Vážení. Přijměte naši omluvu. Ale březen a duben jakoby se snad sloučily v jeden měsíc. Nejen že počasí březnové si na mnohých částech naší země užíváme i nyní (a možná by se spíš dalo mluvit o navrácení času vánočního, neboť po otevření emailu od mého bratra s výhledem do zasněžené krajiny a otázkou – „Mám z lesa přinést jedličku nebo smrček?“ – jsem skutečně měla pocit, že je něco špatně a já z přepracování zapomněla na Vánoce…), ale na konci března nás zase překvapily teploty skoro letní. Prostě zmatek. A tak si dovolím shrnout zásadní momenty uplynulých dvou měsíců snad i trošku vtipnou formou. Však koho baví nudné novinky bez špetky humoru, že?
BŘEZEN
1. AKCE BLUDNÝ HOLANĎAN
Wikipedie říká: …Bludný Holanďan je pověst o stejnojmenné lodi objevující se zejména v holandském folklóru. Popřípadě se může označení Bludný Holanďan vztahovat na kapitána. Jedná se o patrně nejznámější typ obecnějšího typu pověsti o přízračné lodi či lodi duchů. Na Bludného Holanďana údajně z času na čas narazí námořnící při svých plavbách, a to zejména ve vodách kolem mysu Dobré naděje.
A já se chytám právě pojmu DOBRÁ NADĚJE, neboť tu nám přivezli zástupci firmy Ooost NV, se kterými spolupracujeme. Věříme, že je rychlejší učit se příklady dobré praxe ze zahraničí a vybrali jsme si Holandsko. Proč? Slíbili jsme, že budeme přinášet technologie a know-how o cirkulární ekonomice a Holandsko je na světové špici v cirkulárním rozvoji a tak na tom makáme. Jak? Teď před sebou máme analýzu potřeb českého trhu a na podzim bude druhá trade mise, tentokrát na půdě Velvyslanectví nizozemského království. Zůstaňte v pozoru a pokud Vás to zajímá více do detailů, napište Vojtovi.
2. ZEMŘÍT PRO DESIGN
Kdo by chtěl zemřít s myšlenkou na produkt, který je dokonale zapadající do principů cirkulární ekonomiky? … ehm, asi nikdo. Proto pracujeme na tom, aby ekodesign zbrázdil české břehy ještě před tím, než nás zaplaví vlna elektroodpadu. Díky za pozvánku na promítání filmu ZEMŘÍT PRO DESIGN, který se konal v rámci festivalu Jeden svět. Díky. Díky za to, že lidem promítáte filmy, které ukazují pravdu, o které moc nechceme přemýšlet. Pravdu o tom, jak jsme zahaleni spotřebou a je nám vlastně dost jedno, co se s produkty na konci životního cyklu stane. A víte co bylo super? Jeden pán, který přišel po přednášce a říká: „Děkuji za tohle povídání. Víte, já tomu věřím. Že nepotřebujeme pořád kupovat nové. Koukejte. Tohle je můj první a zatím poslední mobil.“
3. UDRŽITELNĚ A ŠIK
Trošku off-topic, ale kdo dočetl až sem, asi se podiví, proč zrovna fotka z plesu. Znáte to, koukáte do skříně a nevíte co na sebe. Navíc na ples. A jak to udělat, aby výsledný model byl co nejvíce cirkulární? Myšlenka zněla jasně – nekoupit si nic nového a přitom vypadat reprezentativně. A tak vznikl model na Zahradnický ples ve Velkých Bílovicích. Nádherná akce a tradiční záležitost. Model vznikl ze staré modré podšívky, kterou jsme s tetou doslova vyhrabaly z útrob skříně u babičky, doplňky ze snad stoletých broží a jediná stokorunová investice směřovala do nákupu látky – tradičního olešenského modrotisku. Zbytek byl na šikovnosti švadleny.
A proč to sem píšu? Jestli se Vám model líbí, ráda Vám ho půjčím. O tom přeci ta cirkulace je, no ne? A promiňte, jestli se to sem nehodí, ale v INCIEN jsme skoro samé ženské, tak nemůžeme pořád jen prohrabávat odpady a Vám tady o tom reportovat. Proto ještě přidávám, že model na fotce z konference ODPAD ZDROJEM je z kolekce Conscisous Exclusive firmy H&M. Kolekce upozorňuje na téma udržitelného módního průmyslu a představuje nový materiál BIONIC, který je vyroben ze zrecyklovaného plastu sesbíraného na březích oceánu. Šaty byly v rámci našich principů samozřejmě vypůjčené. V cirkulární ekonomice vlastnictví věcí pomalu ztrácí význam. Důležité je využívat do maxima jejich hodnotu a to se v případě, kolují-li věci v oběhu, skutečně děje.
4. PEJSEK A KOČIČKA v podání Laury a Soni.
Né, že bychom se před konferencí nudily. Ale pozvání do mateřských škol se neodmítá. A tak občas naložíme do auta výbavu pro polodivadlo o Pejskovi a Kočičce a navrch ještě vermikompostér a vyrážíme do školek, tentokrát v Praze – Háje. Laura se do toho zase tak ponořila, dívat se na to, jak školí 150 dětí o vermikompostování byla podívaná, které by rozpustila i srdce z ledu… no řekněte sami!
5. Evropský kongres místních samospráv, Krakow, Polsko
Víte co, znáte to… týden před konferencí, všechno nachystané, my sedící v kanceláři, nohy nahoře… a tak jsem si vyrazila na kongres do Polska. Kdy jindy než před konferencí, že? 🙂 Ne, tak uznávám. Načasování nebylo úplně šťastné, ale akce stála za to. Pozvání na kongres obdobného charakteru se neodmítá. A využít krásy Krakowa k odreagování od konferenčního maratonu bylo balzámem na duši. Jisté ale je, že diskuze na východě je diametrálně odlišná od západní. Tady řešíme skládkování, spalování… a na ekodesign a recyklaci či předcházení vzniku odpadů padá pozornost až jako na „vedlejší“ aktivity. Snad se to brzy otočí.
Fotogalerii z akce najdete na Facebookových stránkách INCIEN.
6. … a konečně KONFERENCE ODPAD ZDROJEM!
Co dodat. Úžasná atmosféra, skvělí lidé, zajímavá témata a nádherné prostory humpoleckého hotelu fabrika. Škoda slov, když máme i krásný report, který většinu našich vjemů shrnuje.
DUBEN
1. Týden společenské odpovědnosti na Švédské ambasádě
Je krásné sledovat, jak se Švédská ambasáda, která v současné době funguje s vedením úžasné dámy, velvyslankyně Viktorie Li, posunuje téma udžitelného rozvoje a Agendy 2030 správným směrem. V prvním dubnovém týdnu hostila ambasáda spoustu akcí začínajíce otevřenými zahradami pro širokou veřejnost s doprovodným programem, pokračujíce diskuzí o cirkulární ekonomice, kde byl hostem i významný futurulog, ekolog a politik Anders Wijkman. Rozhovory s ním zaplavily česká média a my jsme rádi, že se téma sdílené a cirkulární ekonomiky opět dostalo do středu zájmu. Týden ale pokračoval i diskuzemi na Ministerstvu životního prostředí s tematikou nakládání s odpadem nebo CSR aktivitami velkých firem, které proběhlo v pátek. A to zdaleka nebylo vše. Díky ambasádě patří nejen za pozvání, ale i za to, že skutečně vkládá velký zájem do těchto témat a díky své významnosti tématům udržitelného rozvoje dává nádech důležitosti a aktuálnosti.
2. Teplárenské dny v Hradci
Poprvé jsme se také veřejně vyjádřili ke kontroverznímu tématu energetického využívání odpadů. Článek s výstupy bude již během prvního květnového týdne na Zajímej.se, tak pokud Vás zajímají i tyto oblasti, které se v České republice stávají střetem zájmu různých stran, sledujte náš informační portál.
3. Odstartovali jsme PAYT TOUR!
A to je také aktivita, která nás nyní vyhnala z tepla pražské kanceláře do všech koutů České republiky. Proč? Abychom mluvili o konci skládkování, o zavádění systémů „zaplať kolik vyhodíš“ a o dalších konceptech, díky kterým obce snižují množství odpadů ukládaných na skládky a zvyšují míru třídění. Spojení ekonomiky obce a ekologie. O to tady jde!
Tisková zpráva k akci a fotogalerie na Facebookových stránkách INCIEN.
PAYT TOUR probíhá i v průběhu května, registaci a bližší informace k programu naleznete ZDE.
4. Filmový večer s BUZZ talks
„… Sál se rychle zaplňuje divák a zdá se, že za chvíli už nebude žádné volné místo. Tak velký zájem veřejností vzbudilo promítání filmu A Plastic Ocean, které proběhlo v rámci BUZZ talks . Jak napovídá už samotný název projektu, na promítání filmu je navázána diskuze. Řečníky jsou tentokrát vizionáři, kteří svou činnosti přispívají k poražení hegemonií jednorázových plastů. Peter Hanzel z Bezobalu, Jan Freidinger z Greenpeace a Soňa Jonášová z Institutu Cirkulární Ekonomiky – všichni jsou v plastové problematice zběhlí a navzájem se činnosti jejich organizací doplňují.“ … zbytek reportu najdete na našich stránkách Zajímej.se a pěkně za něj děkujeme našemu aktivnímu stážistovi Štěpánovi.
Fotogalerii z akce najdete na Facebookových stránkách BUZZ talks.
…
Tohle sice zdaleka nejsou všechny aktivity, na kterých pracujeme a připravujeme. Ale nechceme Vás zahltit. Jestli Vás totiž něčo konkrétního zajímá, vždy nás můžete kontaktovat přímo na recepční email A my se Vám rádi pověnujeme.
Těm, kteří došli až sem, děkujeme. Za to, že nás čtete a za to, že se často zapojujete do našich aktivit. To je skvělé a díky tomu rosteme. I díky Vašim lajkům na sociálních sítích, sdílení článků na Zajímej.se a za to, že chodíte na naše akce. Užijte si první májový den a nezapomeňte se nechat políbit a nebo někoho políbit. Je to přeci tradice. A dost zábavnější než americký Valentýn!
Autorkou textu březnovo-dubnových INCIENOVIENK (jak si již ti bystřejší povšimli) je Soňa.