Série seminářů PAYT TOUR o odpadech pro zastupitele obcí odstartovaly v Praze.

V konferenčním sálu pražského hotelu Barcelo se sešlo 80 zástupců obcí Středočeského kraje a hlavního města Praha. Důvodem k tomu je zahájení série 13 vzdělávacích seminářů PAYT TOUR 2017 pořádaných MŽP ČR v partnerství s  Institutem Cirkulární Ekonomiky, z. ú. a krajskými Eurocentry. Cílem seminářů je přiblížit představitelům obcí inovativní přístupy v odpadovém hospodářství. Takovými jsou například systémy PAYT („Pay as you throw“ – „Zaplať, kolik vyhodíš“), a „Door to door“ („Sběr ode dveří ke dveřím“). Tyto systémy se jeví jako slibná cesta k naplnění strategických cílů stanovených v  Plánu odpadového hospodářství ČR a balíčku o oběhovém hospodářství, který vydala Evropská komise v prosinci roku 2015.

Program semináře je opravdu bohatý. Návštěvníci se mohou těšit jak na představení legislativních změn a možností poskytnutí dotací z fondů Operačního programu životního prostředí, tak i na osvědčené příklady z praxe. Současná legislativa již umožňuje zavedení inovačních řešení pro nakládání s odpady: podle odhadů MŽP systémů PAYT dnes úspěšně využívá 10 až 15 % obcí v republice.  Například Tomáš Hlavenka představil úspěchy zavedení PAYT systémů na Mikulovsku, kde se dnes vyprodukuje o 50 % měně komunálního odpadu, než je průměrné v ČR.  

Inspirovat se můžete nejen pozitivními příklady z Česka, ale i ze zahraničí. Příklady, které se můžou zdát vzdálené  kontextu místních reálií, jsou toho pravým opakem. Ve svém bloku Soňa Jonášová ukázala pozitivní příklady z italských obcí, které jsou víc podobné Česku, než si myslíte.

Aktuálně běží 68. výzva k čerpání prostředků z fondů Operačního programu Životní prostředí, díky které mohou jednotlivé obce zažádat o podporu pro změnu odpadového hospodářství. Finálním datem pro podání jednotlivých grantových žádosti je 31. 7. 2017. Více informací o tom, na co si dávat pozor pří podávaní jednotlivých žádostí také zazní v rámci všech seminářů PAYT TOUR.

Česká republika se rozhodně dočká pozitivní změny v odpadovém hospodářství. Od roku 2030 bude platit zákaz skládkování recyklovatelných a využitelných odpadů. Postupně se změní i výše poplatku za ukládání komunálního odpadu na skládky –  a to o 400 %. Je na čase přejít na efektivní alternativní systémy, které nejen přispívají ke zvýšení podílu vytříděného odpadu, ale jsou i ekonomický výhodné a společensky přijatelné.  Toto rozhodnutí je především na jednotlivých obcích, ale nedoporučujeme ho odkládat: opravdu může být něco víc příjemné, než být na špici přicházející cirkulární ekonomiky a o krok napřed?

Důležité a praktické informace, se kterými odcházejí zástupci obcí ze seminářů PAYT Tour:

  • Do roku 2030 musí všechny členské státy EU snížit skládkování směsného komunálního odpadu na 10 %.
  • Obavy se vzniku černých skládek jsou zbytečné – podle praktických zkušeností se jedna o dočasný jev s nárůstem množství skladek o 1 % oproti původnímu stavu.
  • Důležité je monitorovat skutečnou produkci odpadů a snižovat množství směsného komunálního odpadu. Díky reálným datům je možné nastavit dílčí cíle, které vedou ke snížení nebo zafixování současných nákladů i přes navyšující se ceny za skládkování.
  • Upustit od paušálních plateb a přejít k systému PAYT. A to jak na úrovni obce, tak jednotlivců. Adresné svozy a evidence tříděného a časem i směsného komunálního odpadu je správnou cestou.
  • Přijmout ekonomické principy řízení odpadového hospodářství a to při současném zachování ekologických hledisek.
  • Investovat do osvěty a to jak na úrovni zastupitelstva obce, tak technických pracovníků či tak do obyvatel. Environmentální osvěta jde ruku v ruce se změnami v nakládání s odpady.

 

Autor textu: Stefan Vashkevich, INCIEN.

Praha 19. dubna 2017

 

Fotografii z akce si můžete prohlédnout na Facebookových stránkách INCIEN. 

Sdílejte tento článek na sociálních sítích