Zdrojovna: Tam, kde se odpad mění v poklad

V rámci projektu Praha 7 bez odpadu jsme měli tu čest seznámit se s organizací Zdrojovna. Zdrojovna je dalším z projektů, který vznikl tzv. „ze spoda“, tedy tak, že se pár lidí rozhodlo začít bojovat s tím, co jim vadí. V tomto případě to byl fakt, že spousta předmětů se stává odpadem aniž by to bylo nutné.

Zakladatelé zdrojovny vycházejí ze zkušenosti, že část společnosti žije v nedostatku, zatímco jiná část oplývá přebytkem. Chtějí přispět k větší rovnováze tím, že vytvoří prostor vhodný pro přetváření odložených věcí a setkávání lidí, aby věci mohly najít své nové majitele.

Na workshopech Zdrojovny jsou využívány odpady (tj. předměty určené k likvidaci) jako výchozí materiál k tvorbě nábytku, doplňků či šperků. Tímto přístupem jsou návštěvníci vedeni k šetrnému nakládání s odpadovými materiály a znovuvyužití starého vybavení, čímž dochází k redukci odpadu.

V současnosti Zdrojovna v prostorách Autonomního sociálního centra Klinika na Žižkově provozuje tzv. freeshop, tedy vlastně takový„obchod“ bez peněz. Co vám doma překáží, přinesete. Co se vám zalíbí, to si odnesete.

Projekt Zdrojovna se soustředí především na myšlenku trvale udržitelného rozvoje. Chce neformálním způsobem přivést návštěvníky k aktivnímu zájmu o otázky trvale udržitelného rozvoje a obecně k aktivnějšímu zájmu o otázky ekologie a ochrany životního prostředí.

My jsme navštívili workshop Zdrojovny, který se konal v neděli 18. 10. v Žižkostele a byli jsme nadšení. Chtěli jsme si ověřit, jaké mají workshopy návštěvnost a jaká je jejich úroveň a oboje nás příjemně překvapilo. Panovala velmi příjemná atmosféra a my jsme si domů kromě vlastnoručně vyrobených placek, které určitě použijeme na různé networkingové akce, odnesli i peněženky z tetrapaku a zajímavé kontakty a nadšení. Těšíme se na další akci a to na Předvánoční workshop, který tentokrát proběhne v Galerii Alta v Praze 7 a to už v neděli 22. 10. 2015!

Galerii z workshopu si můžete prohlédnout na našich Facebookových stránkách.

Sdílejte tento článek na sociálních sítích