Načítám Akce

« Všechny Akce

  • akce již proběhla.

Cirkulární strategie pro prosperitu Česka – pro zájemce z řad odborné veřejnosti

7.11.2023, 13:00 - 17:00

Do roku 2050 nás na cestě k dekarbonizaci průmyslu a cirkulární ekonomice čeká mnoho výzev, příležitostí, ale i překvapení. Dlouhodobý horizont těchto změn nás nutí uvažovat v kontextu nejistoty budoucího vývoje. Pomocí foresightových metod můžeme tyto nejistoty odhalit a navrhnout kroky či cíle, které umožní naplnění našich cílů a závazků. 

 

OBSAH A CÍL AKCE

Foresight nabízí sadu metod a nástrojů, díky kterým můžeme předvídat směry, jakými se svět ubírá a včasně se připravit na budoucí výzvy a příležitosti. Běžně využívanou metodou je tzv. scénářové plánování, kdy popíšeme různé stavy světa v budoucnosti, a odhalíme tak hypotetické faktory, které ovlivní funkčnost a průchodnost navržených opatření.

To je cílem foresightového workshopu, který spoluorganizují České priority a INCIEN. Workshop Workshop navazuje na uvedení nové studie INCIEN zaměřené na dekarbonizaci českého průmyslu díky cirkulární ekonomice. Studie posuzuje potenciál cirkulárních opatření pro dekarbonizaci průmyslu. Během workshopu se budeme soustředit na odvětví stavebnictví a automotive, specifičtěji na opatření, které se zaměřují na prodloužení životnosti budov a vozidel, včetně opětovného použití dílčích systémů a konstrukcí (např. díky modulárnímu designu).

 

ORGANIZAČNÍ INFORMACE

  • Akce je především pro zvané, případně pak vážné zájemce z odborné veřejnosti a určených oblastí.
  • Před workshopem vám zašleme potřebné podklady –  již zmíněnou studii od INCIEN a stručný popis čtyř scénářů, se kterými budeme pracovat. Diskuse budou vedeny zkušenými facilitátory, přičemž počítáme s vaší aktivní účastí.
  • Workshop proběhne v prostorách INCIEN v Kampusu Hybernská ve středu 7. listopadu 2023 od 13h do 17h.
    Přihlaste se pomocí přihlašovacího formuláře na tomto odkazu: https://1url.cz/GupzY.

 

DETAILY K PRŮBĚHU AKCE

Workshop proběhne interaktivní formou a v menších pracovních skupinách, které budou mít za úkol identifikovat hlavní nejistoty, které se pojí se zavedením opatření pro prodloužení životnosti budov a vozidel. Účastníci budou uvažovat v kontextu čtyř možných scénářů budoucnosti, tzv. Shared Socioeconomic Pathways, a popíší možné směry vývoje klíčových faktorů pro implementaci zmíněných opatření. V dalším kroku navrhnou akční body pro jejich zohlednění. 

Výstupem tohoto workshopu bude seznam akčních kroků doplněný o popis budoucích kontextuálních faktorů, které ovlivní zavedení opatření pro cirkulární ekonomiku. Tento výstup může tvořit podklad pro tvorbu veřejných strategií v oblasti cirkulární ekonomiky nebo pro strategické rozhodování firem. Na workshop proto zveme zástupce těchto dvou sektorů a po jeho skončení bude následovat neformální networking. Zároveň budete mít možnost se naučit jednu z nejpoužívanějších metod pro odhalování budoucích výzev a příležitostí, kterou můžete pak aplikovat v rámci vaší práce. 

 

Podrobnosti

Datum:
7.11.2023
Čas:
13:00 - 17:00

Pořadatel

INCIEN a České priority