazuje jeho klíčovou roli v ekonomice. Tento policy paper, který vychází z výzkumných zpráv v oblasti baterií a konstrukčních materiálů, shrnuje strategické kroky a doporučení, které mají podpořit rozvoj českého bateriového průmyslu a posílit využití nízkoemisních materiálů a cirkulárních strategií v automobilovém průmyslu. Policy paper a doprovodné studie jsou zásadním příspěvkem do debaty o transformaci automobilového průmyslu, který dnes čelí výzvám spojeným s dekarbonizací a rostoucí konkurencí zejména z Číny.

 

„Česká republika má významný potenciál stát se lídrem v oblasti cirkulární ekonomiky v automobilovém průmyslu,“ uvedl Filip Křenek z think tanku EUROPEUM.

„Dnes zaostáváme za okolními zeměmi ve schopnosti přilákat klíčové investice do výroby baterií. Česko přitom disponuje zásobami kritických surovin a má vysoce kvalifikovanou pracovní sílu. Abychom skutečně využili tento potenciál, potřebujeme strategické investice do výrobních kapacit, ale také efektivního sběru a recyklace lithiových baterií, které by významně podpořily nejen naši soběstačnost, ale i konkurenceschopnost.“ Ve srovnání se státy Visegrádské čtyřky zatím v Česku zatím chybí velkokapacitní výroba baterií, což negativně ovlivňuje dostupnost odpadních baterií pro rozvoj domácího odvětví recyklace. To přitom představuje významnou ekonomickou příležitost, až 90-95 % surovin z baterií je možné znovu využít.

Závěrečná konference projektu se konala v prostorách Circular HUB v Kampusu Hybernská

K rozvoji českého bateriového průmyslu je zásadní spolupráce veřejných a soukromých subjektů, kterou podpoří jasně definovaná vládní politika s důrazem na dlouhodobou podporu elektromobility a celý hodnotový řetězec baterií. Důležité je také posílit informovanost o legislativních povinnostech v oblasti baterií, což zahrnuje i rozšířenou odpovědnost výrobců a požadavky na recyklaci, a možnostech nejen finanční podpory strategických projektů. Národní strategie by měla využít zapojení českých subjektů do evropských dodavatelských řetězců a vyhnout se závislosti na dovozu nekompletních zahraničních technologií. V právní úpravě je nutné usnadnit sekundární využití baterií a podpořit recyklaci s jasnými environmentálními standardy, včetně harmonizace pravidel přepravy odpadních baterií a zavedení transparentních metodik výpočtu uhlíkové stopy, recyklační účinnosti a materiálového využití.

V oblasti konstrukčních materiálů INCIEN zdůrazňuje nutnost strategického přístupu jak k dekarbonizaci materiálového cyklu, tak k vyšší cirkularitě vozidel včetně hlubšího propojení celého hodnotového řetězce automotive. A to od návrhu až po ukončení životnosti. Česko má v této souvislosti velkou příležitost stát se kromě výrobní základny také evropským hubem pro cirkulární centra na zpětný odběr, opětovné použití, opravu a repasování autodílů a konstrukčních částí vozidel. Díky takové strategii může automobilový průmysl v ČR nejen diverzifikovat své příjmy, ale také snížit závislost na dovozu materiálů, zvýšit odolnost proti krizím v dodavatelských řetězcích a zajistit udržitelnost zpracovatelského průmyslu.

Výroba oceli, hliníku a plastů se podílí přibližně 10 % na celkových emisích CO2 v EU a téměř 50 % na všech emisích CO2 z průmyslové výroby. Automobilový průmysl je zároveň po stavebnictví druhým největším odběratelským odvětvím těchto materiálů. Prioritou je tak dekarbonizace emisně náročných vstupních materiálů ve výrobě vozidel, prodloužení životnosti dílů a konstrukcí, a zlepšení sběru vozidel s ukončenou životností i zpracování a recyklace výše zmíněných materiálů.

Návrh nařízení o cirkulárním designu vozidel a nakládání s vozidly s ukončenou životností (takzvaný (ELVR) je aktuálně předmětem projednávání na úrovní EU. Vláda ČR a další zúčastněné strany přitom stále mají příležitost aktivním zapojením ovlivnit jeho finální podobu ve prospěch vyšší cirkularity, materiálové soběstačnosti a konkurenceschopnosti odvětví. “Značná pozornost v diskusi o ELVR je věnována cíli na 25 % recyklovaného obsahu plastů ve vozidlech. Z pohledu dekarbonizace je nicméně třeba se prioritně zaměřit na zvýšení podílu nízkoemisní oceli a hliníku ve vozidlech a vytvořit tím větší jistotu pro nákladné investice do dekarbonizace průmyslu. Velký potenciál z ELVR vidíme zejména v oblasti cirkulárního designu, digitálních pasů cirkularity vozidel, a rozšířené odpovědnosti výrobce. S tím pak souvisí plánované zavedení metody k posouzení životního cyklu (LCA) vozidel, které zohlední nejvýznamnější dopady jak z jejich provozu, tak i z výroby a spotřeby materiálů,” dodává Ben Hague, vedoucí výzkumného oddělení INCIEN.

Policy paper apeluje na české tvůrce politik a zúčastněné strany z automobilového průmyslu, aby aktivně podporovali uplatnění cirkulárních strategií, které přinesou nejen ekologické, ale i ekonomické výhody. Vybudování hodnotového řetězce pro baterie, zavádění nízkoemisních materiálů a podpora investic do recyklace a cirkulárních center na opětovné použití a repasování jsou podle autorů zásadní pro dlouhodobou stabilitu a dekarbonizaci českého automobilového průmyslu během celého životního cyklu a snížení jeho závislosti na dovozu primárních surovin.

Autoři by rádi poděkovali European Climate Foundation za podporu tohoto projektu. Interpretace dat, použité zdroje a závěry a doporučení obsažené v tomto policy paperu jsou výhradní odpovědností autorů.

Policy paper vychází z následujících hloubkových studií zpracovaných partnery projektu:

 

 


Úvodní foto zdroj: INCIEN