Naše služby

INCIEN má jako jediná nezisková organizace v sektoru cirkulární ekonomiky svůj vlastní výzkumný tým. Náš Think Tank monitoruje národní a evropskou legislativu a zpřístupňuje vlastní studie s unikátním souborem dat. Své know-how předáváme také členům našeho cirkulárního hotspotu, který sdružuje firmy napříč obory se zájmem být o krok napřed. Zároveň jsme pravidelně v terénu – tým konzultací řeší odpadové analýzy a poskytuje komplexní informace na specifické problémy. A abych nezapomněla – také školí – odbornou, ale i širokou veřejnost.

Michaela Kloudová

Výkonná ředitelka

Think Tank

Chceme se stát centrem znalostí a expertízy nejen v České republice, ale i Centrální a Východní Evropě. Zaměřujeme se na agendu cirkulární ekonomiky tak, jak je definována v oficiálních evropských i národních rámcích a zkoumáme její přínos v celkovém kontextu udržitelného rozvoje, životního prostředí a klimatu.

Konzultace

Připravíme vás na nadcházející legislativní povinnosti, posílíme vaši konkurenceschopnost i dlouhodobou udržitelnost a pomůžeme vám se zefektivněním odpadového hospodářství. Máme za sebou 8 let zkušeností a řadu realizovaných projektů pro 190+ firem i obcí.

Český cirkulární hotspot

Spoluvytváříme funkční síť vztahů mezi klíčovými aktéry cirkulární ekonomiky. Sdílíme informace, dobrou praxi, hovoříme o výzvách spojených se zaváděním cirkulárních principů do praxe. Umožňujeme vznik nových byznysových příležitostí a synergií.

Školení

Cirkulární ekonomika nabývá na významu a začíná pronikat do agendy firem všech oblastí. Po letech praxe a desítkách školení umíme srozumitelně představit i složitější tématiku a rádi zohledníme, co právě řešíte. Pokud potřebujete dohnat znalosti, namotivovat své spolupracovníky nebo ukotvit svou politiku udržitelnosti, školení je skvělý začátek. Vyberte si jednu ze tří nabízených variant a spojíme se.

Advokacie

Naším cílem je nestranně, proaktivně, systematicky a dlouhodobě hájit zájmy cirkulární ekonomiky na národní úrovni. Chceme prosazovat a připomínkovat dílčí legislativní opatření a zákony, které povedou k implementaci prvků cirkulární ekonomiky do praxe.

Chcete se stát partnerem?

Staňte se součástí Českého cirkulárního hotspotu a přidejte se k organizacím, kteří se řadí mezi pionýry cirkularity. Budete mít od října možnost účastnit se pracovních skupin, exkurzí, seminářů, pravidelně získávat informace o CE a propojovat se na networkingových akcí. Chcete se stát členem? Registrujte se zde do 30. září 2022.

Prohlédněte si naše
expertní výstupy a studie

Jedinečná data, odborné analýzy, příručky a důležitá témata, která souvisí s aktuální legislativou, ekonomikou i cirkulární budoucností. To vše přináší naše publikace, ve kterých najdete studie k materiálům, výpočty k zálohování nebo shrnutí pro tvůrce politik. 

INCIEN je hlavním řešitelem a má na starosti řízení projektových aktivit s širokou odborností v oblasti cirkulární ekonomiky, včetně ekodesignu a cirkulárních obchodních modelů napříč odvětvími. Primárně odpovídá za Pracovní balíček 1 (PB1), který se zaměřuje na ekodesign v souladu s požadavky nařízení EPSR.


V posledních letech se intenzivně zaměřuje na výzkum politik a cirkulárních obchodních modelů v těžkém a zpracovatelském průmyslu, stejně jako v klíčových hodnotových řetězcích v kontextu dekarbonizace.

INCIEN je rovněž členem projektu CirkArena a od dubna 2025 působí jako expertní orgán Českého cirkulárního hotspotu, který nově zastřešuje iniciativa Změna k lepšímu.

Web partnera

CBCSD je primárně zodpovědný za pracovní balíček č. 3, který je zaměřený na digitální produktové pasy. Zároveň se podílí na sdílení nových formátů vzdělávání a na diseminaci výstupů projektu.


CBCSD rozvíjí národní a oborové specializace. Jeho klíčovým posláním je přinášet a zprostředkovávat mezinárodní podnikatelské a evropské trendy udržitelného rozvoje – jedná se například o globální standardy pro výpočet uhlíkové stopy firem (GHG Protocol) nebo uhlíkové stopy produktů (Pathfinder).

CBCSD se rovněž věnuje vlastní výzkumné činnosti a prostřednictvím pracovních skupin se zaměřuje na vzdělávání, osvětu a diseminaci výstupů projektů.

Pracovní skupina Oběhové hospodářství navazuje mimo jiné na řadu iniciativ WBCSD podporujících cirkulární obchodní modely (například: Circular Transition Indicators, Packaging Sustainability Assessment, SPHERE Packaging Sustainability Framework, Alliance to End Plastic Waste)

Web partnera

FCH VUT Brno je dalším zapojeným řešitelem projektu a primárně zodpovídá za pracovní balíček č. 2, který je zaměřen na design pro recyklaci obalů.


V rámci projektu je FCH VUT řešitelem témat Design for Recycling, pre-certifikačních procesů a dalších odborných metodik. Díky zaměření Ústavu chemie materiálů má pracoviště dlouholeté zkušenosti se zpracováním polymerů a polymerních kompozitů, a je vybaveno moderními technologiemi jak pro zpracování plastů, tak pro jejich fyzikálně-chemickou charakterizaci.

Pracovní skupina pod vedením R. Přikryla se již více než pět let věnuje výzkumu a vývoji v oblasti cirkulární ekonomiky, recyklačních technologií a udržitelnosti.

Pro účely projektu se plánuje využití následujícího vybavení:
TGA, DSC, DMA, FTIR, XRF a NIR (externě), SEM, EDX, hnětič Brabender, extruder, testovací zařízení na mechanické vlastnosti, GPC, reometrie, chromatografie.

Web partnera