Únorové INCIENovinky

To už je konec února? Cože? Takže už jenom jeden měsíc do konference? PLESK! … Znáte to. Pořád máte spoustu času. Tři měsíce, dva. Téměř všechno hotové, už jen pár „dodělávek“. A najednou je z pár dodělávek pěkně dlouhý „TO DO“ list. Naštěstí máme i tak velký náskok a po únoru můžeme s klidem oznámit, že přípravy na konferenci ODPAD ZROJEM jsou téměř hotové. A my se pomalu, ale jistě začínáme těšit. Při vzpomínkách na loňskou akci nám tak nějak samozřejmě na tváři zakotví potutelný úsměv…

Ale únor nebyl jen o přípravách na konferenci. Ono to tak vypadá, ale v mezičase se dělo dost zajímavých rozvojových věcí.

8. 3. Setkání pracovní skupiny PLÝTVÁNÍ JÍDLEM na Ministerstvu zemědělství. Setkání se účastnila Carolina Vosátková, která pracuje na studii, kterou jsme Vám nedávno představili. Sledujeme aktuální dění a hledáme cesty, jakými cestami snižování plýtvání můžeme prosadit na úrovni tvorby politik. Studie bude do tří měsíců hotová, proto „stay tunned“.

Řečníci konference od nás dostávali od začátku února pěkně zabrat. Medailonky, anotace, pečlivá příprava, osobní setkání, ladění obsahu přednášek. Nic se nemůže podcenit. A ani moderování, které si žádá pečlivou přípravu. Konference musí být pecka. A to už ví i řečníci. Břemeno je to solidní, ale zase přinese perfektní výsledky. Tak, jak to má být.

17. 2. jsme byli pozváni na další ročník semináře firmy ASIO, která je profíkem na recyklace a nakládání s vodou vůbec. Voda a její role v oběhovém hospodářství je zcela zásadní a díky trendům, které nám jsou každoročně servírovány, se držíme v obraze. Šetrné nakládání s vodou, její znovupoužívání, recyklace a například i využívání energie je i tématem naší konference.

Oficiálně také oznamujeme, že od příštího školního roku společně s Fakultou technologie ochrany prostředí VŠCHT připravujeme kurz celoživotního vzdělávání na téma… nechte se překvapit… oběhového hospodářství. Cílovou skupinou jsou lidé z praxe, kteří si chtějí rozšířit obzory nebo s tímto tématem přímo pracují. Účastníci se mohou těšit na intentivní semináře po celý školní rok, které se budou konat každý třetí pátek a chybět nebudou ani exkurze a výjezdy. Nebude to kurz jen tak ledajaký. O tom Vás asi nemusíme přesvědčovat. Klíčovou roli budou hrát nejen informace, ale i interakce mezi účastníky a významný přesah získaných znalostí do praxe. Jinak to už asi ani neumíme. Podrobnosti ke kurzu oznámíme na konci března.

A na závěre měsíce jsme si nadělili pracovní schůzku v IKEA, kde společně plánuejme zapracovat na nemálo ambiciozním cíli a to snížení plýtvání jídlem o 50 % do roku 2020. IKEA je lídrem tématu cirkulární ekonomiky v Čechách a my jsme rádi, že můžeme společné znalosti sdílet a rozvíjet.

No a na závěre malinký návrat ke konferenci, která by neměla býti opomenuta. V letošním roce totiž přijal pozvání Jurn de Winter, projektový manažer programu Circle City Scan společnosti Circle Economy Amsterdam, který se podělí o výsledky prvních velkých studií, které odhalují potenciál pro uzavírání materiálových i energetických toků ve městech jako je Amsterdam, Edinburg či Glasgow. Mezi dalšími účastníky jsou zástupci MŽP, Mze a dalších významných firem a organizací podílejících se na zavádění principů cirkulární ekonomiky do praxe. Nezapomeňte se proto včas registrovat, pokud Vás program nadchnul (stejně jako nás), neboť místa mizejí rychlostí blesku!

Krásný slunný vstup do měsíce března všem našim čitatelům!

Jo a také PS: Máme spoustu nových článků na Zajímej.se, tak se nezapomeňte u ranní kávy ochytřit. Třeba tím, jak v Brně z obalů, ve kterých do firmy Tierra Verde dodavatelé vozí suroviny, vyrábí tašky či obálky.

Sdílejte tento článek na sociálních sítích