Náš příběh

Institut Cirkulární Ekonomiky (INCIEN) je nevládní nezisková organizace, která od roku 2015 prosazuje cirkulární ekonomiku. INCIEN vznikl, protože současné tempo využívání přírodních zdrojů není udržitelné a cirkulární ekonomika nabízí řešení. Výzkumný tým realizuje autorské studie, které nabízí v českém prostředí velmi ojedinělé know-how. V Českém cirkulárním hotspotu sdílíme příklady dobré praxe a společně odkrýváme, jak řešit konkrétní oborové výzvy. Máme za sebou stovky konzultací v soukromé i veřejné sféře, abychom dokázali sledovat a optimalizovat vývoj cirkulárních opatření přímo v terénu. Jsme připraveni posunout českou ekonomiku směrem k cirkulární budoucnosti.

Co je to cirkulární ekonomika?

Cirkulární ekonomika vytváří funkční a dlouhodobě udržitelné vztahy mezi přírodou a lidskou společností. Materiály, které nás každodenně obklopují, jako je dřevo, textil, plasty či stavební materiály, vnímáme jako bohatství, se kterým je nutné pečlivě nakládat. To platí pro jednotlivce i města, regiony a jejich průmysl. Právě cirkulární ekonomika, která klade důraz na snižování plýtvání a nadužívání primárních surovin, stejně jako na prodlužování životnosti materiálů, je z našeho pohledu jedinou udržitelnou cestou pro naši ekonomiku.

Soňa Klepek Jonášová

zakladatelka Institutu Cirkulární Ekonomiky

Chcete s námi projednat příležitosti spolupráce?

Chcete se stát našimi partnery, členy Českého cirkulárního hotspotu nebo stojíte o vstupní konzultaci? To všechno je možné! Zjistěte, jak můžete využít naši expertízu a jak podpořit zavádění cirkulární ekonomiky do praxe. 
Stačí nám poslat váš kontakt.

INCIEN v médiích

Naše rada

Lenka Mynářová

Předsedkyně správní rady

Ctirad Hemelík

Člen správní rady

Bedřich Moldan

Člen správní rady

Rostislav Andrlík

Člen dozorčí rady

Markéta Hanzlíčková

Členka dozorčí rady

Radoslav Oliver Košík

Člen dozorčí rady

Náš tým

Soňa klepek jonášová

zakladatelka

„Buď sám tou změnou, kterou chceš vidět ve světě.“
Soňa vystudovala agrobyznys na Mendelově univerzitě, studijní stáže absolvovala v Holandsku a Španělsku. V roce 2014 se vrátila do Česka s vizí založit organizaci, která u nás bude prosazovat cirkulární ekonomiku, a tím chránit přírodní i lidské bohatství. INCIEN vedla od jeho vzniku v roce 2015. Momentálně dokončuje doktorské studium na Univerzitě Karlově.

Michaela Kloudová

výkonná ředitelka

Nejdůležitější je začít. Nikdo jiný to za nás neudělá.

Míša je zakladatelkou prvního cirkulárního obchoďáku No neke. Má za sebou zkušenosti ze startupové scény, kdy založila Genster nebo Alimenty dětem.cz. Dříve také pracovala ve velkých korporacích jako je Unilever na pozici mediálního manažera. Má vystudovanou VŠE a UK Mediální studia.

Barbora
Janhubová

provozní ředitelka

„Úsměv nestojí nic, ale dokáže mnoho.“

Barbora studovala sociologii. S maminkou otevřela Férovou palačinkárnu v Hradci Králové. Poté s kamarády v Impact Hub Praha vyhráli akcelerátor Social Impact Award s projektem „Nejčr – Ohleduplný nákupní rádce“. V roce 2018 se stala členkou týmu Impact Hub Innovation. Po dvouleté pauze při mateřské se v 2023 je nyní oporou ve financích v INCIEN.

Benjamin hague

vedoucí výzkumného oddělení

„As we build a circular economy, let’s not reinvent the wheel“

Ben studoval na universitě v Cambridge a od roku 1995 žije mimo svou rodnou Anglii. Čtyři roky pracoval v českém stavebnictví a následně působil v Bruselu (2 roky), Singapuru (10 let) a od roku 2010 znovu v ČR jako konzultant v oblasti průmyslových průzkumů trhu a strategického poradenství pro mnohonárodní společnosti. Vede Think Tank, který analyzuje mezinárodní trendy a nejlepší praxi v cirkulární ekonomice a jejich význam a potenciál v kontextu ČR.

Eva Ryšavá

vedoucí konzultačního oddělení

“Knowing is not enough, we must apply. Willing is not enough, we must do.”

Eva vystudovala Fakultu technologie ochrany prostředí na VŠCHT v Praze a absolvovala studijní stáž v portugalském Aveiru. Nejdříve se věnovala poradenství firem v problematice legislativy životního prostředí. Po nástupu do INCIEN se na pozici konzultantky zabývala odpadovým hospodářstvím a analýzami odpadů, účastnila se projektů podporujících zavedení cirkulárních principů do praxe, a také vývojem legislativy v oblasti CE. V současné době působí na pozici vedoucí konzultačního oddělení. 

Petr Novotný

seniorní konzultant a školitel

„Příroda si své procesy zdokonalovala miliony let, nám stačí se z nich pouze poučit.“

Petr je vystudovaný ekonom, zajímá ho energetika a má rád přírodu. Tato kombinace ho dovedla od práce ve velké nadnárodní společnosti přes projektový management k práci pro INCIEN. Na jeho stole končí vše, co se týká udržitelné energetiky nebo biologicky rozložitelných odpadů.

Nina Hromádková

projektová koordinátorka
a analytička výzkumného oddělení

A little is a lot.

Nina vystudovala obor Logistika a management na ČVUT v Praze Fakulta dopravní. Logistice se věnovala několik let, než se rozhodla odejít na 10 let do zahraničí za novými zkušenostmi. V INCIEN se podílela na vzniku Českého cirkulárního hotspotu. Aktuálně se věnuje interní podpoře Hotspotu (a také svým 3 ratolestem).

Veronika Bořková

konzultantka a projektová manažerka

„Jediná věc, kterou o budoucnosti s jistotou víme, je, že bude jiná.“

Veronika vystudovala management na Vysoké škole ekonomické v Praze. Její zájmy se točí okolo životního prostředí, samořídících organizací a seberozvoje. V INCIEN se realizuje v konzultacích a zároveň koordinuje aktivity spojené s Hotspotem.

Karolína Ježková

marketingová manažerka

„Every word has the power to inspire, connect, and change.“

Karolína je marketingová specialistka s vášní pro projekty, které mají společenský přesah. Má bohaté zkušenosti z oblasti PR, influencer marketingu a event managementu, které získala při studiu Arts managementu na VŠE a v organizacích jako Vasky nebo Worldee, kde stavěla marketing a značku od nuly. 

Tadeáš Rulík

projektový manažer
a analytik výzkumného oddělení

„V kolika věcech se díváme, kam vlaje kouř, místo abychom se dívali, odkud vítr vane.“

Tadeáš vystudoval průmyslový design na ČVUT v Praze a specializuje se na udržitelný design a využívání materiálů v souladu s principy cirkulární ekonomiky. V INCIEN se aktuálně věnuje dekarbonizaci průmyslu a odpadovému hospodářství.

Jana Vítková

projektová manažerka
a analytička výzkumného oddělení

„Those who have the privilege to know have the duty to act.“

Jana absolvovala své bakalářské studium na UCL v Londýně, kde se poprvé nadchla pro propojení mezi vzděláváním a udržitelností. To ji nadále motivovalo k magisterskému studiu Environment and Resource Management na Vrije Universiteit Amsterdam, v oboru globální výzvy v oblasti potravin. Později se rozhodla své znalosti aplikovat v INCIEN, kde chce aktivně přispět k budování udržitelné a cirkulární České republiky.

David Albrecht

public affairs

„Vše má svou chvíli, každá věc pod nebem má svůj čas.“

Tvořím mosty. Neviditelné mosty mezi těmi, kteří chtějí lepší svět a těmi, kteří mají sílu a vliv ho nastolit. Cirkularita je jednoduchá, ale opomíjená součást harmonie běhu světa. Právě proto je pro mě INCIEN esencí smyslu a místem, kde jsem správně.

Darina Šeděnková

juniorní konzultantka



„What you do makes a difference, and you have to decide what kind of difference you want to make.“ – Jane Goodall

Darina je bývalá profesionální tenisová hráčka a později trenérka. Po skončení profesionální kariéry sundala pomyslné klapky z očí a začala se zapojovat do projektů, které přispívají k pozitivním změnám. Nabyté celoživotní zkušenosti ze sportovního prostředí by ráda aplikovala na propojení sportu a cirkulární ekonomiky v Česku. V INCIEN spojuje svou cílevědomost a vášeň pro udržitelnost v týmu konzultací.

Ondřej Štětka

koordinátor odpadových analýz


„If you don’t like the road you’re walking, start paving another one.“

Ondřej vystudoval historii na FF UK, kde se jeho zájem o životní prostředí otiskl ve specializaci na environmentální dějiny. Při výběru pracovních projektů, kterým věnuje svou energii a čas, se spíše než na obor dívá na smysl, který mu daná činnost dává, a dopad, který může mít. Podobným uvažováním se v roce 2022 dostal k účasti na fyzických analýzách odpadu, které má teď v INCIEN pod palcem.

Zuzana hejlová

projektová koordinátorka
a support výzkumného oddělení

K velkoleposti vrcholku přispívají svou hloubkou i doliny.“

Zuzana studuje ochranu a využívání přírodních zdrojů na ČZU. Absolvovala studijní pobyt v Estonsku, který prohloubil její nadšení pro udržitelnost. Zajímá ji mimo jiné spojení neziskového sektoru s veřejnou správou a v INCIEN je součástí oddělení výzkumu (Think Tanku).

Kateřina Musílková

interní support

„Nature is not a place to visit, it is home.“

Kateřina vystudovala nizozemský jazyk a literaturu na FF UK, ale v pracovním životě se vždy pohybovala zejména na back office pozicích. Z lásky a úcty k přírodě a ve víře v lepší budoucnost svých dětí chce v INCIEN přispět svou troškou do mlýna a být silnou oporou celému týmu.

Jana Vítková

projektová manažerka
a analytička výzkumného oddělení

„Those who have the privilege to know have the duty to act.“

Jana absolvovala své bakalářské studium na UCL v Londýně, kde se poprvé nadchla pro propojení mezi vzděláváním a udržitelností. To ji nadále motivovalo k magisterskému studiu Environment and Resource Management na Vrije Universiteit Amsterdam, v oboru globální výzvy v oblasti potravin. Později se rozhodla své znalosti aplikovat v INCIEN, kde chce aktivně přispět k budování udržitelné a cirkulární České republiky.

Naši partneři

INCIEN je hlavním řešitelem a má na starosti řízení projektových aktivit s širokou odborností v oblasti cirkulární ekonomiky, včetně ekodesignu a cirkulárních obchodních modelů napříč odvětvími. Primárně odpovídá za Pracovní balíček 1 (PB1), který se zaměřuje na ekodesign v souladu s požadavky nařízení EPSR.


V posledních letech se intenzivně zaměřuje na výzkum politik a cirkulárních obchodních modelů v těžkém a zpracovatelském průmyslu, stejně jako v klíčových hodnotových řetězcích v kontextu dekarbonizace.

INCIEN je rovněž členem projektu CirkArena a od dubna 2025 působí jako expertní orgán Českého cirkulárního hotspotu, který nově zastřešuje iniciativa Změna k lepšímu.

Web partnera

CBCSD je primárně zodpovědný za pracovní balíček č. 3, který je zaměřený na digitální produktové pasy. Zároveň se podílí na sdílení nových formátů vzdělávání a na diseminaci výstupů projektu.


CBCSD rozvíjí národní a oborové specializace. Jeho klíčovým posláním je přinášet a zprostředkovávat mezinárodní podnikatelské a evropské trendy udržitelného rozvoje – jedná se například o globální standardy pro výpočet uhlíkové stopy firem (GHG Protocol) nebo uhlíkové stopy produktů (Pathfinder).

CBCSD se rovněž věnuje vlastní výzkumné činnosti a prostřednictvím pracovních skupin se zaměřuje na vzdělávání, osvětu a diseminaci výstupů projektů.

Pracovní skupina Oběhové hospodářství navazuje mimo jiné na řadu iniciativ WBCSD podporujících cirkulární obchodní modely (například: Circular Transition Indicators, Packaging Sustainability Assessment, SPHERE Packaging Sustainability Framework, Alliance to End Plastic Waste)

Web partnera

FCH VUT Brno je dalším zapojeným řešitelem projektu a primárně zodpovídá za pracovní balíček č. 2, který je zaměřen na design pro recyklaci obalů.


V rámci projektu je FCH VUT řešitelem témat Design for Recycling, pre-certifikačních procesů a dalších odborných metodik. Díky zaměření Ústavu chemie materiálů má pracoviště dlouholeté zkušenosti se zpracováním polymerů a polymerních kompozitů, a je vybaveno moderními technologiemi jak pro zpracování plastů, tak pro jejich fyzikálně-chemickou charakterizaci.

Pracovní skupina pod vedením R. Přikryla se již více než pět let věnuje výzkumu a vývoji v oblasti cirkulární ekonomiky, recyklačních technologií a udržitelnosti.

Pro účely projektu se plánuje využití následujícího vybavení:
TGA, DSC, DMA, FTIR, XRF a NIR (externě), SEM, EDX, hnětič Brabender, extruder, testovací zařízení na mechanické vlastnosti, GPC, reometrie, chromatografie.

Web partnera