Za lepší opravitelnost výrobků: otevřený dopis INCIENu a Opravárny politikům

INCIEN a Opravárna dlouhodobě spolupracují na šíření osvěty, organizaci praktických akcí i ve snaze pomoci změnit legislativu takovým způsobem, aby v Česku bylo opravování a lepší opravitelnost výrobků běžným standardem. Společné úsilí v těchto dnech směřuje i k oslovení relevantních a důležitých aktérů, mezi které patří zástupci Ministerstva žvotního prostředí, Ministerstva průmyslu, Ministerstva zahraničních věcí a Státní energetické inspekce, kteří mají možnost vyjádřit svůj postoj při hlasování o klíčových normách souvisejících s lepší opravitelností výrobků (Directive on Ecodesign, Regulation on Energy Labelling). Nové normy se budou týkat například bílé elektroniky a televizorů. Kromě zvýšení energetické účinnosti, Komise EU poprvé zahrnula do svých návrhů také komplexní požadavky, které podporují dlouhou životnost výrobků. Schválení těchto norem by bylo významným posunem k zavádění principů cirkulární ekonomiky do praxe. Opravy, znovupoužívání výrobků a prodlužování životního cyklu má totiž nejen význmný ekologický, ale i ekonomický smysl. O tom, že podobné projekty mohou fungovat v praxi a že klíčovou roli hrají firmy, svědčí i projekt „10 let opravitelný výrobek“, který představila v tomto roce společnost Groupe SEB, která v České republice stojí například za značkami Moulinex, Rowenta či Krups. Věříme, že i ostatní firmy budou následovat tento pozitivní trend a že hlasy politiků jim tak mohou významně pomoci.


Vážená paní, vážený pane,

během prosince bude na úrovni EU hlasováno o klíčových normách souvisejících s lepší opravitelností výrobků (Directive on Ecodesign, Regulation on Energy Labelling). Nové normy se budou týkat například bílé elektroniky a televizorů. Kromě zvýšení energetické účinnosti Komise EU poprvé zahrnula do svých návrhů také komplexní požadavky, které podporují dlouhou životnost výrobků. Tuto jedinečnou příležitost bychom podle nás neměli promarnit ani přes to, že to globálním výrobcům nebude příliš po chuti. Opravy výrobků plně podporují cíle cirkulární ekonomiky a chrání cenné přírodní zdroje. Spotřebitel díky nim ušetří peníze za nákup nového výrobku, snižují se emise skleníkových plynů, výrobky nekončí zbytečně na skládkách, opravárenství také posiluje místní ekonomiku a vytváří specializovaná pracovní místa, čímž se v budoucnu udrží česká konkurenceschopnost.

Proto je potřeba opravitelnost výrobků maximálně zjednodušit. Nejen při jejich výrobě, kdy je potřeba například to, aby výrobky šly snadno rozložit a zase složit, ale je také nutné, aby výrobci poskytovali po určitou dobu náhradní díly (případně technické výkresy pro dodatečnou výrobu či 3D tisk náhradních dílů) či manuály umožňující opravu.

Jako zástupci  největší opravárenské sítě v ČR www.opravarna.cz a  spolku Opravme Česko z.s., zabývající se zvyšováním opravitelnosti výrobků a Institutu Cirkulární Ekonomiky, klíčové organizace pro rozvoj principů cirkulární ekonomiky v Česku a na Slovensku Vás zdvořile žádáme, abyste podpořili balíček norem v co nejsilnější podobě. Tedy aby se nejen snížila spotřeba energie výrobků, ale i výrazně prodloužila jejich životnost zjednodušováním možnosti jejich oprav a opětovného použití. Přestože nejsme zastánci zbytečných regulací, v tomto případě je dle našeho názoru regulace na místě. EU má nedostatek nerostných surovin a svět se dle významné části světových vědců bez významné změny v lidském chování nedokáže vyrovnat se změnami klimatu. Volný trh v tomto případě selhává a není schopen zajistit, aby se výroba a spotřeba “chovaly” udržitelně. Tento názor podporují také výstupy kulatého stolu na téma Cirkulární ekonomika a elektroodpad, kterého se 3. prosince zúčastnili zástupci klíčových zainteresovaných stran a jehož závěry se nesly ve stejném duchu jako naše dnešní výzva.

Byli bychom moc rádi, kdybyste nám v našem boji s “větrnými mlýny” pomohl/a. Předem si velmi vážíme Vaší pomoci v situaci, která může významně pomoci ve všech oblastech směřujících k udržitelnému ekonomickému, environmentálnímu i společenskému rozvoji.

 

S úctou

 

Mgr. Jan Charvát                                                          Ing. Soňa Jonášová

předseda spolku Opravme Česko z.s.,                      zakladatelka a ředitelka                  

www.opravmecesko.cz                                                Institut Cirkulární Ekonomiky, z.ú.

zakladatel webu www.opravarna.cz                          www.incien.org


Plné znění dopisu v pdf formě naleznete zde.

Sdílejte tento článek na sociálních sítích