Zářijové INCIENOVINKY

Je až trošku k nevíře, kolik jsme toho stihli v září i přesto, že poslední zářijový týden téměř celý tým INCIEN odjel dovolenkovat nebo si nadělil dny mimo kancelář na místech, které máme rádi. Září byl téměř nejnáročnější měsíc v tomto roce, ale podařily se nám tak úžasné věci, že je radost je s Vámi sdílet.

PŘEDSTAVILI JSME PRVNÍ ČESKÝ CIRKULÁRNÍ HUB

Rozhodli jsme se, že jedenáctému září nadělíme události, na které, na rozdíl od těch newyorských, můžeme vzpomínat s radostí. Proto jsme na tento den naplánovali otevření Cirkulárního Hubu v Kampusu Hybernská, na které jsme pozvali hlavní partnery projektu a také ty, se kterými spolupracujeme na prvním městském cirkulárním skenu. S Aliancí pro energetickou soběstačnost a Brněnským inovačním a podnikatelským centrem jsme tak veřejně „vykopli“ to, co již skoro půl roku připravujeme díky podpoře Technologické agentury České republiky. Vytvořili jsme také informační web hub.cirkularnicesko.cz, kde najdete všechny novinky, publikace a průběžné aktuality z nového českého cirkulárního centra.

NEZAHÁLELI JSME ANI NA ÚROVNI SAMOSPRÁV

Kromě zahájení příprav konference ODPAD ZDROJEM, pro kterou jsme tentokrát vybrali poslední čtvrtek a pátek v březnu 2019, jsme nezaháleli ani v analyzování odpadového hospodářství mnoha obcí. Pokračujeme v projektu Obce na cestě k méně odpadům a pomalu shromažďujeme výsledky, které přináší aplikace chytrých evidenčních technologií. Analýzy doplňují desítky přednášek o třídění odpadu, kompostování a cirkulární ekonomice.

OSVĚTA A VZDĚLÁVÁNÍ

Již druhým rokem se září nese ve znamení usednutí do cirkulárních školních lavic. Ve spolupráci s VŠCHT jsme otevřeli druhý ročník kurzu o cirkulární ekonomice pro manažery a další profesionály, kteří mají o téma zájem. Máme před sebou celoroční kurz celoživotního vzdělávání. Obrovsky nás těší vysoký zájem studentů o probíraná témata a odborná diskuze na úrovni, která doplňuje každé setkání.

Nezapomínáme vzdělávat ani mladší generace, a tak jsme se se společností ČEZ po měsíci příprav vrhli na Den otevřených dveří elektrárny Mělník. Den se nesl ve znamení vysvětlení konceptu rekonstrukce celé lokality, která byla vybrána pro výstavbu zařízení na energetické využívání odpadů. K tomu se totiž váže důsledné třídění odpadů z domácností tak, aby v plánovaném ZEVO končilo skutečně jen to, co se již nedá dále využít a my jsme tak mohli ušetřit tisíce tun uhlí, které elektrárna využívá dnes. Málokdo totiž ví, že odpady mají téměř stejnou výhřevnost jako hnědé uhlí a dnes miliony tun zcela zbytečně a často i nebezpečně končí na skládkách. Od Hasičského záchranného sboru ČR jsme totiž získali nejaktuálnější data a víme, že jen za rok 2017 v České republice hořelo více než  840 skládek. A při těchto požárech (jak jsme se dopátrali z jedné z mála studií obdobného charakteru realizované v USA) vzniká tisícinásobně víc dioxinů, než při kontrolovaném režimu energetického využívání odpadů. ZEVO není nejlepší způsob, ale umožňuje nám teď skončit s tím nejhorším – a tím je skládkování.

Do vzdělávání musíme zařadit i konferenci Cirkulární Ekonomika ve stavebnictví, která proběhla 20. září v Cirkulárním Hubu. Přes šedesát účastníků se zapojilo do horlivých diskuzí a workshopů a den byl, jako vždy, bohatý na mnoho nových kontaktů a navazování spolupráce.

Rozjeli jsme znovu BUZZ talks, které se nyní budou pravidelně konat v Cirkulárním hubu. Jejich přesné termíny konání můžete sledovat v kalendáři akcí.

Ve spolupráci s naší partnerskou organizací, inovační agenturou Direct People, jsme se opřeli do propojení témat inovací a cirkulární ekonomiky a zrealizovali první dva workshopy na téma Inovace v cirkulární ekonomice pro zástupce veřejnosti, veřejné sféry i firem a to v Pardubicích a v Brně. V příštím měsíci budeme pokračovat v Ostravě a velmi brzy se rozjedeme i do firem, které z těchto konceptů mohou těžit úplně nejvíce.

NOVÉ PROJEKTY

V neposlední řadě jsme se pustili do mnoha nových projektů, mezi které patří i Cirkulární pražské kavárny, v rámci kterého budeme zavádět cirkulární principy do HORECA segmentu. Projekt budeme pilotovat s Městskou částí Praha 7 a pěti vybranými kavárnami. Ve spolupráci s kolektivním systémem pro elektroodpad a firmou ASEKOL plánujeme rešerši nejlepší praxe cirkulárních projektů v oblasti elektroodpadů, na které v závěru roku naváže i kulatý stůl s odborníky. Cirkulární sken, který testujeme v Praze nyní rozjíždíme i s městem Paskov, se kterým spolupracujeme již několik let a které má díky úzké spolupráci městských firem a města ideální podmínky pro hladký start.

Napsali o nás:

Doporučujeme:

Sdílejte tento článek na sociálních sítích