Připojte se s námi do výzvy Ukliďme Česko!

Nám všem v INCIEN není lhostejné v jakém stavu je svět a příroda kolem nás a o věcech, které nám vadí jen nemluvíme, ale snažíme se je změnit. Proto jsme se i v loňském roce zapojili do akce Ukliďme Česko a letos jsme se celou aktivitu rozhodli podpořit mnohem vice. Stali jsme se mediálním partnerem a podporovatelem a vyzýváme I Vás ať už jste firma, která si může dovolit projekt podpořit finančně či materiálově nebo dobrovolník, který se chce zapojit v den konání – PŘIDEJTE SE!

Snímek obrazovky 2016-02-21 v 8.25.38

 

KDY: 16. dubna 2016 (Největší dobrovolnická akce v České republice se uskuteční především v sobotu 16. dubna 2016, uklízí se však i v jiných termínech)

PRO KOHO JE AKCE URČENA: VŠEM, kterým svět kolem nás není lhostejný.

Zlobí vás nepořádek v příkopech, na okrajích lesů, polí nebo remízků? Pojďte to společně s námi změnit. Zapojte se vy sami nebo s přáteli a komunitou do celostátního projektu podporovaného Ministerstvem životního prostředí ČR „Ukliďme Česko 2016“.

Samotná akce k nám přišla ze Slovinska, kde se do ní pravidelně zapojuje 10 % všech obyvatel. U nás se do ní v roce 2015 zapojilo 50 000 dobrovolníků a s Vaší pomocí bychom rádi letos dosáhli počtu 100 000. Pomozte nám. Jak?

Postup je jednoduchý: Znáte lokalitu, která by potřebovala vyčistit? Jedná se především o černé skládky, odpadky kolem cest, na naučných nebo turistických chodnících, cyklotrasách, na okrajích lesů, luk apod. Pak oslovte obec, sbor dobrovolných hasičů nebo jakoukoliv jinou místní organizaci či skupinu obyvatel. Jen se nezapomeňte přihlásit do konce března 2016 prostřednictvím http://www.uklidmecesko.cz/zapojitse/dobrovolnik/. Proč je potřeba se předem přihlásit? Pro každého dobrovolníka budou připraveny pomůcky – igelitové pytle a rukavice.

Výsledky z roku 2015 naleznete na www.uklidmecesko.cz

Snímek obrazovky 2016-02-21 v 8.27.45

Třetí ročník této dobrovolnické úklidové akce se uskuteční po celé České republice 16. dubna 2016. Díky spolupráci s Českým svazem ochránců přírody by účast měla dosáhnout až 100 000 dobrovolníků a tím zhruba třikrát přesáhnout počet těch, kteří se do akce zapojili v roce 2015.

Pozitivním dopadem nově navázané spolupráce by podle odhadů organizátorů měl být i nárůst počtu účastníků. „Pro třetí ročník úklidovky očekáváme až 100 000 účastníků, což je pro nás velká výzva. Z organizační stránky nás tak velké číslo neleká, zatím však narážíme na finanční limity. Proto v současné době hledáme sponzory, kteří by nám pomohli zajistit materiální podporu pro dobrovolníky. Bez jejich pomoci se žádná dobrovolnická akce podobného rozsahu neobejde,“ dodává Miroslav Kubásek, organizátor.

„Hlavním cílem celé akce však není uklízet čím dál větší množství odpadu, ale spíše směřovat k ideálnímu stavu, kdy již úklidů nebude třeba,“ zdůraznil druhý z organizátorů Ukliďme Česko, Radek Janoušek. Proto je nedílnou součástí celé akce i mediální kampaň, která má upozornit na nesmyslnost vzniku černých skládek v době, kdy máme k dispozici rozsáhlou síť sběrných středisek odpadů, systémy zpětného odběru použitých zařízení a dostatek informací o nich na internetu. Ze stejného důvodu se pro příští rok organizátoři hodlají ještě více zaměřit na spolupráci se školami, kterých se už letos do úklidových akcí zapojilo přes 150, a plánují také vydání publikace pro pedagogy s tematikou černých skládek, jejich mapování a odstraňování.

„Přidejte se i Vy a pomozte nám uspořádat dobrovolnickou akci, která má smysl!“ vyzývají svorně pořadatelé. Potřebné informace naleznete na www.UklidmeCesko.cz

Facebookové stránky: https://www.facebook.com/UklidmeCesko

INCIEN se do akce zapojil již v loňském roce a vy si o tom můžete přečíst v článku, který o akci napsala Markéta Hanzlíčková.

Sdílejte tento článek na sociálních sítích