Seniorní konzultant
Prezentace poskytne komplexní přehled o roli Evropské unie (EU) ve vztahu ke globální klimatické krizi. Vysvětlí, jak přístupy jako ESG (Environmentální, sociální a správní řízení) a taxonomie EU přispívají k řešení této krize.
Vysvětlíme základní principy fungování ESG a EU taxonomie, se zaměřením na to, jak tyto nástroje motivují celou ekonomiku k udržitelnému chování – od velkých institucí po malé živnostníky. Probereme také příležitosti a rizika spojené s ESG, přičemž se zaměříme především na oblast cirkulární ekonomiky.
Cirkulární ekonomika představuje koncept, který se stává nezbytným pro dosažení dlouhodobé udržitelnosti. Rozebereme její základní principy a odlišnosti od lineárního modelu. V první části vás seznámíme s teoretickým základem, který rozšíříme o poznatky z oblasti cirkulární energetiky. Analýza těchto konceptů nám pomáhá vytvořit si náhled na výzvy moderní společnosti.
Ve druhé části se přesuneme k praktickým aplikacím cirkulární ekonomiky ve vybraných odvětvích, jako jsou stavebnictví či retail.
Prostřednictvím konkrétních příkladů a studií prozkoumáme možnosti implementace cirkulárních principů v různých sférách ekonomického života a na závěr ponecháme prostor pro diskuzi.
Odpadové hospodářství je klíčovým segmentem moderní společnosti. Zaměříme se na aktuální stav, výzvy a příležitosti odpadového hospodářství v ČR, a to s důrazem na konkrétní data týkající se produkce, využití a likvidace odpadu.
Přestože ČR vykazuje pozitivní trendy v třídění odpadu, stále čelíme masivnímu skládkování a nedostatečné recyklaci. Proč je tomu tak? Jaké jsou hlavní překážky efektivního využití odpadu jako zdroje? A jaký je skutečný osud komunálních odpadů a zvláště biologicky rozložitelných odpadů, které tvoří jejich hlavní složku? Představíme analýzy odpadu z různých obcí a měst v ČR i praktiky a strategie některých organizací v oblasti odpadového hospodářství.
Školení si můžete kdykoli předplatit a termín konání doladíme podle vašich potřeb.
Témata, která přednášíme, řešíme minimálně 5 dní v týdnu a školíme pravidelně pro velké i malé firmy.
Hovoříme řečí odborníků, ale také začátečníků a bereme v potaz vaše požadavky.
Naši experti využívají veškeré know-how naší organizace. Jako jediní máme vlastní výzkumný tým a za sebou desítky analýz v terénu.
V oboru jsme již 10 let a máme řadu spokojených klientů i silných partnerů. Hlídáme si aktuální legislativní rámec a neustále se vzděláváme.
Kromě školení se věnujeme také dalším činnostem, které podporují zavádění cirkulární ekonomiky do praxe. Jsme otevřeni novým spolupracím i odborným zakázkám.
Institut Cirkulární Ekonomiky, z.ú.,
Hybernská 998/4, 110 00 Nové Město
Institut Cirkulární Ekonomiky, z.ú.,
Purkyňova 648/125, 612 00 Brno – Medlánky
IČO 04065956, DIČ CZ04065956
Jednou měsíčně posíláme novinky ze světa cirkulární ekonomiky, pozvánky na akce nebo tipy na důležité zdroje. Odesláním souhlasíte se zpracováním osobních údajů podle těchto zásad.
INCIEN je hlavním řešitelem a má na starosti řízení projektových aktivit s širokou odborností v oblasti cirkulární ekonomiky, včetně ekodesignu a cirkulárních obchodních modelů napříč odvětvími. Primárně odpovídá za Pracovní balíček 1 (PB1), který se zaměřuje na ekodesign v souladu s požadavky nařízení EPSR.
V posledních letech se intenzivně zaměřuje na výzkum politik a cirkulárních obchodních modelů v těžkém a zpracovatelském průmyslu, stejně jako v klíčových hodnotových řetězcích v kontextu dekarbonizace.
INCIEN je rovněž členem projektu CirkArena a od dubna 2025 působí jako expertní orgán Českého cirkulárního hotspotu, který nově zastřešuje iniciativa Změna k lepšímu.
CBCSD je primárně zodpovědný za pracovní balíček č. 3, který je zaměřený na digitální produktové pasy. Zároveň se podílí na sdílení nových formátů vzdělávání a na diseminaci výstupů projektu.
CBCSD rozvíjí národní a oborové specializace. Jeho klíčovým posláním je přinášet a zprostředkovávat mezinárodní podnikatelské a evropské trendy udržitelného rozvoje – jedná se například o globální standardy pro výpočet uhlíkové stopy firem (GHG Protocol) nebo uhlíkové stopy produktů (Pathfinder).
CBCSD se rovněž věnuje vlastní výzkumné činnosti a prostřednictvím pracovních skupin se zaměřuje na vzdělávání, osvětu a diseminaci výstupů projektů.
Pracovní skupina Oběhové hospodářství navazuje mimo jiné na řadu iniciativ WBCSD podporujících cirkulární obchodní modely (například: Circular Transition Indicators, Packaging Sustainability Assessment, SPHERE Packaging Sustainability Framework, Alliance to End Plastic Waste)
FCH VUT Brno je dalším zapojeným řešitelem projektu a primárně zodpovídá za pracovní balíček č. 2, který je zaměřen na design pro recyklaci obalů.
V rámci projektu je FCH VUT řešitelem témat Design for Recycling, pre-certifikačních procesů a dalších odborných metodik. Díky zaměření Ústavu chemie materiálů má pracoviště dlouholeté zkušenosti se zpracováním polymerů a polymerních kompozitů, a je vybaveno moderními technologiemi jak pro zpracování plastů, tak pro jejich fyzikálně-chemickou charakterizaci.
Pracovní skupina pod vedením R. Přikryla se již více než pět let věnuje výzkumu a vývoji v oblasti cirkulární ekonomiky, recyklačních technologií a udržitelnosti.
Pro účely projektu se plánuje využití následujícího vybavení:
TGA, DSC, DMA, FTIR, XRF a NIR (externě), SEM, EDX, hnětič Brabender, extruder, testovací zařízení na mechanické vlastnosti, GPC, reometrie, chromatografie.