Jak si naši pravidelní návštěvníci jistě stihli všimnout, snažíme se Vám každý měsíc přinášet pravidelný přehled našich aktivit. Tentokrát se zaměříme na krásný slunný květen, který i do INCIENu přinesl jarní vánek, rozkvetlé květy, dobrou náladu a krátké sukně.
Ostrava si nás volá!
V návaznosti na konferenci ODPAD ZROJEM, kterou jsme pořádali začátkem března, si nás vyžádalo několik obcí z Moravskoslezského kraje. Tématem našich návštěv bylo převážně řešení aktuální problematiky odpadového hospodářství a bioodpadů v obcích. Také jsme byly pozvané do jednoho z nejlépe fungujících sběrných dvorů v Zábřehu, kde se starají o svoz odpadu pro cca 40 obcí z nejbližšího okolí a zpracovávají odpady takovým způsobem, aby se staly zdrojem a našly další uplatnění.
Po návratu zpět do Prahy klasicky došlo ke zpracování všech podnětů a plánování dalších kroků. Hned v úterý 10. 5. jsme měli velmi inspirativní schůzku s projektem Canstarter, který propaguje separaci hliníkových odpadů jakožto materiálu, který lze nekonečně recyklovat, avšak jen v případě, že dochází k jeho separaci. O dalších krocích spolupráce Vás budeme informovat.
11.5. INCIEN slaví první narozeniny
Říká se, že první narozeniny si nikdo nepamatuje, my ale musíme říct, že na tyto narozeniny snad nikdy nezapomeneme! Díky všem za podporu a nezbývá nic jiného než se snažit ze všech sil dostát svých slibů. Těšíme se do dalších let!
Konec týdne jsme využili pro setkání s našimi dlouhodobými partnery ERSTE a JRK BioWaste Management diskutováním o našich dalších projektech. V obou případech totiž dlouhodobě pracujeme na rozvoji cirkulární ekonomiky a vytváření nových business modelů, které šetří životní prostředí i naše peněženky.
17. 5. Odpadky, odpadky, odpadky
Jak jsme Vás již informovali, mezi naše činnosti patří i fyzické analýzy směsného komunálního odpadu, které nám odhalí reálný stav odpadového hospodářství konktrétní obce a ukáží případný potenciál ke zvýšení míry jednotlivých separovaných složek. A i v tomto termínu jsme se jednomu takovému pohrabání v odpadcích řádně pověnovali. Tentokrát jsme se nacházeli v 5-ti členném týmu v prostředí skládky.
Bližší informace o skládkování a porovnání stavu směsného komunálního odpadu v ČR s jinými zeměmi naleznete v příspěvku na našich stránkách Zajímej.se.
18 – 27. 5. paní ředitelka čerpá inspiraci
Přinášíme Vám rozhovor s ředitelkou INCIEN Ing. Soňovou Jonášovou o aktuálním dění v Holandsku. (Pozn. redakce: Laura se ptá z Prahy a Soňa odpovídá z Holandska).
Proč jsi odjela do Holandska? Zavzpomínat na studentská léta?
Tak moment, teď to bude rok, co jsem studia dokončila. To znamená, že mám pořád vše v živé paměti! Ale ano, máš pravdu. Wageningen je pořád moje srdeční záležitost, takže kloubím návštěvu starých známých s pracovními povinnostmi. Odjela jsem, abych se setkala s Vojtěchem, který zde založil studentskou platformu Circular Economy Wageningen a abychom naplánovali další rok INCIEN.
S kým vším si na území Holandska jednala?
S naší parnerskou organizací Circle Economy Amsterdam, s nově vzniklou platformou Circular Economy Wageningen, regionální rozvojovou agenturou Oost NV, navštívila jsem Start Hub prostory Wageningen Univerzity, kde inovativní startupy mají možnost začít svůj byznys a získávají podporu od školy. Nechyběla ani návštěva mé oblíbené farmy, jejímž majitelem je Jan, člověk se srdcem na pravém místě a zároveň člen lokální rady asociace farmářů pod hlavičkou Friesland Campina, která (jak jinak) plánuje uzavírat toky bioodpadů a organických hnojiv na lokální úrovni, díky výstavbě nových bioplynových stanic. Jednoduše od Holandska se máme stále co učit a je třeba si pro informace zajet osobně.
Jaké jednání ti nejvíce dalo z hlediska znalostí a které tě nejvíce posunulo dál?
Znalosti mi klasicky rozšířil Jan. Zemědělství je, bylo a bude tématem, které mě dokáže zvednout ze židle a zároveň oblastí, která si zasloží velkou míru pozornosti. Jan má ve stáji cedulku s nápisem „NO FARMERS = NO FOOD“. Na farmě měl nový dojící robot a tak jsme seděli, koukali na to, jak se krávy perou o to, která bude podojená dřív, u toho pili silné kafe a povídali si o tom, jaké je vést farmu a rozšiřovat ji, když je cena za hektar 80 000 Euro a výkupní ceny mléka jsou pod cenami nákladů. Praxe je největší škola a já jsme vděčná za každý rozhovor s člověkem, které své práci rozumí a je ochoten se o svoje znalosti podělit. To je jeden z největších faktorů úspěchů INCIEN. Učíme se od nejlepších. Nejvíce mě ale posunula návštěva Amsterdamu. Během jednoho odpoledne se mi v hlavě zrodil bláznivý, ale skvělý plán. Brzy se tedy můžeme těšit na nečekané vydání konference ODPAD ZDROJEM pro firmy. Tak.. a je to venku!
Nastavili jste s kolegy z Wageningen Circular Economy konkrétní spolupráce? Jaké?
Studenti mají úžasné nápady. Takové, které jsme před rokem měli i my, jen nám kvůli práci nezbyl čas na realizaci. A oni je pomalu začínají přeměňovat v realitu. Domluvili jsme se tedy na předávání know how, které nám ušetří práci, ale znásobí úspěch. Nyní se ve Wageningenu chystá ZERO WASTE LAB a já věřím, že se nám podobný projekt brzy podaří přenést do České republiky. A to je jen jedna věc z mnoha.
Pro odlehčení, povíš nám nějaké pikantnosti z tvých cest?
Pikantnosti raději ne. Přeci jen tenhle článek dost možná může číst i moje babička… Ale asi nikoho nepřekvapí, že jsem asi třikrát ztratila (Holanďani jsou snad produktivnější než mravenci… před rokem aktualizovaná navigace hlásí „a nyní odbočte doprava“ a tam park… ), ale když Vás navigace zatáhne k řece a zahlásí: „Nyní najeďte na trajekt“, který sice jezdí, ale ne zadarmo, vy nemáte ani Euro a jet zpátky do města 30 kilometrů po dajku se Vám nechce. Tak to chce „mít koule“. Šarm Vám totiž nestačí.
26. 5. Regionservis na Vysočině
Díky našemu dlouhodobému partnerovi, firmě JRK BioWaste Management, jsme měli možnost účastnit se konference Regionservis v krásném zámku ve Žďáře nad Sázavou. Setkání se neslo v přítelském duchu, cílem setkání je zvyšování výkonnosti a úspěšnosti místních samospráv a jejich úřadů a organizací. My jsme se snažili obcím ukazovat příklady dobré praxe týkající se předcházení vzniku odpadu a prezentovali jsme i výsledky našich projektů, které s firmou JRK BioWaste management realizujeme.
30. 5. Osvěta na Fakultní základní škole Pedagogické fakulty Univerzity Karlovy, Praha 7
Na základní školu jsme byli pozváni odprezentovat téma Odpady zdrojem: uzavřené cykly nakládání s odpady, cesty odpadů, zajímavosti odpadového hospodářství (cesta PET lahve, recyklace mobilních telefonů, upcyklace, aj.). Žákům jsme ale povídali nejen o odpadech a cirkulární ekonomice, ale i o tom, jaké příležitosti tento obor přináší a jak se v něm mohou uplatnit. Představili jsme jim skutečné projekty, na kterých pracujeme a firmy jako je RESPIRO nebo RETELA a které se cirkulární ekonomice věnují v praxi. Když žáci hádali, odkud do INCIEN přestoupila Laura, tak padaly zaměstnání jako naftový magnát nebo fashion guru. Skoro se trefili!
31. 5. – 1. 6. Výstava IFAT, Mnichov Německo
Největší evropská výstava IFAT, která se z velké části věnovala odpadovému hospodářství nám nemohla uniknout. Za INCIEN CZ vyrazila reprezentovat Soňa a za INCIEN SK Ivana. Výstava byla tak rozsáhlá, že i přes dva dny účasti jsme nestihli projít vše, co jsme chtěli. I tak si ale domů neseme obrovskou dávku inspirace a do kalendářů nám přibyla exkurze v Miláně. Na výstavě jsme taktéž společně s firmou JRK Waste Management s.r.o. a jejich italskými partnery diskutovali možnosti zvyšování míry třídění odpadu v domácnostech. Už brzy totiž díky jedinečnému italskému know how ukážeme českým obcím, jak jdou odpady třídit efektivně a pohodlně. Ale o tom potom!
Autorkou květnových novinek z INCIEN je Laura.